Drodzy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia

Realistyczna choinka

Niech te Święta Bożego Narodzenia przyniosą Wam radość, pokój i wzajemną życzliwość oraz będą zapowiedzią szczególnie głębokiego miłosierdzia Bożego.
Niech Bóg, którego macie w sercu, prowadzi Was przez cienie i blaski

a narodziny Chrystusa zwiastuje dobrą nowinę!

Spokojnych wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2025

w ciepłym, rodzinnym gronie

życzy

Zarząd Stowarzyszenia

 

Upamiętnijmy 43. rocznię ogłoszenia Stanu wojennego w Polsce

W dniu 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano gen. Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wprowadzenie stanu wojennego było naruszeniem  obowiązującej konstytucji, która dopuszczała zgodnie jedynie ogłoszenie stanu wyjątkowego. Władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego przezwana „Wroną”.

Społeczeństwu narzucono: godzinę milicyjna, zakaz zgromadzeń, zawieszenie działalności stowarzyszeń, związków, zmilitaryzowano szereg kluczowych zakładów pracy a w sądownictwie wprowadzono tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary.

Rozpoczęły się aresztowania, procesy i internowanie a tysiące osób, uczestników strajków i demonstracji, zostało pobitych. Kilka tysięcy działaczy „Solidarności” zostało zmuszonych do opuszczenia kraju.

Nauka historii przez gry planszowe

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej ponownie objęło patronatem IV Międzyszkolny Turniej Gry Planszowej „Magnaci”  W dniu 15 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Godziszce odbył się turniej, w którym wzięło udział 25 uczniów ze szkół w Jawiszowicach, Oświęcimiu, Brzeszczach oraz Szkoły Podstawowej  nr. 10. Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej.  Pomysłodawcami rozgrywek byli Mateusz Strzelczyk i Andrzej Kowalczyk - pasjonaci historii i gier planszowych.

Gry planszowe to świetne narzędzie edukacyjne. Grający wcielają się  w przedstawicieli rodów magnackich, które rywalizują o wpływy w państwie i wspólnie bronią kraju przed wrogami zewnętrznym.Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej  ufundowało nagrody dla zwycięzców turnieju.

Turniej wygrała Emilia Caputa z Jawiszowic. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Jasek z Godziszki a trzecie Szymon Woś również z Godziszki.

Zapraszamy członków Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej do włączenia się w lokalne uroczyste obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz na wykład nt. "Piłsudski. Portret przewrotny"

Polska Flaga Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

Tegoroczne obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli organizowane są w naszym regionie w wielu miastach województwa śląskiego. W Bielsku-Białej obchody trwają od 8 - 11 listopada 2024 r.

W dniu 8 listopada o godz. 11:00 złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikami i tablicami pamięci w Bielsku-Białej.

Z kolei w dniu 9 listopada na wieży widokowej przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia zawiśnie największa flaga Polski w regionie (powierzchni ponad 28 m²).

W dniu 11 listopada w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach od godz. 14.00, w intencji Ojczyzny odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej uczestnicy przemaszerują w kierunku Cmentarza Wojska Polskiego przy ul. Saperów, na którym przedstawiciele władz miasta, instytucji oraz organizacji kombatanckich złożą wiązanki kwiatów.

Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w ramach obchodów organizuje dla swoich członków w dniu 27 listopada 2024 r. spotkanie i wykład z autorem książki  "Piłsudski. Portret przewrotny"- Maciejem Gablankowskim.

W programie spotkania:.
1.) Omówienie biografii Józefa Piłsudskiego.
2) Rola Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości.
3) Postać Piłsudskiego jako mit narodowy.

Wszystkich zainteresowanych członków zapraszamy do udziału w wykładzie, który odbędzie się online na platformie ZOOM od godz.16.45 do 19.00. Prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa w spotkaniu telefonicznie (661-847-966) celem otrzymania linku dostępu.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków Stowarzyszenia na wykład prof Lecha Krzyżanowskiego nt.:

"Polacy, Ukraińcy i Białorusini (1914 – 2022) - Edukatorium historyczno-społeczne".

Wykład odbędzie się w dniu 30.10.2014 r. od godz. 15.30 za pośrednictwem platformy ZOOM.

 

W programie spotkania:

 

1. Wykład nt.: "Polacy, Ukraińcy i Białorusini (1914 – 2022) - prof. dr hab. Lech Krzyżanowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Historii).
2. Omówienie nagrodzonego projektu w Plebiscycie: Wydarzenie Historyczne Roku 2023 - Edukatorium Historyczno-Społeczne".

Wszyscy chętni proszeni są o zgłoszenie swojego uczestnictwa w spotkaniu telefonicznie (661-847-966) celem otrzymania linku dostępu.

 

Zapraszamy na uroczystości i wykład

 Kotwica Polski Walczącej - Przystanek Historia - Instytut ...

W związku z obchodami 85. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego przypadającego na dzień 27 września 2024 r, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach organizuje od godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Cieszynie przy ul. Katowickiej 34 (sektor XXII, rząd 4, nr 13) uroczystość oznaczenia mogiły komendanta Związku Walki Zbrojnej Okręgu Śląskiego - Józefa Korola plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i  Niepodległość Polski”.

Polskie Państwo Podziemne powstało 27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie z inicjatywy gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, który wraz z grupą oficerów WP utworzył konspiracyjną organizację wojskową - Służbę Zwycięstwu Polski, mającą kontynuować walkę przeciwko okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu aż do wyzwolenia Polski. W dniu 4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. W dniu 14 lutego 1942 r. gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową bowiem zajmowało się nie tylko walką zbrojną, ale z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej, które nawet wychodziły poza ziemie przedwojennej Polski. Naczelnym zadaniem Polskiego Państwa Podziemnego było przygotowanie i przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

Zarząd Stowarzyszenia w dniu 2 października 2024 r. zaprasza zainteresowanych członków i sympatyków na wykład pracownika IPN w Katowicach Oddziału Zamiejscowego w Częstochowie nt : Mikrohistoria – Polskie Państwo Podziemne po Powstaniu Warszawskim, który odbędzie się online przez ZOOM od godz. 17.00 - 18.30.

W programie wykładu:

1. Skutki Powstania Warszawskiego.
 2. Częstochowa ostatnią stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.  
 3. Funkcjonowanie Armii Krajowej po Powstaniu Warszawskim.
 4. Życie naukowe oraz kulturowe w ostatniej stolicy Polski Podziemnej.
 5. Przedstawiciele AK i PPP, którzy znaleźli się w rejonie Bielska–Białej.

Prosimy chętnych o zgłoszenie swego udziału w wykładzie do 1.10.2024 r.  pod numerem telefonu: 33/812 37 15, wew 120, celem odebrania linku dostępu.

 

 Uroczystości w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W dniu 1 sierpnia 2024 r. obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W kościele Garnizonowym przy Parafii Wojskowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach w dniu 28.07.2024 r. o godz. 11.15 celebrowano uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę oraz za tych, którzy w walce o jej wolność oddali wówczas swoje życie.

 

 

Walne Roczne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze SPAK

Informujemy wszystkich członków, że  dniu 22.06.2024 r. (tj. sobota) w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" przy ulicy Legionów 25 w Bielsku-Białej, w sali nr 011 (parter) od godziny 10.00 odbędzie się Walne Roczne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze SPAK.

Zgodnie ze statutem, obowiązkiem członków Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, jest obecność na Zebraniu. Istnieje też możliwość uregulowania składek członkowskich.

....................................................................................................................................................................................................

Obchody 230. Rocznicy Wybuchu Powstania Kościuszkowskiego

W związku z 230. rocznicą wybuchu Powstania Kościuszkowskiego - Insurekcji Kościuszkowskiej objęliśmy patronat nad konferencją:

Powstanie Kościuszkowskie 1794 r. próbą ratowania niepodległości Polski. Ocena wydarzeń z perspektywy obchodów 230. rocznicy Insurekcji  Kościuszkowskiej. (15.04.2024 r.)

Konferencja została zorganizowana w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej. Nasi członkowie uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez profesorów Uniwersytetu Ślaskiego i inne instytucje naukowe. 

W programie konferencji:
1. Tadeusz Kościuszko - zarys biografii, że szczególnym uwzględnieniem po Insurekcji Kościuszkowskiej - dr Adam Lisek (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Katowicach). 
2. Powstanie Kościuszkowskie - o marzeniach i myślach obywateli państwa polsko-litewskiego - dr hab. Dariusz Rolnik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Historii).
3.. Największe zwycięstwo Tadeusza Kościuszki - prof. dr hab. Dariusz Nawrot (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Historii).

 

.....................................................................................................................................................................................................

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konferencja „Podziemie niepodległościowe po 1944/1945 r.

 

Informujemy, że w dniu 7 marca 2024 r część naszych członków uczestniczyła we współorganizowanej przez nas wraz z RODN "WOM" w Bielsku-Białej oraz OBEN/IPN w Katowicach konferencji, w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Zołnierzy Wyklętych

W programie wytąpili:

1. Urszula Rukasz „Rozważania nt.: Zwycięstwo czy klęska? Okupacja sowiecka Polski po 1945 r.

2.Michał Miwa-Młot: Oddział NSZ Henryka Flamego „Bartka”.

3. Adrian Rams: Podziemie antykomunistyczne jako kontynuacja podziemia antyhitlerowskiego i wstęp do konspiracji młodzieżowej.

4. Karol Krajewski: Materiały dla nauczycieli - gdzie znaleźć, jak wykorzystać?

 

 Obchody 84. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 27 września 2023 r. w dzień obchodów powołania Polskiego Państwa Podziemnego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zorganizował uroczystość  upamiętniającą weteranów z czasów II wojny światowej spoczywających w Kwaterze Żołnierzy AK na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej.

W trakcie uroczystości  dyrektor IPN dr Andrzej Sznajder uhonorował plakietą „grób weteranów walk o wolność i niepodległość Polski”. Oznaczono  miejsca spoczynku 19 osób.

W upamiętnieniu brały udział rodziny Bohaterów, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i kombatanckich. Nasze Stowarzyszenie w trakcie uroczystości reprezentowali Prezes Zarządu - Urszula Rukasz oraz honorowy Prezes SPAK - Hieronim Bajor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja z konferencji "Polskie Siły Zbrojne w okresie II wojny światowej - historia do odkrycia".

W dniu 25.09 2023 r. w siedzibie RODN "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, niektórzy nasi członkowie zainteresowani tematyką  brali udział w konferencji organizowanej wspólnie z Ośrodkiem. W programie konferencji były wystąpienia trzech prelegentów z IPN/Oddziału w Katowicach.

 

1. Michał Miwa-Młot – Szlak bojowy II Korpusu Polskiego.
2. Adrian Rams – Lotnicy z województwa śląskiego w Polskich Siłach Zbrojnych 1940-1945.
3. Ryszard Mozgol – Projekt IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności“ – odzyskanie pamięci o zbrojnym udziale Polaków w pokonaniu III Rzeszy.

 

W konferencji brała udział również młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych  naszego regionu. Wystąpienia prelegentów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem a uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne.

 

1 wrzesień 2023 r. - Obchody 84. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę i Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

84 lata temu, 1 września 1939 r., niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny o świcie zaatakowały Polskę.  W dniu 17 września 1939 r. nastąpiła agresja wojsk sowieckich na Polskę.

Wojna była wynikiem zdradzieckiego układu Ribbentrop-Mołotow podpisanego w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. W Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą.

Jego integralną częścią był tajny protokół dodatkowy, określający podział „sfer wpływów” obu mocarstw w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Niemcy i ZSRS pomimo zawartych wcześniej z Polską układów o nieagresji, zaplanowały w nim rozbiór terytorium Rzeczpospolitej. Wyznaczono granicę mniej więcej „wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu”. Finlandia, Estonia, Łotwa i rumuńska Besarabia miały przypaść ZSRS.

Niemcy przyłączali natomiast do swojego państwa Wolne Miasto Gdańsk oraz Litwę. Wydarzenie to faktycznie oznaczało zaplanowanie IV rozbioru Polski. Osamotniona Polska mimo bohaterskiego oporu trwającego ponad pięć tygodni nie mogła skutecznie przeciwstawić się agresji

Symbolem współpracy niemiecko-sowieckiej stała się wspólna defilada obu wojsk 22 września w Brześciu nad Bugiem, zorganizowana przy okazji przekazania miasta Sowietom przez III Rzeszę. Niedługo potem zmieniono część postanowień zawartych w sierpniu, pozostawiając Litwę w sferze wpływów ZSRS, przesuwając natomiast obszar niemieckiej okupacji w Polsce z linii Wisły aż po rzeki Bug i San.

 

 

Zapraszamy członków i sympatyków do udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego, w dniu 15 sierpnia 2023 r. w Bielsku-Białej oraz upamiętnienia 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej wspólnie z 18. Bielskim Batalionem Powietrznodesantowym.

 

Powiewająca flaga Polski 15 sierpnia - Gify i obrazki na ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczcijmy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 r. o godzinie "W", tj. 17.00

 

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku  na mocy  rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, o  godzinie 17.00 - w tzw. godzinie „W”. Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się oraz wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina, w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Chociaż powstanie warszawskie  planowane było na kilka dni, to trwało aż do 3 października 1944 r. i upadło po 63 dniach walki.

W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Szacuje się, że walcząc o niepodległość zginęło w nim około 16 tysięcy powstańców i 200 tysięcy cywilów. Samo miasto legło w gruzach.

Powstanie, choć nie osiągnięto w nim celów wojskowych, ani politycznych ale uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Było ono fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość.

W szeregach naszego Stowarzyszenia mamy powstańca warszawskiego - por. Jana Dąmbrowskiego - pseudonim „Rekin”, który w czasie trwania powstania był członkiem Szarych Szeregów. Obecnie również, tak jak kiedyś, wiernie służy Polsce i jest jednocześnie prezesem Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej.

 

 

Godzina W musiała wybić? Spór o powstanie warszawskie nigdy się nie skończy

 

Obchody 80. rocznicy wydarzeń Rzezi Wołyńskiej.

W dniu 11 lipca 2023 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej  podjął uchwałę upamiętnienia wszystkich ofiar Rzezi Wołyńskiej, której to kulminacja wydarzeń przypadła na 11 lipca 1943 r.

W uchwale podkreślono, że na szczególne uznanie zasługują ci przedstawiciele narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się popełnianej przez swych rodaków zbrodni.

Stwierdzono, że pojednanie polsko-ukraińskie, budowane od lat, przez przedstawicieli obu narodów, musi objąć także uznanie win  i upamiętnienie ofiar z lat     II wojny światowej. Zasadnicze znaczenie ma też przeprowadzenie ekshumacji ofiar, godne pochowanie oraz upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Historia wydarzeń

„Rzeź wołyńska” określana jako pogromy ludności polskiej na Kresach Wschodnich byłej II Rzeczpospolitej, dokonana została przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. To jedna z największych zbrodni dokonanych na narodzie polskim, masowe mordy ukraińskich nacjonalistów na całych rodzinach, nie oszczędzające kobiet i dzieci w sposób wyjątkowo brutalny, a dokonywane m. in. na terenie Małopolski Wschodniej, na Lubelszczyźnie i Wołyniu.  Według wielu badaczy tej kwestii zasługują one na miano ludobójstwa.

Geneza konfliktu łączy się z poczuciem rozczarowania Ukraińców i fiaskiem koncepcji utworzenia niepodległej Ukrainy w konsekwencji postanowień traktatu w St. Germain z września 1919 r., traktatu ryskiego z marca 1921 r. oraz ostatecznej decyzji podjętej podczas Konferencji Ambasadorów z 1923 roku.

Do znacznego zaostrzenia sytuacji na linii polsko-ukraińskiej przyczyniła się również  publikacja Dmytro Doncowa: Nacjonalizm (1926r.), stanowiącąnarodową  inspiracje ideologiczną. W 1929 roku pojawił też Dekalog ukraińskiego nacjonalisty.

Od 1929 roku nasilił się też terror, zastraszania i zabójstwa wobec rodaków dążących do porozumienia ze stroną polską. Akcje przeciw Polsce były podejmowane przy poparciu wywiadów III Rzeszy, ZSRR, Litwy, a nawet Czechosłowacji. Jednak dopiero w 1939 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów zyskała dominujący wpływ na społeczeństwo, co zbiegło się z niemiecką agresją na ziemie II Rzeczypospolitej Polskiej. Nacjonaliści widzieli  w tych wydarzeńiach szansę za realizację koncepcji „samostijnej” Ukrainy. Nawiązali oni współpracę z III Rzeszą a w 1940 roku na zjeździe krajowych przywódców podzielili się na dwa odłamy: zwolenników Stepana Bandery (banderowcy) i Andrija Melnyka (melnykowcy).

Po ataku III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941 roku sytuacja była na tyle sprzyjająca, że nacjonaliści ukraińscy postanowili wykorzystać szansę i 30 czerwca tego roku we Lwowie proklamowali, bez zgody władz nazistowskich, powstanie niepodległej Ukrainy i powołali rząd z Jarosławem Stećko.

W odpowiedzi Niemcy podjęli jednak decyzje o internowaniu Bandery i Stećko, przyłączeniu Małopolski wschodniej i części Wołynia do Generalnego Gubernatorstwa, a z pozostałych terenów stworzeniu Komisariat Rzeszy Ukraina, z Erichem Kochem jako komisarzem. Od wiosny 1943 roku zabójstwa ludności polskiej przybrały na sile. Polacy rozpoczęli  organizacje samoobrony oraz lokalnych oddziałów AK. Polskie Państwo Podziemne próbowało nawiązać rokowania, ale zakończyły się morderstwem wysłannika delegata Rządu RP na Wołyniu w dniu 10 lipca 1943 roku. Po tym akcie bestialstwa wobec przedstawiciela rządowego rozpoczęło się apogeum rzezi wołyńskiej, przypadające na 11 lipca 1943 roku.

Rzeź wołyńska - zbrodnie UPA na ziemiach polskich

Tego dnia bandy UPA dokonały napadów na co najmniej 99 polskich miejscowości, mordując też ludność zgromadzoną w kościołach na nabożeństwach, stąd nazwa krwawa niedziela. Wszystkie morderstwa były dokonane z nieprawdopodobnym okrucieństwem. Niewiele osób odważyło się przeciwstawić nacjonalistom. Należał do nich arcybiskup grekokatolicki Andrzej Szeptycki i przedstawiciele UCK. Za pomoc Polakom czy odmowę udziału w rzezi UPA często stosowała karę śmierci wobec własnych rodaków. Zdarzały się jednak przypadki bohaterskiego ostrzegania sąsiadów polskiego pochodzenia o nadejściu banderowców czy ukrywania dorosłych lub dzieci w swoich domach, ale było ich niewiele. Armia Krajowa nie miała wystarczająco rozbudowanych struktur, żeby skutecznie przeciwdziałać UPA na zagrożonym terenie.

Rzeź wołyńska wg.  danych szacunkowych na samym Wołyniu obejmowała około 50-60 tys. ofiar. Liczba osób zamordowanych w Małopolsce Wschodniej, na Wołyniu i na Lubelszczyźnie  według Ewy Siemaszko wynosi 134 tys. W innych publikacjach podawane są nieco mniejsze dane: od 70 do 115 tys. istnień ludzkich. Liczby te jednak są przerażające.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN uznała Zbrodnie Wołyńską za ludobójstwo. Kontrowersyjne dla wielu Polaków są fakty, że jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. na Zachodniej Ukrainie UPA/OUN była traktowana jako organizacja, która przyniosła Ukrainie niepodległość a jej działacze traktowani byli jako bohaterowie, upamiętniani poprzez nazywanie placu czy ulicy ich nazwiskami.

W tegorocznej uchwale Sejmu stwierdzono, że „w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, że przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami.

 

 

Ogłaszamy wyniki Konkursu:

Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii i Krajowej

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej w związku z obchodami 160. rocznicą powstania styczniowego i 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową zaprosiły uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału        w konkursie: Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii Krajowej. Formułą konkursu była  prezentacja multimedialna lub filmu.

Patronat nad konkursem przyjęli: Starosta Bielski Andrzej Płonka, Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Barbara Adamska, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału  w Katowicach Andrzej Sznajder oraz Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych klas: VII-VIII  oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej. Udział w konkursie  był bezpłatny i dobrowolny.

Celem konkursu było m.in. zwiększenie zainteresowania uczniów tematyką polskich dążeń niepodległościowych w okresie powstania styczniowego i w okresie        II wojny światowej oraz ukazanie ciągłości dążeń niepodległościowych Polaków w XIX i XX wieku.

Praca konkursowa mogła być przygotowana w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych i zapisana na płycie CD/DVD w formacie zgodnym     z programem PowerPoint (Microsoft Office), Impress (Open Office) lub innym możliwym do uruchomienia za pomocą przeglądarki internetowej - do 25 slajdów. Uczestnicy w swych pracach nie powinni  w żaden sposób naruszać praw autorskich innych twórców. Oceny prac dokonała komisja konkursowa powołana przez Organizatorów konkursu w każdej z kategorii wiekowych: klasy VII–VIII szkoły podstawowej oraz klasy I-IV szkoły ponadpodstawowej.

Prace konkursowe nadesłano praktycznie ze wszystkich powiatów objętych konkursem. Jury konkursowe oceniło prace, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, zawartość merytoryczną, walory artystyczne prezentacji, dobór oraz wykorzystanie narzędzi informatycznych.

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyłoniono laureatów oraz autorów prac wyróżnionych.


Laureaci konkursu – szkoły podstawowe:

I miejsce

Maria Tobiczyk  ze Szkoły Podstawowej  im. Orła Białego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kiczycach - opiekun Mirosław Lapczyk.

II miejsce

Martyna Słowik ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu – opiekun Katarzyna Batko

III miejsce
Zofia Brandys ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach - opiekun Anna Brandys-Staszczyk.

Nagrody wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych otrzymują:

Julia Biela  ze Szkoły Podstawowej im ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach – opiekun Ewa Widzyk.

Kinga Wandzel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godziszce – opiekun Andrzej Kowalczyk.

Laureaci konkursu – szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce ex aequo zajęły:

Julia Brzęk z Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych  im. Armii Krajowej w Żywcu   za pracę zapomniane bohaterki – opiekun Joanna Ostrowska.

Angelika Kosińska  z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej – opiekun Jerzy Jędryka.


II miejsce zajął:

Oliwer Mrowiec z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych – opiekun Daria Kobiela

III miejsce zajęła:

Dominika Sieczek z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej - opiekun Jolanta Małysiak

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymują:

Cyprian Waleczek z Powiatowego Zespołu Szkół im. J. Bema w Pszczynie – opiekun Joanna Zaworska

Patrycja Kiełbus z Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych  w Żywcu - opiekun Joanna Ostrowska

Kamila Pędziwiatr z Liceum Ogólnokształcące im K. Baczyńskiego w Kozach - opiekun Grzegorz Szymanek.

Julia Musiał z Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach -Dziedzicach opiekun -Małgorzata Nikiel.

Informujemy, że uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom, autorom prac wyróżnionych oraz ich opiekunom odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli  „WOM” w Bielsku-Białej w dniu 27.04.2023 r., w sali nr 11, parter od godz. 11.00.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 33 812 37 15 wew. 120. Urszula Rukasz

 


 

 Relacje z Memoriału Bokserskiego Tadeusza Pietrzykowskiego "Teddy'ego"

W dniu 1. kwietnia 2023 r. w Hali Sportowej Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej 52 w Bielsku-Białej odbył się Memoriał Bokserski im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

Jego celem było upamiętnienie postaci oraz upowszechnienie historii życia boksera z Auschwitz-Birkenau, Neuengamme, Bergen-Belsen,  malarza, żołnierza AK i  żołnierza Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, a także byłego mieszkańca Bielska-Białej.

Patronat Honorowy nad turniejem objął Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski

Wśród pozostałych patronów i sponsorów turnieju był obecny: Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, który ufundował medale dla zawodników oraz puchary. Starostwo Powiatowe reprezentowała Barbara Adamska – Radna Powiatu Bielskiego i Członek Zarządu.

Muzeum Państwowe Auschwitz-Birkenau reprezentował zastępca dyrektora Andrzej Kocorzyk.

Spośród  honorowych gości był obecny Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz. Obserwatorem walk bokserskich był były mistrz Olimpiady z Tokio w1964 r. - Marian Kasprzyk.

Uczestnicy otrzymali zaprojektowane okolicznościowe koszulki upamiętniające Memoriał. Ponadto bokserzy otrzymali medale i puchary oraz upominki pamiątkowe ufundowane przez IPN/Oddział w Katowicach.

W części oficjalnej przywitali zaproszonych gości prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - Urszula Rukasz oraz prezes Śląskiego Związku Bokserskiego - Tomasz Kowalik.

Następnie Pani Eleonora Szafran Pietrzykowska – autorka książki „Mistrz” i córka Tadeusza Pietrzykowskiego opowiedziała o swoim ojcu. Z kolei pracownik IPN/Oddziału w Katowicach Bartłomiej Warzecha przestawił temat „Bokserzy w Obozach koncentracyjnych”.

Po części oficjalnej rozegrano turniej bokserski z udziałem zawodników i pod nadzorem zaproszonych sędziów. Zawodnicy byli dopingowani do walk przez kibiców oraz zaproszonych gości. Opiekę lekarską nad zawodnikami zapewnił lekarz ze Szpitala św.Łukasza a także ratownicy Karetki Pogotowia.

Na zakończenie Memoriału bokserskiego wręczono puchary dla drużyn.

 

Galeria zdjęć z Memoriału Tadeusza Pietrzykowskiego "Teddy'ego"

Zaproszenie na Memoriał Bokserski

im. Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego”

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Bielsku-Białej oraz Śląski Związek Bokserski, serdecznie zapraszają mieszkańców Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego, nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Memoriale Bokserskim Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy'ego”, który odbędzie się w sobotę w dniu 1 kwietnia 2023 r. (początek o godz. 12.00) w Hali Sportowej Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej 52 w Bielsku-Białej.

Patronat Honorowy nad Memoriałem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Wśród patronów i sponsorów Memoriału Bokserskiego znajdują się:

Przemysław Drabek Poseł na Sejm RP.

Andrzej Płonka Starosta Bielski,

Barbara Adamska Członek Zarządu Powiatu Bielskiego,

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński,

Andrzej Sznajder Dyrektor IPN/Oddziału w Katowicach, 

Janusz Kwapisz Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

Jadwiga Utecht-Nolbrzak Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty          i Wychowania w Bielsku-Białej. 

Tadeusz Pietrzykowski urodzony w Warszawie 8 kwietnia 1917 r. – pięściarz i malarz – toczył pojedynki          w obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, a następnie w Neuengamme i Bergen-Belsen, gdzie doczekał się wyzwolenia.

Po wojnie w związku z zawartym małżeństwem, zamieszkał w Bielsku-Białej i przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem oraz instruktorem w Szkole Podstawowej nr 12 w Bielsku-Białej Leszczynach.

Zmarł 17 kwietnia 1991 r. Pochowany został na Cmentarzu Parafialnym Opatrzności Bożej w Białej.

Postać Tadeusza Pietrzykowskiego, ps. „Teddy” – byłego mieszkańca Bielska-Białej, jest godna upamiętnienia wśród społeczeństwa polskiego, a zwłaszcza mieszkańców naszego regionu. „Teddy”, gdy pokonywał Niemców na ringu na terenie obozów koncentracyjnych, niósł otuchę współwięźniom i wiarę, że można pobić wroga i wyjść zwycięsko z mrocznych lat okupacji. Dzielił się też skąpymi racjami żywnościowymi, jakie otrzymywał po walce ze współwięźniami, ale przede wszystkim budził szacunek i podziw współwięźniów i niemieckich przeciwników.

Nadmieniamy, że udział w Memoriale zdeklarowała córka Tadeusza Pietrzykowskiego – Eleonora Szafran-Pietrzykowska, autorka książki „Mistrz”. Walkami bokserskimi będzie kierował Śląski Związek Bokserski.


Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Program:


1. Powitanie gości:
– Urszula Rukasz - Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
- Tomasz Kowalik - Prezes Śląskiego Klubu Bokserskiego.
2. Wystąpienia zaproszonych gości.
3. Wystąpienie Pani Eleonory Szafran Pietrzykowskiej – Wspomnienia o moim ojcu - Tadeuszu „Teddy’m" Pietrzykowskim.
4. Wystąpienie Bartłomieja Warzechy pracownika IPN Oddziału w Katowicach: „Bokserzy w obozach koncentracyjnych”.
5. Turniej bokserski – Mecz ligowy Śląsk vs Świętokrzyskie (15 walk, 30 zawodników).
6. Zakończenie turnieju - wręczenie pucharów medali, dyplomów.

 

Memoriał bokserski odbędzie się w dniu 1 kwietnia 2023 r. w Hali Sportowej Zespołu Szkół
Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej 52 w Bielsku-Białej,w godzinach 12.00 – 17.00.

 

Poniżej zamieszczamy biogram Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” autorstwa Pani Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.

Teddy” Tadeusz Pietrzykowski urodzony 8 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Syn Tadeusza i Sylwiny Pietrzykowskich. Zarówno on, jak i jego młodszy brat Juliusz od najwcześniejszych lat są  wychowywani w duchu patriotyzmu i honoru. Jest to przecież moment, kiedy Polska odzyskuje niepodległość.
Kiedy Tadzik wkracza w wiek szkolny, ujawnia się w nim wyjątkowy talent malarski. Wróżono mu karierę na miarę Kossaka, którego ulubionym tematem są konie. Doskonała kreska u tak młodego chłopca zadziwia wszystkich nauczycieli. Na tym jednak nie koniec. Wiele różnych dziedzin sportu otwiera przed nim swoje wrota. Piłka nożna, łyżwy, narty, wioślarstwo, szermierka chłopak stawia pierwsze kroki w różnych dyscyplinach. Wygrywa dosłownie i w przenośni boks któremu pozostaje wierny do końca życia. W wieku lat 16 zostaje członkiem klubu bokserskiego Legia Warszawa.
Wspaniała postawa trenera Feliksa Stamma jest godna naśladowania. Młody zawodnik, który przyjął sportowy pseudonim „Teddy”, z uwielbieniem naśladuje swojego trenera. Ciężkie treningi nie zniechęcają, ale wręcz motywują do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Fascynacja boksem przysparza mu niestety trochę kłopotów. Częste zmiany szkół i niezadowolenie matki to niechciane skutki uboczne jego decyzji. Nie poddaje się jednak. Brak pokory na szczęście nie jest przeszkodą w realizacji marzeń. Tadeusz staje się przedstawicielem „nowej ery pięściarskiej”. Rodzina z czasem wybacza mu wybór „nieeleganckiego sportu”, bo jako taki wówczas postrzegano boks. Sukcesy na ringu wicemistrzostwo Polski i mistrzostwo Warszawy dodają mu skrzydeł. Jest mocno zmotywowany, sukcesy są nagradzane, a on jest szczęśliwy. Staje się ulubieńcem publiczności. Niezapomniane pochwały, które padają z ust trenera Stamma po zwycięskich walkach, sprawiają, że czuje się dowartościowany pod każdym względem, to one budują jego wewnętrzną siłę, która już niebawem okaże się tak bardzo potrzebna. Radość z sukcesów i dalszego zdobywania laurów przerywa wybuch wojny.
Jest rok 1939 i Tadeusz już w pierwszych wojennych dniach staje w obronie Ojczyzny jako rezerwista w stopniu podchorążego.

Po kapitulacji ukochanej Warszawy zostaje w swym mieście. Składa przysięgę przed kapelanem Wojska Polskiego na wierność Armii Krajowej, tym samym rozpoczynając konspiracyjną działalność. Rozważa też inny sposób pomocy Ojczyźnie: przedostanie się do Francji, gdzie tworzona jest polska armia. Jego marzeniem, jak wielu młodych Polaków, jest branie czynnego udziału w walkach w szeregach polskiej armii, więc właśnie dlatego decyduje się na nielegalne przekroczenie ówczesnych granic. Niestety, pech chce, że zostaje zatrzymany przy próbie przekroczenia granicy węgiersko-jugosłowiańskiej w mieście Pecz, w obozie Romów. To moment, w którym zaczyna się jego gehenna. Via różne więzienia trafia do Tarnowa. Tamtejsze więzienie owiane jest złą sławą. Prowadzone tam śledztwa opisywane są jako najbardziej okrutne i brutalne. Tadeusz zostaje osądzony przez sąd doraźny (Sondegericht), po czym w grupie 728 więźniów przewieziony do Auschwitz.
To pierwszy transport polskich więźniów politycznych do obozu właśnie tworzonego na terenach polskich wcielonych do niemieckiej Trzeciej Rzeszy. 14 czerwca 1940 roku przestaje być Tadeuszem Pietrzykowskim, a staje się numerem 77. Kwarantanna i okrutna codzienność egzystencji obozowej wywierają piętno na każdym, kto przebywa za drutami obozu. Wycieńczenie, bród, głód, brutalna musztra obozowa i praca ponad siły dają się we znaki również więźniowi nr 77.


Wiosną 1941 roku w jego życiu obozowym następuje przełom. Staje się to za sprawą walki bokserskiej z obozowym kapo Walterem Düninngiem, przedwojennym mistrzem wagi średniej Niemiec. O 30 kilogramów lżejszy Polak wygrywa walkę, wykorzystując swoją technikę bokserską i determinację w zdobyciu dla siebie i kolegów obiecanej kromki chleba. Za zwycięstwo otrzymuje cały bochenek i porcję margaryny, i tym obozowym bogactwem dzieli się ze współwięźniami. Wygrane walki, których z czasem jest coraz więcej, przysparzają mu nie tylko sławy, ale przede wszystkim wdzięczności kolegów, z którymi łączą go niezwykłe przywiązanie i braterstwo. Przestaje być numerem, tylko numerem. Staje się rozpoznawalną osobą bokserem w Auschwitz.
Dodatkowym bonusem za wygrane walki jest możliwość wyboru pracy w lepszym komandzie, a co za tym idzie, okazja do organizowania żywności dla siebie i całego grona kolegów. Choć jest pierwszym, to nie jedynym bokserem w obozie.                   

W Auschwitz stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich, zdecydowaną większość wygrywając, co dało mu tytuł „bokserskiego mistrza wszech wag Auschwitz”. W Auschwitz przebywa wielu wybitnych Polaków. Spotkanie rotmistrza Witolda Pileckiego skutkuje zaangażowaniem w obozowy ruch oporu, a nawet w przygotowaniem zamachu na komendanta Rudolfa Hössa.
Spotkanie z innym współwięźniem, franciszkaninem ojcem Maksymilianem Kolbe, będzie miało wpływ na jego dalsze losy. Będąc świadkiem heroicznego czynu przyszłego świętego Kościoła katolickiego, który poświęca życie za Franciszka Gajowniczka, podejmuje decyzję o kultywowaniu jego pamięci przez całe życie.
W marcu 1943 roku wraz z grupą około 1000 więźniów zostaje deportowany
do obozu Neuengamme koło Hamburga. Sława boksera z Auschwitz idzie za nim. Tu również stacza wiele zwycięskich walk. Do historii przechodzi walka z Schallyem Hotennbachem, wicemistrzem boksu zawodowego wagi półśredniej, nazywanym przez więźniów „Hammerschlagiem”.
Wyzwolenie zastaje Tadeusza w Bergen-Belsen. Jako wolny człowiek decyduje się na wstąpienie w szeregi dywizji generała Maczka. Stacza walki w Niemczech oraz już wyzwolonych krajach, w tym w Belgii, Holandii czy Francji, walcząc z przedstawicielami wolnego świata. Ten mały Polak, niedożywiony i osłabiony tyfusem, walczy jak lew.
Pokonuje Włocha Sergia. Po drodze z Bremy do Lubeki zwala z nóg paru Niemców. Z Nurnbergiem, byłym mistrzem Niemiec, remisuje, choć przeciwnik kryje się za podwójną gardą. Tadeusz pokonał Heinkela, a potem czterech czarnoskórych Amerykanów.
Żołnierze alianckich armii nie rozumieli, jak to możliwe, że niepozorny Polak goni po ringu potężnych Jankesów. Szybko staje się postrachem zawodowych pięściarzy całej Europy. Jedni z bardziej znanych wówczas mistrzów pięści, których pokonał, to Belg Legrand, i champion Westfalii Krauze. Stoczył w sumie najprawdopodobniej około 17 walk, z czego dwie zakończyły się remisem. Będąc u szczytu sław i powodzenia, mając jeszcze w uszach ryk tłumów, które zagrzewają swego pupila do walki,Pietrzykowski decyduje się wracać do ukochanego kraju.
W Ojczyźnie rozpoczyna nowy, niełatwy etap. Zawirowania życia osobistego kończą się wraz z przyjazdem do Bielska-Białej. Nowa rodzina, praca w szkole i działalność w ZBOWiD, dają mu satysfakcję i zadowolenie z życia. Praca z młodzieżą okazuje się jego powołaniem.

Motto, które starał się przekazywać: „Być, to być najlepszym!” pamiętają do dzisiaj jego uczniowie, którzy, pomimo że Tato odszedł od nas 18 kwietnia 1991 roku, do dzisiaj odwiedzają jego grób. Dla mnie, dla nich, dla dawnych współwięźniów, a mam nadzieję że i dla przyszłych pokoleń, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, więzień Auschwitz nr 77, będzie wzorem


BOKSERA, POLAKA, CZŁOWIEKA.


Eleonora Szafran-Pietrzykowska

 

 

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego 1863 r. i 81. rocznicy powołania Armii Krajowej.

 

Powstanie styczniowe w sztuce | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea,  matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

Powstanie styczniowe w sztuce: Historia.org.pl

Zapraszamy na konferencje "Polskie tradycje niepodległościowe.

Wzory postaw patriotycznych powstańców styczniowych i żołnierzy AK".

Konferencja organizowana jest w związku z tegorocznymi obchodami 160. rocznicy powstania styczniowego              i 81 rocznicy przekształcenia ZWZ w AK w dniu 14 lutego 2023 r.  przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej        w Bielsku-Białej i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej na platformie ZOOM.

 

W programie:

1. Omówienie regulaminu konkursu dla młodzieży nt.: Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii Krajowej w formule w prezentacji multimedialnej (szkoła podstawowa) i teledysku (szkoła ponadpodstawowa) - Urszula Rukasz, prezes SPAK, konsultant RODN "WOM" w Bielsku-Białej

2. "Początki powstania styczniowego na terenie województwa krakowskiego" -  prof. dr  hab. Dariusz Nawrot, kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Wydziału Nauk
Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


3. "Postawy patriotyczne na przykładzie Romualda Traugutta ps. „Michał Czarnecki” – polskiego generała, dyktatora powstania styczniowego oraz Stefana Roweckiego ps. Grot", generała dywizji, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej, dowódcy Armii Krajowej" - dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Lech Krzyżanowski, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


4. "Obraz powstania styczniowego, szanse i organizacja - przedstawione w świetle wykładów Józefa Piłsudskiego  z 1912 r." - dr Adam Lisek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Katowicach.

 

Zapraszamy młodzież do konkursu

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Bielsku-Białej (organizacja pożytku publicznego) wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, pszczyńskiego i miasta Bielska-Białej do udziału w konkursie: Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii Krajowej, w formule prezentacji multimedialnej lub filmu.

Konkurs organizowany jest w związku z tegorocznymi obchodami 160. rocznicy powstania styczniowego i 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Szczegółowe omówienie formuły konkursu odbędzie się na konferencji organizowanej przez oba podmioty w formule online w dniu 14 lutego 2023 r. nt.: Polskie tradycje niepodległościowe. Wzory postaw patriotycznych powstańców styczniowych i żołnierzy AK, na którą również serdecznie zapraszamy.

Celem konkursu jest m.in. zwiększenie zainteresowania uczniów tematyką polskich dążeń niepodległościowych w okresie powstania styczniowego i w okresie II wojny światowej oraz porównanie tajnego państwa w okresie powstania styczniowego do Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

Patronat nad konkursem przyjęli: Starosta Bielski Andrzej Płonka, Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Barbara Adamska, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach Andrzej Sznajder oraz Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Poniżej regulamin:

 

REGULAMIN  KONKURSU HISTORYCZNEGO

Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego

 i Armii Krajowej

w formule w prezentacji multimedialnej lub filmu

Konkurs organizowany jest w związku z obchodami

160. rocznicy powstania styczniowego i 81. rocznicy powołania Armii Krajowej

§ 1

ORGANIZATORZY KONKURSU

  1. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
  2. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

§ 2

PATRONAT

  1. Starosta Bielski Andrzej Płonka.
  2. Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Barbara Adamska.
  3. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach Andrzej Sznajder.
  4. Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

§ 3

UCZESTNICY

  1. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego oraz Miasta Bielsko-Biała.
  2. Udział uczniów w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.

§ 4

CELE KONKURSU

  1. Zwiększenie zainteresowania tematyką  polskich dążeniach niepodległościowych w okresie powstania styczniowego i w okresie II wojny światowej.
  2. Upamiętnienie 160. rocznicy powstania styczniowego i 81. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK oraz zasług Armii Krajowej w walce o odrodzenie i niepodległość Polski.
  3. Ukazanie ciągłości dążeń niepodległościowych Polaków w XIX i XX wieku i porównanie tajnego państwa w okresie powstania styczniowego do Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.
  4. Szerzenie i kultywowanie pamięci o bohaterskich powstańcach wśród pokolenia

młodych Polaków.

  1. Wpajanie szacunku i przywiązania do historii własnej ojczyzny, jej niepodległościowych tradycji, osiągnięć i kultury.
  2. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
  3. Poszukiwanie tradycji niepodległościowych we własnej rodzinie i środowisku.
  4. Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji i wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

§ 6

UCZESTNICY I FORMA KONKURSU

  1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej.
  2. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu prezentacji multimedialnej lub filmu.
  3. Uczestnicy wybierają sobie jednego z dowódców oddziału powstania styczniowego i jednego z dowódców oddziału Armii Krajowej oraz prezentują ich losy i zasługi.
  4. Uczestnicy wykonują prezentację/film indywidualnie i samodzielnie.
  5. Praca konkursowa może być przygotowana w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych, przy czym wymagane jest zapisanie jej na płycie CD/DVD w formacie zgodnym z programem PowerPoint (Microsoft Office), Impress (Open Office) lub innym możliwym do uruchomienia za pomocą przeglądarki internetowej.
  6. Prezentacja może zawierać do 25 slajdów. W przypadku automatycznego odtwarzania czas projekcji nie może przekroczyć 15 minut, a w przypadku filmu od 3 do 5 minut.
  7. Praca nie może w żaden sposób naruszać prawa, w tym w szczególności praw autorskich innych twórców.
  8. Dopuszcza się wykorzystanie gotowych zdjęć, filmów, grafik, dźwięków, tekstów itp., jednak należy w prezentacji podać wykorzystane źródła.
  9. Do konkursu można zgłosić prezentację, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie.

 

§ 7

ORGANIZACJA KONKURSU

  1. Konkurs składa się z jednego etapu – regionalnego.
  2. Zgłoszenia prac konkursowych do konkursu dokonuje macierzysta szkoła zgodnie z wypełnioną Kartą zgłoszenia pracy stanowiącą Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją treści regulaminu.
  3. Prezentację lub film zapisaną na płycie CD/DVD, opatrzoną imieniem i nazwiskiem autora, należy przesłać pocztą (listem poleconym) lub dostarczyć osobiście w zaklejonej kopercie na adres: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,
    ul. Legionów 25, 43-300 Bielsko-Biała, z dopiskiem: „Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii Krajowej” do dnia 31.03.2023 r.
  4. Do prezentacji należy dołączyć kwestionariusz zgłoszeniowy (Załącznik nr 1).
  5. Praca winna być opisana imieniem i nazwiskiem autora oraz mieć dołączone oświadczenie pełnoletniego ucznia lub rodzica/prawnego opiekuna, dotyczące akceptacji warunków konkursu oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych ucznia/uczennicy w celach związanych z organizacją przedmiotowego konkursu – Załącznik nr 2 (uczestnik pełnoletni) lub Załącznik nr 3 (uczestnik poniżej 18 r. ż.), do niniejszego regulaminu.
  6. Do konkursu przyjmuje się maksymalnie 3 prezentacje/filmy uczniów z danej szkoły.
  7. Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu w RODN „WOM” w Bielsku-Białej jest Urszula Rukasz – tel. (33) 812 37 15 , wew. 120, e-mail: urukasz@wombb.edu.pl

§ 8

OCENA PRAC

  1. Oceny prac dokonuje komisja konkursowa powołana przez Organizatorów konkursu w każdej z kategorii wiekowych:
  • klasy VII–VIII szkoły podstawowej,
  • klasy I-IV szkoły ponadpodstawowej. 
  1. Komisja konkursowa dokona oceny prac konkursowych, biorąc pod uwagę:
  1. zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu,
  2. trafność ujęcia tematu,
  3. walory artystyczne,
  4. kreatywność i oryginalne ujęcie tematu.
  1. Werdykt komisji konkursowej jest ostateczny.

§ 9

NAGRODY

W konkursie przewidziane jest przyznanie:

  • nagrody za najlepsze prace: klasy VII–VIII szkoły podstawowej – I, II, i III miejsce,
  • nagrody za najlepszą pracę: szkoły ponadpodstawowe  – I, II, i III miejsce,
  • wyróżnień.

§ 10

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. O ocenie prac konkursowych i miejscu wręczenia nagród komisja konkursowa powiadomi szkoły do dnia 21.04.2023 r. Informacje te zostaną ogłoszone również na stronach internetowych organizatorów.
  2. Prace konkursowe nie będą zwracane i przechodzą na własność Organizatorów konkursu. 

 

 

 

 

Porównanie struktury tajnego państwa podziemnego w okresie powstania styczniowego z Polskim Państwem Podziemnym w okresie II wojny światowej?

Już w okresie powstania styczniowego polscy działacze niepodległościowi z ugrupowania „czerwonych”, doszli do wniosku, że aby prowadzić skuteczne działania zbrojne przeciw zaborcom niezbędne są odpowiednie struktury państwowe. Bez sprawnie prowadzonej polityki zagranicznej, własnych źródeł finansowania wojny i dobrej komunikacji z ludnością, żaden zryw nie powiedzie. Tworzono więc tajne spiski i organizacje niepodległościowe, powoływano przedstawicieli na powiat, okręg i województwo. Zaczęły powstawać też zależności służbowe między przedstawicielami poszczególnych szczebli, a w miarę rozrostu tajnych organizacji wprowadzano podział kompetencji. Z tych zalążków powstały później zręby państwa podziemnego. Państwo podziemne w okresie powstania styczniowego miało ogromny autorytet.

Podziemne państwo powstańcze miało wszystkie atrybuty normalnego państwa. Tymczasowy Rząd Narodowy, przemianowany na Rząd Narodowy, miał własną administrację, flagę, godło, herb, własne ustawodawstwo, system skarbowy, sądownictwo, własne szpitale i pocztę, a także policję narodową zwaną „żandarmerią wieszającą”. Policja pełniła rolę kontrwywiadu.

Każdy carski komendant cyrkułu (posterunku policji) miał polskiego odpowiednika, który go śledził i przewidywał jego plany, po to by nie dopuścić do ich realizacji. Działali też sztyletnicy, czyli ludzie wykonujący wyroki śmierci. Wyroki śmierci wydawane przez państwo podziemne były wykonywane na zdrajcach i kolaborantach. Poza tym państwo podziemne, w przeciwieństwie do władz rosyjskich, nie było traktowane jako ciemiężca, lecz oswobodziciel.

Polecenia państwa podziemnego wydawane na piśmie i opieczętowane pieczęcią były powszechnie wykonywane, np o podatek narzucony przez Rząd Narodowy. Pieczęć Rządu Narodowego była świętością. Każdy obywatel mógł zwrócić się do Państwa podziemnego o pomoc w rozstrzyganiu sporów, pomoc lekarską, ukrycie przed carskimi władzami, bezpieczne przeprowadzenie przez granicę zaboru.

Na wzorach tajnego państwa podziemnego tworzonego w okresie powstania styczniowego powołano Polskie Państwo Podziemne w okresie II wojny światowej.

 

 

  Patronat nad Międzyszkolnym Turniejem Gry Planszowej MAGNACI

W dniu 18 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Międzyszkolny Turniej Gry Planszowej MAGNACI. Turniej zorganizowany został z inicjatywy naszego członka i nauczyciela historii - Pana Andrzeja Kowalczyka. Rozgrywki odbyły się w pod patronatem Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, które jednocześnie  ufundowało nagrody.

Gra MAGNACI przenosi grających w realia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wcielają się w członków rodów magnackich. Walczą o wpływy, władze, a jednocześnie muszą bronić Polski przed rozbiorami. Sama gra jest skonstruowana w nowatorski sposób by przedstawić historię naszego kraju od XVI do XVIII w. Uczniowie grając uczą się historii Polski i mechanizmów demokracji szlacheckiej.   

W turniej oprócz gospodarzy wzięli  uczniowie ze szkół w Godziszce i Jawiszowicach. W sumie było 15 uczestników. Stoczono zacięte, wspaniałe partie. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie

Turniej odbył się w trzech etapach.  W finałowej partii zwyciężyli przedstawiciele Godziszki: I miejsce - Rafał Grabowski II miejsce -  Kinga Wandzel III miejsce  - Arkadiusz Jasek. W czasie rozgrywki uczniowie posilali się herbatą i wspaniałym ciastem. Było to wspaniałe gorące pełne emocji przedpołudnie. Liczymy na kolejną edycję turnieju w przyszłym roku.

Gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu aktywizacji uczniów i ciekawego sposobu nauczania historii okresu od XVI- XVIII         z jednoczesnym kształtowaniem postaw patriotycznych.

 

 

 

OBCHODY 104 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

                                            BÓG - HONOR - OJCZYZNA

flaga polska

 

W dniu 11 listopada 1918 r. w Compiègne pod Paryżem Niemcy podpisały rozejm z państwami Entanty, co zakończyło trwające od 1914 r.  zmagania wojenne. 

W dniu 11 listopada działająca w Warszawie od września 2017 r. Rada Regencyjna wobec "grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego" oraz dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych  a także  utrzymania porządku w kraju, przekazała pełną władzę wojskową na ziemiach polskich brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.  Był to symbolicznie akt odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Obok Rady Regencyjnej działały także na ziemiach polskich inne ośrodki władzy: Polska Komisja Likwidacyjna - (28 X 1918 r., Kraków), Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej - (7 XI 1918 r., Lublin),  Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego - (19 X 1918 r., Cieszyn), Naczelna Rada Ludowa (wcześniej Rada Ludowa) - (14 XI 1918 r., Poznań)

W dniu 13 listopada Piłsudski po rozwiązaniu rządu lubelskiego powierzył  misję tworzenia nowego rządu szefowi rozwiązanego rządu lubelskiego Ignacemu Daszyńskiemu, lecz misja ta nie powidła się.

W dniu 18 listopada powstał pierwszy oficjalny Rząd Niepodległej Polski z Jędrzejem Moraczewskim. Już w dniu 22 listopada 1918 r. nowy rząd opracował, a  Piłsudski zatwierdził "Dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej". 

Na mocy tego dekretu Piłsudski obejmował, jako Tymczasowy Naczelnik Państwa Najwyższą Władzę Republiki Polskiej i miał ją sprawować do czasu zebrania się Sejmu Ustawodawczego.  Wybory do Sejmu zarządzone zostały na 26 stycznia 1919 r.

 

Składamy kwiaty podczas uroczystości w dniu 11. listopada 2022 r. na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

 Uwaga członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej

z siedzibą w Bielsku-Białej

W związku z obchodami 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości serdecznie zapraszamy na wykład pracownika IPN Oddziału w Katowicach - Pana Marka Łukasika, który odbędzie się w dniu 14.11.2022 r. na platformie ZOOM od godz.. 16.30 - 18.00 na temat:

Drogi do niepodległości. Pierwsze ośrodki władzy na ziemiach polskich.

Wszystkich chętnych  prosimy o kontakt e-mailowy lub telefoniczny celem przesłania linku dostępu do platformy na adres: urszularukasz@o2.pl lub tel.: 661847966.

 

 

27 września 1939 r. - 27 września 2022 r.

83. rocznica powołania Polskiego Państwa Podziemnego

Sejm: kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny  - Strona 6 - Polskie Radio PiK

Chwała bohaterom

W związku z 83. rocznicą obchodów powołania Polskiego Państwa Podziemnego  Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej serdecznie zaprasza członków na wykład

w formule online nt.: Aleksander Kunicki ps. Rayski – bohater wywiadu AK.

Wykład przeprowadzi Marek Łukasik - pracownik OBEN IPN w Katowicach.

W programie:

1. Służba Aleksandra Kunickiego w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich.

2.Aleksander Kunicki jako filar podziemnej Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych "Osa".

3. Zamachy na Franza Kutscherę i Franza Bürkla oraz akcja „Góral".

4. Powojenne losy Aleksandra Kunickiego.

W spotkaniu weźmie udział wnuczka Aleksandra Kunickiego "Rayskiego". Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie telefoniczne pod nr : 661 847 966 celem otrzymania linku do spotkania na platformie ZOOM.

Polskie Państwo Podziemne utworzono w Warszawie z 26 na 27 września 1939 roku. Początkowo powołano konspiracyjną organizację wojskową o nazwie Służba Zwycięstwu Polski. Już w dniu 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. Z kolei w dniu 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK).

Jej Komendantami byli Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Kazimierz Sosnkowski, Stefan Rowecki, Tadeusz Komorowski Leopold Okulicki. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie. Pod koniec 1942 roku AK liczyła ich już około 200 tysięcy. Była największą podziemną armią w okupowanej Europie. Główne zadanie Armii Krajowej polegało na gromadzeniu sił do uderzenia w chwili załamania się Niemiec. Akcje zbrojne prowadziły bowiem do okrutnych represji – hitlerowcy rozstrzeliwali kilkudziesięciu Polaków za każdego zabitego Niemca. Dopiero pod koniec 1942 roku AK nasiliła działalność dywersyjną: atakowała niemieckie posterunki, wykolejała transporty wojskowe przeznaczone na front wschodni, wysadzała mosty, odbijała więźniów. Na tę zmianę wpłynęło zahamowanie sukcesów Wehrmachtu, osiągnięcie sprawności organizacyjnej przez AK oraz aktywna działalność komunistycznej Gwardii Ludowej.

Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na Zachodzie rząd emigracyjny. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie przebywał (tajnie) Delegat Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Ukazywało się około 1400 tytułów (z tego 17 wychodziło przez całą okupację). Istniały czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne. W podziemnych drukarniach wydawano też książki Tajna Organizacja Nauczycielska zapewniała im kadrę oraz przygotowywała i rozprowadzała podręczniki. Na terenie Generalnej Guberni (GG) utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia.

Utworzone tajne struktury państwa podporządkowane rządowi emigracyjnemu inazywano Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

 

Uwaga

członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Bielsku-Białej.

Informujemy, że Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia, podsumowujące działalność merytoryczną i finansową za 2021 r. odbędzie się w dniu 25.08.2022 r. w budynku Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, w sali nr 11 (parter), od godz. 14.30.do godz.16.00.

Obecność członków obowiązkowa zgodnie ze statutem Stowarzyszenia § 15 pkt 2.

 

 

Obchodzimy 78. rocznicę Powstania Warszawskiego - 1944

Sejm: kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny  - Strona 6 - Polskie Radio PiK

W dniu 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie z  mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

W  szeregach naszego Stowarzyszenia żyją jeszcze powstańcy warszawscy - członkowie Szarych Szeregów i uczestnicy oraz świadkowie tamtych wydarzeń.

Składamy im cześć i życzymy długiego zdrowia.

 

79. rocznica zbrodni wołyńskiej

W dniu 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, z których tak wielu leży wciąż w nieodkrytych dołach śmierci. W niedzielę 11 lipca 1943 roku setki polskich wsi, tysiące polskich rodzin oraz wiele kościołów w trakcie nabożeństw, zostało zaatakowanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów. Tylko w tym dniu zamordowanych zostało około 10 tysięcy Polaków - kobiet mężczyzn i dzieci. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Uczcijmy ich pamięć nie zapominając o tych bohaterskich Ukraińcach, którzy pomagali Polakom dając im schronienie i ostrzegając przed planowanymi mordami.

 

Odszedł na wieczną wartę

W dniu 13 maja 2022 r. pożegnaliśmy ppłk Henryka Czerwińskiego wiceprezesa Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestnicząc w jego pogrzebie. Przez wiele lat współpracowaliśmy z nim jako członkowie nadzwyczajni Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.

Ppłk Henryk Czerwiński przez wiele lat mieszkał w Katowicach. Był on ciepłym i serdecznym człowiekiem. Lubił młodzież i przyczyniał się aktywnie do tworzenia w szkołach województwa śląskiego szkolnych klubów Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej (TPAK).

Był żołnierzem 72. pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej.Aż do 1945 roku walczył z Niemcami, żyjąc w lesie w Górach Świętokrzyskich. Był przydzielony do osłony dowódcy oddziału, kapitana Krzysztofa Hofmana (pseudonim „Cyprian”). Jeździł konno. Nosił pseudonim „Czart”. Uczestniczył w akcji „Burza”. Walczył w bitwach pod Gałkami, Huciskiem i Trzebaniami. Brał też udział w szeregu akcji dywersyjnych.

 

Spoczął w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej. Pomimo zaawansowanego wieku aktywnie brał udział  w uroczystościach organizowanych przez władze wojewódzkie i krajowe.

Część Jego Pamięci

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję

100. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

Geneza i funkcjonowanie autonomii śląskiej

 

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej organizuje  konferencję online w dniu 10 maja 2022 r. o godz. 16.00, w związku z obchodami 100-lecia

powrotu Górnego Śląska do Macierzy.
SPAK - logotyp

Program konferencji:

  1. Geneza autonomii Śląska – ks. dr Mariusz Trąba, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

  2. Podstawy prawne autonomii Górnego Śląska – prof. dr hab. Lech Krzyżanowski, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

  3. Szkoła powszechna na Śląsku w okresie autonomii w latach 1922-1930 – dr Adam Lisek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Katowice.

 

  • Zapraszamy chętnych członków i sympatyków do udziału. Prosimy o zgłoszenie udziału telefonicznie: 661 847 966 celem otrzymania linku dostępu

W dniu 11 marca 2022 r. uczestniczyliśmy w pogrzebie i pożegnaliśmy, ostatniego z Cichociemnych - płk Aleksandra Tarnawskiego, "Upłaza”, który zmarł w wieku 101 lat, w dniu 4 marca 2022 r. w Gliwicach.

Żałobnej mszy św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, a następnie prochy Aleksandra Tarnawskiego zostały złożone na starobielskim cmentarzu.

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie. W 1938 r. ukończył gimnazjum w Chorzowie i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł on szkolenie dla Cichociemnych - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych przygotowywanych do realizacji zadań specjalnych w okupowanym kraju. Został zrzucony na ziemie polskie w nocy z 16  na 17 kwietnia 1944 r. Otrzymał przydział do okręgu AK Nowogródek. Był oficerem Armii Krajowej. Wykonywał misje konspiracyjne.

Do Polski przerzucono 316 Cichociemnych. Wchodzili w skład kierownictwa KG AK, byli żołnierzami Wachlarza, Związku Odwetu, Kedywu, zajmowali się szkoleniem, wywiadem, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych. Aleksander Tarnawski został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Prezydent RP uhonorował zmarłego Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Część Jego Pamięci

 Zaproszenie na wykład

Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej serdecznie zaprasza członków i sympatyków na wykład dr. Adama Liska, w dniu 10 marca 2022 r. o godz. 16.00, który odbędzie się za pomocą platformy ZOOM na temat:

"Od Sasa do Lasa"- powtórna elekcja Stanisława Leszczyńskiego i postawa szlachty małopolskiej wobec agresji rosyjskiej w latach 1733 - 1736.

Wykład dotyczy początków interwencji Rosji w sprawy polskie w okresie I Rzeczypospolitej.

W programie:

Kształtowanie się obozu stanisławowskiego po śmierci Augusta II.
Sejmiki przedkonwokacyjne - główne hasła programowe.
Echa sejmu konwokacyjnego na sejmikach relacyjnych i sejmie elekcyjnym.
Interwencja wojsk rosyjskich i kierunki uderzenia
Partykularne konfederacje zawiązane w obronie Stanisława Leszczyńskiego - charakterystyka pod względem organizacji.
Próby pacyfikacji kraju w 1735 roku. Sejmiki przedsejmowe.
Sejm pacyfikacyjny w 1736 roku.

Zainteresowany prosimy kontakt telefoniczny na nr 661 847 966 celem przesłania linku dostępu

 

Pomoc dla Ukrainy

Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej dołącza się do apelu władz wojewódzkich  o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy dla wojennych uchodźców z terenów Ukrainy.

Jednocześnie poniżej przekazujemy informację Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o organizowanym "PIKNIKU WSPARCIA DLA UKRAINY" i apelujemy o pomoc materialną.

W dniu 10 marca na Stadionie Śląskim odbędzie się piknik wsparcia dla Ukrainy pod patronatem Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego. Wstęp bezpłatny.

W programie:
Zbiórka darów, występy gwiazd polskiej estrady, bieg charytatywny, liczne atrakcje towarzyszące i – co najważniejsze - spotkanie mieszkańców i gości województwa na Stadionie Śląskim to wyraz wspólnego sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie.
10 marca 2022, w ramach Pikniku Wsparcia dla Ukrainy, Stadion Śląski kolejny raz stanie się międzypokoleniowym symbolem jedności i wspólnego zaangażowania wszystkich ludzi dobrej woli.

Inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, by zorganizować wielkie wydarzenie charytatywne dla naszych ukraińskich sąsiadów, spotkała się z natychmiastowym i pozytywnym odzewem setek osób chcących nieść pomoc. – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego – Chęć dobroczynności w regionie jest ogromna. Artyści wystąpią całkowicie charytatywnie. Liczni wolontariusze od 3 dni działają przy wielotorowej organizacji wydarzenia.

Piknik przyciągnął czołowych artystów krajowej sceny. Wystąpią m.in.: Dżem, Golec uOrkiestra, GOORAL, De Mono, Enej oraz Marcin Wyrostek, Ewelina Lisowska, Arek Kłusowski, a także Yulie Belei, Kasia Moś, Adam Nowak Raz Dwa Trzy i Chemia.

Nad całością zbiórki i dostarczeniem najpotrzebniejszych rzeczy ofiarom wojny czuwa Stowarzyszenie "Pokolenie" oraz Fundacja Onkologiczna "Rakiety". Należy dodać, że - po pierwszych, bardzo pozytywnych publikacjach w regionalnych mediach i równie pozytywnym szerokim odbiorze społecznym - organizatorzy zmienili godzinę rozpoczęcia imprezy. Piknikowa kwesta wystartuje o 14:00 (godzinę wcześniej niż założono). Od tej chwili będą dostępne również liczne pomniejsze atrakcje, których lista zwiększa się dosłownie z każdą minutą. Czas występów scenicznych pozostaje bez zmian, tj. rozpoczną się one o 17:30. Zakończenie pikniku zostało zaplanowane na 20:00.

INFORMACJE O ZBIÓRCE I AKCJACH TOWARZYSZĄCYCH
W trakcie Pikniku Wsparcia organizowanego na Stadionie Śląskim, od godz. 14:00 będzie prowadzona zbiórka rzeczowa i pieniężna dla obywateli Ukrainy.
Przedmioty pierwszej potrzeby to:
1. Karimaty, śpiwory, koce.
2. Środki higieny osobistej (mydła, szampony, szczoteczki i pasty do zębów).
3. Pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżające, pudry/kremy ochronne.
4. Odzież przeciwdeszczowa.
5. Baterie, latarki, czołówki, powerbanki.
6. Podstawowe środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy, środki dezynfekujące).
7. W ramach akcji "Dzieci - dzieciom" - zbiórka nowych maskotek.  

BIEG DLA UKRAINY

Silesia Maraton organizuje bieg na bieżni. O 17.45 zaplanowano rozgrzewkę. W godz. 18.00-20.00 zapraszamy biegaczy. Zachęcamy do tego, aby za każde pokonane okrążenie przekazać 10 zł na pomoc dla Ukrainy. Więcej informacji https://silesiamarathon.pl/bieg-dla-ukrainy-na-stadionie-slaskim/

Prosimy także o wsparcie finansowe poprzez przelew bankowy na nr 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191 (ING Bank Śląski) tytułem "To jest też moja wojna - Pomoc dla Ukrainy". Odbiorcą środków jest Stowarzyszenie Pokolenie, ul. Drzymały 9/4, 40-059 Katowice, które realizuje, weryfikuje i przekazuje dalej pieniądze ze zbiórki. Będzie również możliwość wsparcia poprzez system szybkich i bezpiecznych płatności BLIK (nr do zbiórki: 662317867).

W czasie Pikniku przewidzieliśmy liczne atrakcje dla wszystkich gości. Służby medyczne przeszkolą każdego chętnego z pierwszej pomocy (również w zakresie działania w szczególnych warunkach). Policja i Straż Pożarna przybliżą zagadnienia zw. z bezpieczeństwem (na co uważać w tych trudnych dniach) i ogólną profilaktyką, gdyż aktualny kryzys wymaga szczególnej ostrożności. Obecne będą także jednostki kulturalne województwa (m.in. Muzeum Śląskie), które uatrakcyjnią Piknik swoimi propozycjami edukacyjno-społecznymi.

Sekretariat Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

znak-PL_RGB-HTML

 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi (ZL)

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice

Tel. +48 32 20 78 290

 

Apel do członków i sympatyków Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej

Poniżej przekazujemy informację Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy:

Szanowni Państwo,

z objętej wojną Ukrainy każdego dnia przybywają do naszego kraju i regionu uchodźcy poszukujący schronienia.
Wielu z nas, poruszonych ich sytuacją, oferuje pomoc materialną, ale też udostępnia dach nad głową w postaci domu, mieszkania, czy pokoju.
Aby ta pomoc była skuteczniejsza, uruchomiony został specjalny dwujęzyczny serwis www.slaskiedlaukrainy.pl koordynowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Osoby mogące ugościć uchodźców podają kilka informacji o tym kogo i gdzie mogą przyjąć oraz swoje dane kontaktowe, aby ułatwić bezpośredni kontakt ze sobą.
Nie jest to narzędzie dla samorządów czy instytucji, tylko prosta baza lokalowa przygotowana
z myślą o mieszkańcach – prywatnych osobach, które chcą pomóc, a nie zawsze wiedzą jak zacząć.
Stąd apel do Wszystkich Państwa o rozesłanie informacji i linka do swoich rodzin i znajomych, o rozpowszechnianie ww. adresu za pośrednictwem mediów społecznościowych i stron internetowych, które w dzisiejszym świecie są najszybszym i najszerszym nośnikiem informacji. Niech to narzędzie ułatwi mieszkańcom regionu dotarcie z pomocą do wszystkich, którzy pomocy u nas szukają.

Pomoc ta będzie tym skuteczniejsza im łatwiej i szybciej obie strony będą mogły się znaleźć.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jeszcze w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Święto zostało ustanowione w 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej oraz przywiązania do tradycji niepodległościowych, celem upamiętnienia antykomunistycznego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór przeciwko sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada w dniu 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) oraz: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Zaproszenie

Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie zaprasza członków na wykład:

Zapomniani i mało znani żołnierze podziemia antykomunistycznego na terenie Podbeskidzia. Ks. mjr Rudolf Marszałek ps. „Opoka”.

Wykład  przeprowadzi Pan Marek Łukasik  - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, w  formule online, na platformie ZOOM w dniu 3 marca 2022 r., o godz. 16.00.

W programie wystąpienia:

  1. Podziemie niepodległościowe na Podbeskidziu w czasach niemieckiej okupacji
  2. Okoliczności ukształtowania się podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu i jego działalność
  3. Sylwetki najbardziej zasłużonych żołnierzy podziemia antykomunistycznego
  4. Represje wobec żołnierzy niezłomnych
  5. Ksiądz Rudolf Marszałek - żołnierz niezłomny

 Chętnych do udziału prosimy o zgłoszenie telefoniczne na nr: 661 847 966 celem przesłania linku do wysłuchania wykładu.

Biogram

71 lat temu stracono ks. Rudolfa Marszałka, kapelana Żołnierzy Wyklętych |  dzieje.pl - Historia Polski

Ksiądz mjr Rudolf Marszałek, ps. "Opoka", kapelan AK na Podbeskidziu, urodził się w 1911 r. w Komorowicach Krakowskich, obecnie dzielnicy Bielska-Białej.

Według relacji  Macieja Tomaszka (w biogramie duchownego) oraz ustaleń Bogdana Ścibuta -badacz historii podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu, który napisał wspólnie z Anetą Kreftą-Maciejowską książkę o ks. Marszałku pt. "Piotr Opoka", w czasach szkolnych Rudolf Marszałek był harcerzem, członkiem Sodalicji Mariańskiej oraz Światowego Związku Misyjnego.

W 1928 r. uczestniczył w Światowym Zlocie Harcerstwa, który odbywał się w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu szkoły średniej w 1931 r. wstąpił do wojska. Odbył kurs w podchorążówce w Zambrowie i pułku strzelców podhalańskich w Cieszynie i Bielsku. Został awansowany do stopnia podporucznika i przeniesiony do rezerwy. "W 1932 r. wstąpił do zakonu Chrystusowców, który organizował duszpasterstwo wśród Polonii. Po rocznym nowicjacie kształcił się w seminarium duchownym tego zgromadzenia, które znajdowało się w Poznaniu. Ukończył je w 1939 r. i został wyświęcony. Latem 1939 r. został kapelanem 58. Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Wiosną 1940 r., gdy groziło mu aresztowanie, postanowił przedostać się do Francji i dołączyć do polskiego wojska. Został zatrzymany na granicy Węgier i Niemiec. Trafił do więzienia w Wiedniu. Dzięki zabiegom rodziny został zwolniony. Po powrocie do okupowanej Polski został księdzem rektorem w Bystrej. Zaangażował się w konspirację. Współpracował z kpt. Antonim Płanikiem "Lech" i por. Andrzejem Tomaszczykiem "Długi", którzy tworzyli w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim ZWZ-AK. Do wiosny 1945 r. brał udział w pracach dowództwa. Służył jako kapelan. W 1945 r. ks. Marszałek został awansowany do stopnia majora.

Latem 1946 r., chroniąc się przed aresztowaniem przez UBP, dołączył do oddziału NSZ por. Henryka Flamego "Bartka", który działał na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim. Jak ustalił Bogdan Ścibut "Opoka" w połowie sierpnia 1946 r. zgłosił się do niebezpiecznej wyprawy do Norymbergi, by podjąć próbę przerzutu partyzantów "Bartka" na Zachód. Ubowcy aresztowali duchownego 12 grudnia 1946 r. w Chorzowie. Następnego dnia trafił do więzienia w Katowicach lub Bytomiu. 31 grudnia został przewieziony do więzienia na Mokotowie w Warszawie. Śledztwo prowadził m.in. ppłk Józef Różański. Zostało ono zakończone 16 sierpnia 1947 r. Sąd wymierzył mu karę śmierci. Wyrok wykonano 10 marca 1948 r.

 

Uroczystości Wojewódzkie 80. rocznicy powołania Armii Krajowej

w dniu 14 lutego 2022 r. na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach

przy ul. Murckowskiej

foto1foto2foto3foto4foto4foto6foto7

 

 

14 luty 2022 - 80. rocznica powstania Armii Krajowej

Zapraszamy członków Stowarzyszenia do upamiętnienia 80. rocznicy powołania Armii Krajowej przy kwaterze AK na Cmentarzu Wojskowym w Bielsku-Białej (dzielnica Aleksandrowice) w dniu 14 lutego 2022 r. oraz na uroczystości wojewódzkie, w dniu 14 lutego 2022 r. o godz. 12.00 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach, przy ul. Murckowskiej 9.

W dniu 14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej, zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego, uległ przekształceniu w Armię Krajową. Tego dnia drogą radiową został przesłany do okupowanej Polski, a personalnie do dotychczasowego dowódcy ZWZ, gen. Stefana Roweckiego, rozkaz podpisany przez gen. W. Sikorskiego, który stanowił:

„Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy”.  Wódz Naczelny podał nową nazwę stanowiska gen. S. Roweckiego, które od tej pory brzmiało: Dowódca Armii Krajowej.

 Nakazano przekazanie tej wiadomości do informacji Delegata Rządu na Kraj, którą to funkcję w tamtym czasie pełnił Cyrl Ratajski.

Armia Krajowa stała się największą konspiracyjną siłą zbrojną na okupowanych terenach Polski, w której w sumie zostało zaprzysiężonych od 350 tys. do 400 tys. osób

 

Zaproszenie na wykład w związku z obchodami

80. rocznicy powołania

Armii Krajowej.

W związku z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową serdecznie zaprasza  w dniu 16 lutego 2022 r. za pośrednictwem platformy ZOOM członków Stowarzyszenia na wykład z udziałem Adama Kornasa - pracownika. OBEN IPN w Katowicach nt.:

Wybrane sylwetki żołnierzy Armii Krajowej walczących z niemieckim okupantem na Ziemi Częstochowskiej w latach 1942-1945

W programie:
 
1. Powstanie Armii Krajowej i jej ogólna struktura na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. -
2. Generalna Gubernia. Dwa pokolenia – jeden cel. Ppłk Zygmunt Żywocki „Wujek” i kpt. Jerzy Kurpiński „Ponury” w walce z niemieckim okupantem.
3. Tereny wcielone do III Rzeszy Niemieckiej. Por. Józef Janik „Anioł” i jeden z największych bojów partyzanckich w lasach pod Herbami 24 października 1944 roku.
 
Zainteresowani proszeni są o zgłoszenie swego udziału telefonicznie (tel.: 661 847 966) do 15 lutego 2022 celem otrzymania linku do spotkania

Uwaga

w dniu 11 lutego 2022 r.

Podsumowanie wyników konkursu:

Nieznani bohaterowie czasów II wojny światowej.

W październiku minionego roku Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej wraz z  Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej ogłosiły konkurs historyczno-plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, nt. „Nieznani bohaterowie czasów II wojny światowej. Przykłady postaw patriotycznych w kręgu rodziny i społeczności lokalnej   w odniesieniu do historii II wojny światowej.

Konkurs został ogłoszony w związku obchodami 82. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego a jego finał zbiegł się obecnie z obchodami 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która przypada na dzień 14 lutego 2022 r.

Patronat nad konkursem objęli Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej - Przemysław Drabek oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych części województwa śląskiego - terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej.

Celem konkursu było zwiększenie zainteresowania uczestników tematyką II wojny światowej w kontekście przeszłości własnej rodziny i środowiska lokalnego. Organizatorzy konkursu chcieli zainspirować uczestników do poszukiwań w kręgu swojej rodziny czy społeczności lokalnej, nieznanych bohaterów czasów II wojny światowej, których postawy patriotyczne godne są upamiętnienia i upowszechnienia. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich a także aktywizacja środowiska szkolnego oraz domowego, pogłębiająca integrację międzypokoleniową.

Założeniem konkursu było też pobudzenie aktywności twórczej oraz wyobraźni plastycznej uczniów, motywowanie ich do aktywności oraz rozwijania zainteresowań, uzdolnień i kształtowanie umiejętności wykorzystania zdolności manualnych a także technik plastycznych jako środka przekazu.

 W odniesieniu do kategorii wiekowej uczniów, zróżnicowano formułę konkursu. Dla  uczniów klas od IV do VII szkół podstawowych, wskazano formułę plastyczną - kolażu. Uczestnicy konkursu mieli wykonać pracę plastyczną – kolaż w formie płaskiej formatu A3.

Dla uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych wskazano formułę prezentacji multimedialnej lub filmu. Uczestnicy mieli wykonać samodzielnie prezentację przygotowaną w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych, zapisaną  na płycie CD/DVD w formacie zgodnym z programem PowerPoint (Microsoft Office), Impress (Open Office) lub innym możliwym do uruchomienia za pomocą przeglądarki internetowej. Prezentacja mogła zawierać do 25 slajdów, a czas jej odtworzenia nie powinien przekraczać 15 minut.

W obu kategoriach obowiązywał wymóg, że do konkursu można było zgłosić wyłącznie pracę, które nie brały udziału w żadnym innym konkursie oraz w żaden sposób nie naruszały praw autorskich innych twórców.

Przy ocenie prac konkursowych wzięto pod uwagę:

  • zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu,

  • trafność ujęcia tematu,

  • walory artystyczne,

  • kreatywność i oryginalne ujęcie tematu

Jury konkursowe w kategorii prac plastycznych techniką kolażu, przyznało: I, II i III miejsce oraz 3 wyróżnienia.

I. miejsce zajęła:

  1. Judyta Pałeczka ze Szkoły Podstawowej im Jana Twardowskiego w Ślemieniu  za pracę: Rudolf Jagielski - Katyń, Charków - opiekunka dyr. Edyta Gołek

II. miejsce:

  1. Maria Tobiczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolny im. Orła Białego w Kiczycach za pracę: Karol Kubiciuś - mój pradziadek - opiekun Mirosław Lapczyk

III. miejsce zajął:

  1. Michał Górny  ze Szkoły Podstawowej im Jana Twardowskiego w Ślemieniu  za pracę: Szczepan Matuszczyk -  opiekun, dyr. Edyta Gołek.

Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych - klas od IV do VII  otrzymali:

  1. Karolina Miłek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Twardorzeczce za pracę: Partyzanci w Beskidzie Żywieckim – opiekun Maria Mrowiec

  2. Paweł Dobrogoszcz ze Szkoły podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku-Białej za pracę: Nieznany bohater II wojny światowej - mój pradziadek – opiekun Błażej Dobrogoszcz.

  3. Karol Bąk z Zespołu Szklono-Przedszkolnego w Twardorzeczce za pracę „Nieznani obrońcy Węgierskiej Górki” - opiekun Maria Mrowiec.

 

W formule prezentacji multimedialnej lub filmu, dedykowanej uczniom klasy VIII szkoły podstawowej i uczniom szkół ponadpodstawowych

I miejsce zajęła:

  1. Angelika Kosińska  z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej za pracę: Tadeusz „TEDDY” Pietrzykowski  – opiekun Jerzy Jędryka.

II miejsce zajęła:

  1. Zuzanna Kolonko ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki                        w Gilowicach za pracę: Józef Górny - żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – opiekun Sabina Michalska-Pasko.

III. miejsce ex aequo zajęli:

  1. Oliwier Gałan ze Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce za pracę: Wawrzyniec Kulig – opiekun Janusz Kaps

  2. Katarzyna Turkiel, Zuzanna Posłuszny z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej  w Bielsku-Białej za pracę: Aniela „Nella” Libionka – opiekun Grzegorz Laszczak

Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych – klasy VIII i szkół ponadpodstawowych otrzymali:

  1. Joanna Ecimowicz z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu za pracę: Bohaterowie tajnego nauczania w latach II wojny światowej na Ziemi Żywieckiej  - opiekun Anna Brandys Staszczyk.

  2. Bartosz Ubik z Zespół  Szkolno-Przedszkolnego w Woli za pracę: „Anna Żymierska i Józef Ubik. Rodzina Ubik - opiekun Marzena Janusz

  3. Radosław Żeńcuch - ze Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki nr 1             w Gilowicach za pracę: Stanisław Karnas - więzień 6797 KL Auschwitz - opiekun Sabina Michalska - Paso.

  4. Patrycja Turowska ze Szkoły Podstawowej im Rudolfa Gila w Świętoszówce za pracę: Stefan Jasiński – opiekun Janusz Kaps.

Informujemy, że organizatorzy konkursu ufundowali rzeczowe nagrody dla laureatów i wyróżnionych uczestników konkursu, w postaci gadżetów elektronicznych: smartwatch’e, opaski elektroniczne  power banki, gry edukacyjne, książki.

Wszystkich laureatów, wyróżnionych uczestników konkursu oraz ich opiekunów a także patronów konkursu informujemy, że uroczystość ogłoszenia wyników konkursu, prezentacji nagrodzonych prac konkursowych, nagród i dyplomów odbędzie w dniu 11 lutego 2022 r. (tj. w piątek) o godz.13.00 w formule online, z powodu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, wobec narastającej liczby zakażeń kronawirusem (covid-19).

Wszyscy zaproszeni uczestnicy wraz z opiekunami oraz patroni i goście otrzymają link do spotkania i poproszeni zostaną o zalogowanie się o godz. 12.50 na platformie ZOOM.

W trakcie uroczystości uczestnicy i opiekunowie zostaną szczegółowo powiadomieni o sposobie indywidualnego obioru dyplomów, podziękowań i oraz nagród w naszym Ośrodku.

 

 

Uwaga

nauczyciele i uczniowie zainteresowani konkursem

 „Nieznani bohaterowie czasów II wojny światowej”

Przykłady postaw patriotycznych w kręgu rodziny i społeczności lokalnej w odniesieniu do historii II wojny światowej

Informujemy, że w związku z sugestiami nauczycieli - opiekunów uczniów deklarujących chęć przestąpienia do konkursu oraz nasilającą się w szkołach sytuacją epidemiczną (Covid-19), co skutkuje wyłączaniem części klas z zajęć stacjonarnych a także utrudnionym bezpośrednim kontaktem nauczyciela  z zainteresowanymi uczniami, przedłużamy termin przyjmowania prac konkursowych w formule plastycznej i multimedialnej do 15 stycznia 2022 r.                                                                

koordynator konkursu Urszula Rukasz

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy członków Stowarzyszenia na konferencję "Wydarzenia we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej Polskiej w okresie II wojny światowej oraz w województwach lubelskim i rzeszowskim po 1945 roku".

Konferencja poprowadzi Marek Łukasik - pracownik OBEN IPN w Katowicach. Konferencja poświęcona będzie kulisom Zbrodni Wołyńskiej i odbędzie się w dniu 27 października o godz. 12.30 do 14.00 w budynku RODN WOM w Bielsku-Białej w sali 11 (parter).

W programie:

Źródła konfliktu polsko-ukraińskiego.
Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
"Problem" ukraiński w Polsce pojałtańskiej.

 

W 82. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego

serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do:

 KONKURSU HISTORYCZNO-PLASTYCZNEGO

„Nieznani bohaterowie czasów II wojny światowej”

Przykłady postaw patriotycznych w kręgu rodziny i społeczności lokalnej w odniesieniu do historii II wojny światowej.

Szanowni nauczyciele, drodzy uczniowie

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM w Bielsku-Białej w związku z tegorocznymi obchodami 82. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego.

Nasz konkurs wpisuje się ogłoszone przez MEiN priorytetowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (1 i 2).

Celem konkursu jest i zwiększenie zainteresowania uczniów tematyką II wojny światowej  w kontekście przeszłości własnej rodziny i środowiska lokalnego. Chcemy zaktywizować uczniów do poszukiwania i zaprezentowania wybranych przez nich bohaterów z najbliższego kręgu rodziny czy społeczności lokalnej, z okresu drugiej wojny światowej oraz ukazania przykładów ich postaw patriotycznych np.: z działalności w ruch oporu czy w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Młodsi uczniowie mogą wyrazić swą ekspresję twórczą przygotowując pracę plastyczną techniką kolażu a starsi zaprezentować działalność wybranego przez siebie bohatera w prezentacji multimedialnej czy nakręconym przez siebie filmie.

Udział uczniów w konkursie rozszerzy ich wiedzę z okresu II wojny światowej, dotyczącą losów i historii członków ich rodzin i pogłębi integrację międzypokoleniową.

Konkurs organizowany w związku z obchodami 82. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego

Regulamin konkursu:

§ 1

ORGANIZATORZY

  1. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
  2. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

§ 2

PATRONAT

  1. Przemysław Drabek - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
  2. Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

§ 3

UCZESTNICY

  1. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.
  2. Udział uczniów w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.

§ 4

CELE KONKURSU

  1. Edukacja i zwiększenie zainteresowania tematyką II wojny światowej w kontekście przeszłości własnej rodziny i środowiska lokalnego.
  2. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
  3. Pobudzenie aktywności twórczej oraz wyobraźni plastycznej uczniów.
  4. Aktywizacja środowiska szkolnego i domowego – integracja międzypokoleniowa.
  5. Motywowanie uczniów do większej aktywności oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień.
  6. Kształtowanie umiejętności wykorzystania zdolności manualnych i technik plastycznych jako środka przekazu.
  7. Zachęcanie uczniów do większej aktywności oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień.
  8. Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
  9. Zdobycie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.
  10. Upamiętnienie zasług Polskiego Państwa Podziemnego i uczczenie Niepodległej Rzeczpospolitej.

§ 5

UCZESTNICY I FORMA KONKURSU

Forma plastyczna - kolaż

  1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej.
  2. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu indywidualnej pracy plastycznej – kolażu w formie płaskiej; maksymalny rozmiar pracy – format A3.
  3. Uczestnik samodzielnie wykonuje pracę plastyczną w wybranej technice kolażu.
  4. Do konkursu można zgłosić wyłącznie pracę, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie.
  5. Praca nie może w żaden sposób naruszać prawa, w tym w szczególności praw autorskich innych twórców.

§ 6

UCZESTNICY I FORMA KONKURSU

Forma multimedialna - prezentacja lub film

  1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej.
  2. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu prezentacji multimedialnej lub filmu.
  3. Uczeń wykonuje prezentację samodzielnie.
  4. Praca konkursowa może być przygotowana w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych, przy czym wymagane jest zapisanie jej na płycie CD/DVD w formacie zgodnym z programem PowerPoint (Microsoft Office), Impress (Open Office) lub innym możliwym do uruchomienia za pomocą przeglądarki internetowej.
  5. Prezentacja może zawierać do 25 slajdów, a w przypadku automatycznego odtwarzania czas projekcji nie może przekroczyć 15 minut (dotyczy również filmu).
  6. Praca nie może w żaden sposób naruszać prawa, w tym w szczególności praw autorskich innych twórców.
  7. Dopuszcza się wykorzystanie gotowych zdjęć, filmów, grafik, dźwięków, tekstów itp., jednak należy w prezentacji podać wykorzystane źródła.
  8. Do konkursu można zgłosić prezentację, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie.

§ 7

ORGANIZACJA KONKURSU

  1. Konkurs składa się z jednego etapu - regionalnego.
  2. Zgłoszenia prac konkursowych do konkursu dokonuje macierzysta szkoła zgodnie z wypełnioną Kartą zgłoszenia pracy stanowiącą Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją treści regulaminu.
  3. Kolaż lub prezentację zapisaną na płycie CD/DVD, opatrzoną imieniem i nazwiskiem autora, należy przesłać pocztą (listem poleconym) lub dostarczyć osobiście w zaklejonej kopercie na adres: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,
    ul. Legionów 25, 43-300 Bielsko-Biała, z dopiskiem: „Nieznani bohaterowie czasów II wojny światowej”, do dnia 31.11.2021 r.
  4. Do prezentacji należy dołączyć kwestionariusz zgłoszeniowy (Załącznik nr 1).
  5. Praca winna być opisana imieniem i nazwiskiem autora oraz mieć dołączone oświadczenie pełnoletniego ucznia lub rodzica/prawnego opiekuna dotyczące akceptacji warunków konkursu oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych ucznia/uczennicy w celach związanych z organizacją przedmiotowego konkursu – Załącznik nr 2 lub Załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
  6. Do konkursu przyjmuje się maksymalnie 3 prezentacje/kolaże uczniów danej szkoły.
  7. Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu w RODN „WOM” w Bielsku-Białej jest Urszula Rukasz – tel. (33) 812 37 15 , wew. 120, e-mail: urukasz@wombb.edu.pl

§ 8

OCENA PRAC

  1. Oceny prac dokonuje komisja konkursowa powołana przez Organizatorów konkursu w każdej z kategorii wiekowych:
  • klasy IV–VII szkoły podstawowej (konkurs na kolaż),
  • klasy VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe oraz ponadgimnazjalne (konkurs multimedialny).
  1. Komisja konkursowa dokona oceny prac konkursowych, biorąc pod uwagę:
  1. zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu,
  2. trafność ujęcia tematu,
  3. walory artystyczne,
  4. kreatywność i oryginalne ujęcie tematu.
  1. Werdykt komisji konkursowej jest ostateczny.

§ 9

NAGRODY

W konkursie przewidziane jest przyznanie:

  • nagrody za najlepsze prace plastyczne w technice kolażu: klasy IV–VII szkoły podstawowej –
    I, II, i III miejsce,
  • nagrody za najlepszą pracę w technice multimedialnej: szkoły podstawowe klasa VIII  
    i ponadpodstawowe oraz ponadgimnazjalne – I, II, i III miejsce,
  • wyróżnień.

§ 10

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. O ocenie prac konkursowych i miejsc wręczenia nagród komisja konkursowa powiadomi szkoły do dnia 17 grudnia 2021 r. Informacje te zostaną ogłoszone również na stronach internetowych organizatorów.
  2. Prace konkursowe nie będą zwracane i przechodzą na własność Organizatorów konkursu.

 

Echa konferencji "Podkarpackim szlakiem września 1939 r. "

Konferencja "Podkarpackim szlakiem września 1939 r . odbyła się w dniu 24.10.2021r. Na konferencje przybyli zaproszeni goście, nauczyciele wraz z uczniami oraz członkowie SPAK. Wśród gości była obecna: Ewa Żak - Członek Komisji Nauki, Edukacji i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego, Danuta Maćkowska - Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Współpracy z Młodzieżą Urzędu Marszałkowskiego Katowicach, Barbara Adamska - Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Jadwiga Utecht-Nolbrzak – Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Bielsku-Białej oraz Anna Niemiec-Warzecha – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej   w Bielsku-Białej.

Nasza konferencja zorganizowana była w związku z tegorocznymi obchodami upamiętnienia 82 rocznicy napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz obchodów Roku Górali w Województwie Ślaskim, ustanowionych przez Sejmik Województwa Śląskiego. Jej celem było przybliżenie uczestnikom zmagań obronnych Polski w 1939 r. na terenie Śląska i Podbeskidzia i uwypuklenie udziału w nich górskich formacji wojskowych oraz mieszkańców tych ziem.

Zgodnie z programem  w pierwszej części konferęncji - dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Miłosz Skrzypek przybliżył uczestnikom historię IV Pułk Piechoty Strzelców Podhalańskich na podstawie wspomnień swego dziadka  -  Karola Skrzypka - żołnierza  4. Pułku Strzelców Podhalańskich.

W drugiej części Zdzisław Hutyra i Mirosław Gaura – przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Barwa i broń - Schron 45" omówili sytuację na Śląsku Cieszyńskim i Zaolziu oraz walki prowadzone w pierwszych dniach września 1939 r. na Pogórzu – tzw. bitwę skoczowską którą zobrazowali na podstawie wspomnień Ignacego Stachowiaka – dowódcy kompanii piechoty 202. pododdziału rezerwy, broniącej pozycji na Pogórzu.

W części trzeciej grupa rekonstrukcji historycznej "Barwa i Broń" zaprezentowała mumdury polskie i niemieckie z okresu II wojny światowej.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaproszenie na konferencję

Serdecznie zapraszamy członków stowarzyszenia do udziału w konferencji

Podkarpackim 

szlakiem września 1939 r.

organizowanej przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej 

oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,
w związku z tegorocznymi obchodami 82. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego i w  ramach ogłoszonego przez

Sejmik Województwa Śląskiego

 2021 Roku Górali w Województwie Śląskim.

PROGRAM KONFERENCJI:

  • Rozpoczęcie konferencji i powitanie Gości.

  • Wystąpienie prof. dr. hab. Miłosz Skrzypka:

Wspomnienia Karola Skrzypka z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich.

  • Wystąpienie przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej:
    „Barwa i broń - Schron 45": Wrzesień 1939 r. na Śląsku Cieszyńskim i Zaolziu.

  • Prezentacja wybranych mundurów polskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.

  • Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja odbędzie się 24 września 2021, w godzinach 12:00 – 14:00,
w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, przy ul. Legionów 25.

Prosimy chętnych do zagłuszenia swojego udziału  telefonicznie:  661 847 966

 

                                                                              Urszula Rukasz

                                                                   Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej                                        

                                          

Zawiadomienie o Zwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczym z działalności Stowarzyszenia za 2020 rok

                                                      Bielsko-Biała dnia 19 lipca 2021 r.

                                                                                                       Sz.P.

                                                                                                Członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej

                                 

                                                ZAWIADOMIENIE

Zarząd Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej informuje, że Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze z działalności Stowarzyszenia za 2020 r.(na podstawie S 20 i 23, pkt 7 Statutu Stowarzyszenia), odbędzie się w dniu 25.08.2021 r., (tj. w środę) od godz. 16.00, w sali nr 11 (parter) Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25.

Zebranie zostanie zorganizowane z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarnych.

Jednocześnie uprzejmie przypominamy, że na podstawie S 15 Statutu

    Stowarzyszenia, członkowie zwyczajni mają obowiązek:

a)   w miarę możliwości brania udziału w działalności stowarzyszenia i realizacji jego celów,

b)   uczestniczenia w walnych zebraniach członków,

c)   przestrzegania Statutu i uchwał stowarzyszenia,

d)   regularnego opłacania składek (24 zł na rok).

Prosimy o potwierdzenie swojej obecności na zebraniu do dnia 23.08.2021 r. e-mailowo lub telefonicznie: grzes03@poczta.fm , 664 756 935, urszularukasz@02.pl  661 847 966.

 

Zapraszamy na konferencję z okazji 230. rocznicy

uchwalenia Konstytucji 3 Maja

flaga polska

 

W dniu 11.05.2021 r. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej organizuje (online – ZOOM - godz. 16.00-18.00)  konferencję z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na którą zapraszamy członków stowarzyszenia, kombatantów oraz wszystkich zainteresowanych.

 

W programie:

 

1. "Ku naprawie Rzeczypospolitej" - dr A. Lisek - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Katowicach.

2. "Elity społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej wobec konfederacji targowickiej" - prof. dr hab. Dariusz Rolnik - zastępca dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.                             

3. "Wojna w obronie konstytucji 3 Maja"  - prof. dr hab. Dariusz Nawrot, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Zagłębia  Dąbrowskiego.

 

Wszyscy zainteresowani proszeni są o zgłoszenie swego udziału pod nr telefonu 798 417 852 i otrzymają link dostępu na swój adres e-mailowy.

 

 

Echa konferencji

W dniu 29.03.2021 r. zorganizowaliśmy konferencję online nt.: Swobody religijne w PRL. Realizacja w praktyce postanowień konstytucji, na przykładzie wydarzeń w Ciścu w dniu  5 listopada 1972 r., którą poprowadzili: prezes SPAK Pani Urszula Rukasz oraz  Marek Łukasik - pracownik naukowy OBEN IPN w Katowicach. Pan Marek Łukasik przypomniał uczestnikom historię budowy kościoła i  zmagania tamtejszej społeczności z aparatem komunistycznym dążącym do udaremnienia tej budowy.

Temat  konferencji był szczególnie bliski członkom Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, bowiem Inicjatorem i bohaterem budowy kościoła wzniesionego w Ciścu  był ksiądz prałat Władysław Nowobilski.

Ksiądz Władysław Nowobilski,  stanowił nie tylko symbol oporu przeciwko antykościelnej polityce władz komunistycznych w Polsce ale jest on szczególnie bliski środowisku kombatantów wywodzących się z konspiracji antykomunistycznej Zgrupowania Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych, które walczyło pod dowództwem Henryka Flamego Bartka.

Większość zgrupowania w wyniku prowokacji Lawina we wrześniu 1946 r. zostało wymordowane przez komunistyczną bezpiekę. Wieli członków zgrupowania wywodziło się z terenów Ciśca, Węgierskiej Górki i innych miejscowości Żywiecczyzny. Ksiądz Władysław Nowobilski otoczył opieką rodziny pomordowanych i  żołnierzy  którzy przeżyli.

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, a szczególnie nasze Oddziały w Gliwicach i Pyskowicach organizują od wielu lat co rocznie we wrześniu na terenie miejsc mordu w Barucie - na polanie Hubertus i Starym Grotkowie na Opolszczyźnie obchody upamiętniające pomordowanych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Na terenach tych wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk prowadził badania ekshumacyjne, które zakończyły się odnalezieniem części szczątków pomordowanych.

Ksiądz Władysław Nowobilski wraz z  mieszkańcami Ciśca i okolic uczestniczył w tych uroczystościach i wielokrotnie odprawiał mszę. Jego postawa patriotyczna i zaangażowanie na rzecz przywracania honoru żołnierzom wyklętym jest godna podziwu.

 

Zaproszenie na konferencję online

Serdecznie zapraszamy członków Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, a w szczególności nauczycieli historii na konferencję online w dniu 29.03.2021 r., godz. 16.00 - 17.15 (ZOOM) na temat:

Swobody religijne w PRL. Realizacja w praktyce postanowień konstytucji,                   na przykładzie wydarzeń w Ciścu w powiecie żywieckim w dniu 5 listopada 1972 r. - Marek Łukasik - OBEN IPN w Katowicach

 

W programie:

Wstęp
- artykuł 82 konstytucji PRL z 22 lipca 1952 roku (tekst ujednolicony z 16 lutego 1976 roku),
- kilka słów o Ciścu i jego mieszkańcach,
- wiara immanentną częścią życia górali cisieckich.
Rozwinięcie:
- przygotowania do budowy,
- godzina "W" - 5 listopada 1972 roku,
- prace budowlane w kolejnych dniach listopada i grudnia,
- okoliczności towarzyszące pracom budowlanym.
Zakończenie:
- determinacja ludzi zaangażowanych w budowę w walce o legalizację budowy,
- rola i znaczenie "incydentu" cisieckiego dla społeczności lokalnej i szerszego ogół

Chętnych do udziału w konferencji prosimy o zgłoszenie telefoniczne do dnia 28.03.2021 r. na nr: 798 417 852 celem otrzymania linku dostępu.

 

 

 

10 rocznica obchodów

Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

 

 

Historia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związana jest z wydarzeniami z dnia  1 marca 1951 roku,  kiedy to więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu  Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją". Uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski". W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość". Osiem lat później organizacje kombatanckie zwróciły się o ustalenie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

Dopiero w 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął prezydent Lech Kaczyński. Proces legislacyjny zakończył się rok później, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednią ustawę, która wkrótce została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Tym samym Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się świętem państwowym.

 

 

14 lutego - rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej

w Armię Krajową 

14 lutego 1942 r. rozkazem Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (powstały w listopadzie 1939 r.) w Armię Krajową. Jej pierwszym komendantem został gen. Stefan Rowecki ps. "Grot". AK stała się działając na terenie całej okupowanej Polski (terytoria wcielone do ZSRR i III Rzeszy oraz Generalne Gubernatorstwo) prawdziwym zakonspirowanym wojskiem podległym Wodzowi Naczelnemu i była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego.

 

 

Pomoc świąteczna dla byłych żołnierzy Armii Krajowej

i ich rodzin

Nasze Stowarzyszenie włączyło do akcji pomocy świątecznej dla osób starszych  i samotnych. Odwiedziliśmy dwie seniorki (lat 95 i 94) - panią podporucznik oraz samotną wdowę po żołnierzu Armii Krajowej – obie mieszkanki Bielska-Białej, które otrzymały pomoc finansową.

Chcieliśmy, w tym trudnym czasie pandemii stworzyć poczucie, że nie są same  i zadbać o świąteczną atmosferę w ich domach.

 

 

                                                                                             

 

 

 

 

Serdeczne podziękowania za okazane serce, pamięć i wrażliwość naszym darczyńcom - Nadleśnictwu Ujsoły.

 

 

Dzisiaj 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach niewoli.

W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. a Polska powróciła na mapę Europy.

Uczcijmy to Święto w sposób godny pamiętając o „Ojcach niepodległości” i ich historycznych następcach:

Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym.

którzy  w okresie II wojny światowej i okupacji kraju stawili niezłomny opór.

Część Pamięci Bohaterów

 

Zaproszenie na konferencję on-line nt. Bitwy Warszawskiej z 1920 roku

 

 

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej,
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Katowicach
oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej
Oddziały w Bielsku – Białej i w Katowicach

 

serdecznie zapraszają

nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, wychowawców klas i wszystkich zainteresowanych tą tematyką, na konferencję on-line:

 

Bitwa Warszawska 1920 roku.
Rola i znaczenie Górnoślązaków w walkach z Armią Czerwoną.

 

W programie:

 

1. „Geneza konfliktu zbrojnego polsko-rosyjskiego w 1920 roku.” – prof. Lech Krzyżanowski (Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).
2. „Operacja ukraińska – zajęcie Kijowa przez Wojsko Polskie. Działania odwrotowe spod Kijowa. Druga obrona Lwowa” – dr Adam Lisek (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Katowice).
3. „Front Północno – Wschodni w wojnie polsko-bolszewickiej (od 4 lipca do 16 sierpnia 1920 roku”- prof. Lech Krzyżanowski (Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).
4. „Zagłębiacy i Górnoślązacy w obronie Warszawy” – prof. Dariusz Nawrot, (Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).
5. Udział żołnierzy ze Śląska Cieszyńskiego w działaniach zbrojnych 1920 roku – dr hab. Miłosz Skrzypek (Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).
6. “Kresy w oczach żołnierzy 167 pułku piechoty Bytomskich Strzelców. Szlak bojowy 167 pp. od rzeki Auty pod Narew” – dr Adam Lisek (Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział Katowice)
7. “Bilans bitwy warszawskiej – układ pokojowy w Rydze” – prof. Lech Krzyżanowski (Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).

 

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia udziału w konferencji.

 

Kod: Kon/04/20-21
Termin: 22.09.2020 r., godz. 16:00- do ok.18.00

Miejsce: szkolenie online – platforma ZOOM.

 

 

Zapisy: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=602336

 

 

 

 

1% podatku dla SPAK

Uwaga  sympatycy stowarzyszenia!

 

Podajemy informację o możliwości przekazania 1% podatku  na rzecz stowarzyszenia.

 

 

 

Jak przekazać nam 1% dochodu  za 2019 r.
 
W formularzach zeznań podatku PIT 28, 36 L, 36. 37, 38, 39 znajduje się rubryka: wniosek o przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP).
W  niej należy wpisać numer nasz KRS: 0000319285. Należy pamiętać o wpisaniu kwoty 1% w kolejnej rubryce

Uwaga tylko emeryci, za których PIT wypełnia  ZUS -

do 30 kwietnia  2020 br. powinni przesłać do właściwego Urzędu Skarbowego  bardzo prosty PIT-OP (w załączeniu).Wysłany pocztą wymaga podpisu podatnika, w rubryce C poz. 9 należy też  wpisać nasz numer KRS 0000319285

Podatnik na każdym etapie może wprowadzić zmiany w PIT, który przygotował urząd skarbowy.

 

  1. podatnik musi wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do usługi Twój e-PIT.
  2. Musi podać swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2019)
  3. Może też zalogować się używając profilu zaufanego.

 

Numer KRS organizacji będzie widoczny na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Będzie tam również widoczna opcja zmiany.  Usługa Twój e-PIT i możliwość zmiany będzie dostępna od 15 lutego 2020 roku. Twój e-PIT wylicza kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

Formularz PIT-OP do przekazania 1% podatku można pobrać tutaj (pit-op.pdf).

Darowiznę prosimy wpłacać na podany niżej numer konta:

Bank Pekao, Oddział w Bielsku-Białej: 15 1240 6449 1111 0010 8914 6171

Inne dane niekiedy konieczne do wpisania w dokumentach to NIP:  5472106458 i  REGON: 241187061,

                                 logo spak                                       

Konkursy na  teledysk i kolaż rozstrzygnięte

 

 

 

Infografika o I powstaniu śląskim

   

 Aby zapoznać się z treścią infografik, wszystkie można pobrać tutaj:

  

 

 

 

 

Tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego oraz 80. rocznicy wybuchu  II wojny światowej skłoniły nas do ogłoszenia konkursów dla uczniów szkół podstawowych  i ponadpodstawowych.

 

Konkurs na teledysk.

26 września 2019 roku na konferencji poświęconej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej  i Regionalnym Ośrodkiem Kultury ogłosiliśmy konkurs „On żył wśród nas. Historia lokalnego bohatera II wojny światowej w teledysku”.

Patronat Honorowy nad nim objęli m.in. wybrani posłowie RP z naszego regionu, senatorowie RP, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej i zwiększenie zainteresowania młodzieży historią najnowszą, w tym szczególnie okresem 1939‒1945 na Śląsku i Podbeskidziu.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska-Białej. Miał on charakter indywidualny i polegał na  samodzielnym przygotowaniu przez uczestnika materiału filmowego ‒ wideoklipu, którego długość nie przekroczy 3 minut. Tematem pracy były dzieje lokalnego bohatera II wojny  światowej.

Do konkursu można było zgłosić wyłącznie pracę, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie. Praca nie mogła też w żaden sposób naruszać praw autorskich innych twórców. Jury dokonało oceny prac konkursowych, biorąc pod uwagę: zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu, trafność ujęcia tematu, atrakcyjność wykorzystanych rozwiązań technicznych, walory artystyczne, kreatywność i oryginalne ujęcie tematu.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło następujących laureatów i autorów prac wyróżnionych:

I miejsce

Dominik Nykiel, uczeń I Licem Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, za pracę Henryk Flame „Bartek” – opiekunki Anna Bączek i Lilianna Gardaś.

II miejsce

Kamil Jaromin, uczeń  V Licem Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę Generał Józef Kustroń – opiekun Jerzy Jędryka.

III miejsce

Ewelina Buława, uczennica Zespołu szkół Budowlano-Drzewnych im. AK w Żywcu, za pracę Józef Korol ps. „Starosta”, „Hajducki” – opiekunka Joanna Ostrowska.

Wyróżnienia przyznano następującym uczniom:

  1. Szymon Błotko, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolnego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej, za pracę Generał Mieczysław Boruta Spiechowicz – opiekunka Katarzyna Sajdak.
  2. Patryk Knapik, uczeń V Licem Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę Generał Józef Kustroń – opiekun Jerzy Jędryka.

Podziękowania i nagrody książkowe otrzymują:

  1. Grzegorz Wołodkiewicz, uczeń Zespołu szkół Budowlano-Drzewnych im. AK w Żywcu, za pracę Powstańcy śląscy – opiekunka Joanna Ostrowska.
  2. Mikołaj Mojeszczyk, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego REKORD w Bielsku-Białej, za pracę Henryk Flame ps. „Bartek” – opiekun Grzegorz Laszczak.

 

Konkurs na kolaż

10 października 2019 roku na konferencji poświęconej 100. rocznicy I powstania śląskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej ogłosiły konkurs plastyczno-historyczny na kolaż ukazujący bohaterów powstań śląskich  „Ocalić od zapomnienia”, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem konkursu było: zwiększenie zainteresowania młodzieży tematyką powstań śląskich oraz pobudzenie ich aktywności twórczej i wyobraźni plastycznej, a także kształtowanie umiejętności wykorzystania zdolności manualnych i technik plastycznych jako środka przekazu. Ponadto konkurs miał przyczynić się do wzrostu integracji społecznej mieszkańców województwa śląskiego poprzez wspólne upamiętnienie 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego.

Konkurs został objęty patronatem władz rządowych, samorządowych i regionalnych.

Polegał on na  samodzielnym przygotowaniu pracy plastycznej, wykonanej techniką kolażu, prezentującej lokalnego bohatera powstań śląskich.

Jury konkursowe oceniało prace, uwzględniając następujące kryteria: zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu, trafność i oryginalne ujęcie tematu, walory artystyczne, kreatywność.

Laureaci konkursu w kategorii szkoły podstawowe, klasy IV‒VIII:

I miejsce

Angelika Jałowiczor ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce - opiekun Janusz Juroszek.

II miejsce

Mateusz Blinda ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu  - opiekun Tamara Nowok.

III miejsce

Anna Kręcichwost ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu – opiekun Monika Tetłak-Zgajewska.

Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych otrzymują:

Liliana Banasiewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudzicy – opiekun Bożena Małachowska

Mateusz Waluś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. T. Kościuszki  w Kaniowie – opiekun Jadwiga Gajer.

Podziękowania i nagrody książkowe otrzymują:

Maksymilian Ficoń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Juszczynie – opiekun Halina Skoczeń

Michał Prokopczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej – opiekun Wojciech Czauderna.

Paulina Wędzel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamesznicy – opiekun Danuta Psyta-Ślęziak

Laureaci konkursu w kategorii szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce

Elżbieta Kastelik z I Licem Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu – opiekun Maria Śleziak.

II miejsce

Joanna Ryba z V Licem Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej – opiekun Jerzy Jędryka.

III miejsce

Oliwia Kozioł i Maksymilian Staroń z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  w Skoczowie – opiekun Anna Kurnyta.

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymują:

Regina Szmetler z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu – opiekun Joanna Ostrowska.

Hanna Pałysiewicz z V Licem Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej – opiekun Jerzy Jędryka.

Podziękowania i nagrody książkowe otrzymują:

Zuzanna Aleksandrowicz z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu – opiekun Renata Adamska.

Paulina Kostrzewa z Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Agrotechnicznych  i Ogólnokształcących w Żywcu – opiekun Renata Adamska.

 

Organizatorzy konkursów informują, że uroczyste wręczenie nagród, wyróżnień  i podziękowań laureatom i ich opiekunom nastąpi 28 listopada 2019 r. o godz. 13.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, budynku przy ulicy Legionów 25, w sali 011 (parter).

Serdecznie zapraszamy wszystkich nagrodzonych uczestników konkursu wraz z opiekunami do wzięcia udziału w uroczystości.

 
 
 
 
Relacja z konferencji panelowej o I powstaniu śląskim
 
 
 

W związku z obchodami 100. rocznicy I powstania śląskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej zorganizowały w dniu 10.10.2019 r. konferencję panelową nt.:

100-lecie I powstania śląskiego 1919 r. – geneza, przebieg i znaczenie
w procesie kształtowania się granic państwa polskiego
po pierwszej wojnie światowej

Patronat Honorowy nad konferencją objęli:

  • Posłowie na Sejm RP: Jacek Falfus, Stanisław Szwed, Maria Nowak,
  • Senator RP Andrzej Kamiński,
  • Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowany Jan Józef Kasprzyk,
  • Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek,
  • Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski,
  • Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder.

W skład Komitetu Honorowego weszli:

  • Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Kwapisz,
  • Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Andrzej Drogoń,
  • Starosta Bielski Andrzej Płonka,
  • Prezydent Miasta Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski,
  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek.

Komitet Honorowy instytucjonalny objęły:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Polskie Towarzystwo Historyczne,
  • Nadleśnictwo Bielsko,
  • Jastrzębska Spółka Węglowa,
  • Polska Grupa Górnicza.

Celem konferencji było pogłębienie wiedzy uczestników o powstaniach śląskich i ich znaczeniu dla kształtowania granic odrodzonego państwa polskiego oraz ukazanie bohaterów powstań śląskich. Równolegle z konferencją organizatorzy ogłosili konkurs na kolaż pt.: Ocalić od zapomnienia ukazujący bohaterów powstań śląskich.

Na konferencję wśród znamienitych gości licznie przybyli nauczyciele oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zainteresowani konkursem.

Zgodnie z programem konferencji dr Adam Lisek z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Katowicach przedstawił nauczycielom infografikę I powstania śląskiego, której jest pomysłodawcą i autorem. Wskazał również sposoby wykorzystania jej na lekcji historii oraz edukacji regionalnej.

Infografika złożona jest z 5 plansz, które posiadają osobne podtytuły:

Przebudzenie na Górnym Śląsku na przełomie XIX/XX wieku;

Górny Śląsk po I wojnie światowej;

Przygotowania do wybuchu powstania i jego wybuch;

Przebieg powstania (17–24 sierpnia 1919 r.);

Upadek powstania i represje.

W infografice wykorzystano ciekawe zdjęcia ze zbiorów prywatnych i muzealnych oraz diagramy i wykresy ułatwiające analizę poruszanych zagadnień i problemów. Projekt uzyskał pozytywne recenzje pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Był także konsultowany z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej i został zamieszczony na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Materiał przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów różnych typów szkół. Można go pobrać nieodpłatnie z naszej stronie internetowej.

Zasadniczym punktem programu konferencji była dyskusja panelowa na temat: Pierwsze powstanie śląskie 1919 r. – geneza, przebieg i znaczenie w procesie kształtowania się granic państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, w której udział wzięli: prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka z Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Lech Krzyżanowski reprezentujący Zakład Historii Najnowszej (1918–1945) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Miłosz Skrzypek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyskusję poprowadził: dr Adam Lisek.

Na zakończenie konferencji dr hab. Lech Krzyżanowski zapowiedział swoją, przygotowywaną do publikacji przez Muzeum Śląskie w Katowicach, książkę zatytułowaną: Lato insurgentów. Sierpień 1919 roku na ziemiach polskich – powstanie sejneńskie, I powstanie śląskie.

Po konferencji uczestnicy mogli zwiedzić wystawę Robert Oszek (1896–1938) – żołnierz Niepodległej, przygotowaną przez OBEN IPN w Katowicach.

Konferencja spełniła oczekiwania licznie przybyłych zaproszonych gości, jak również nauczycieli i uczniów, którzy nie tylko otrzymali materiały pokonferencyjne, ale także zostali zainspirowani do udziału w konkursie oraz wyboru bohatera powstań śląskich, którego przedstawią techniką kolażu.

 
 
 
 
 
 
Uwaga nauczyciele i uczniowie zainteresowani konkursem na  teledysk! 
"On żył wśród nas.
Historia lokalnego bohatera II wojny światowej w teledysku".

 

 
Przypominamy o terminie składania prac konkursowych, który upływa dnia 12.11.2019 r. (tj. wtorek) o godz. 15.00.

 

Pracę konkursową należy  dostarczyć do siedziby Regionalnego  Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, 43-300 Bielsko-Biała.

Patronat nad konkursem objęło wiele instytucji wojewódzkich i samorządowych, m.in Marszałek Wojewódzka Śląskiego i Wojewoda Śląski.

Na laureatów konkursu i ich opiekunów czekają atrakcyjne nagrody w postaci bonów pieniężnianach i dyplomy i podziękowania.

 

Szczegółowe informacje o konkursie na stronie SPAK w Bielsku-Białej.

 

logo spak

 

Uwaga nauczyciele historii i języka polskiego! 
 
Termin złożenia prac konkursowych na konkurs
 
"Ocalić od zapomnienia",
 
 którego celem jest pokazanie bohaterów powstań śląskich upływa dnia 12. listopada 2019 r. do godz. 15.00.
 
Konkurs ogłoszony został przez Stowarzyszeniem Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  "WOM" w Bielsku-Białej.

Konkurs dedykowany jest uczniom szkoły podstawowej w klasach od IV do VIII oraz uczniom szkół ponadpodstawowych.

Patronat nad konkursem objęło wiele instytucji wojewódzkich i samorządowych m.in Marszałek Wojewódzka Śląskiego i  Wojewoda Śląski.

Na laureatów konkursu i ich opiekunów czekają atrakcyjne nagrody, dyplomy i podziękowania.

Zapraszamy uczniów do udziału i złożenia pracy konkursowej. 

Relacja z konferencji panelowej o I powstaniu śląskim

 

W związku z obchodami 100. rocznicy I powstania śląskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zorganizowały w dniu 10.10.2019 r. konferencję panelową nt.:

100-lecie I powstania śląskiego 1919 r. –

geneza, przebieg i znaczenie w procesie kształtowania się granic państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej.

Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Posłowie na Sejm RP: Jacek Falfus, Stanisław Szwed, Maria Nowak, Senator RP Andrzej Kamiński, Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowany Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Dyrektor Oddziału IPN                      w Katowicach Andrzej Sznajder

W skład Komitetu Honorowego weszli: Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Kwapisz, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Andrzej Drogoń, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Prezydent Miasta Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek

Komitet Honorowy instytucjonalny objęły: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polskie Towarzystwo Historyczne, Nadleśnictwo Bielsko, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza.

Celem konferencji było pogłębienie wiedzy uczestników o powstaniach śląskich i ich znaczeniu dla kształtowania granic odrodzonego państwa polskiego oraz ukazanie bohaterów powstań śląskich. Równolegle z konferencją organizatorzy ogłosili konkurs na kolaż ukazujący bohaterów powstań śląskich pt.: „Ocalić od zapomnienia”.

Na konferencję wśród znamienitych gości licznie przybyli nauczyciele oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zainteresowani konkursem.

Zgodnie z programem konferencji dr Adam Lisek z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Katowicach przedstawił nauczycielom infografikę I powstania śląskiego, której jest pomysłodawcą i autorem. Wskazał również sposoby wykorzystania jej na lekcji historii oraz edukacji regionalnej.

Infografika złożona jest z 5 plansz, które posiadają osobne podtytuły.

Plansza 1. Przebudzenie na  Górnym Śląsku na przełomie XIX/XX wieku

Plansza 2. Górny Śląsk po I wojnie światowej

Plansza 3. Przygotowania do wybuchu powstania i jego wybuch

Plansza 4. Przebieg powstania (17 - 24 sierpnia 1919 r.)

Plansza 5. Upadek powstania i represje.

 W infografice wykorzystano ciekawe zdjęcia ze zbiorów prywatnych i muzealnych oraz diagramy i wykresy ułatwiające analizę poruszanych zagadnień i problemów.  Projekt uzyskał  pozytywne recenzje pracowników Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Historii. Był także konsultowany z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej i został zamieszczony na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Materiał przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów różnych typów szkół. Można go pobrać nieodpłatnie z naszej stronie internetowej.

Zasadniczym punktem programu konferencji była dyskusja panelowa na temat: Pierwsze powstanie śląskie 1919 r. - geneza, przebieg i znaczenie w procesie kształtowania się granic państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, w której udział wzięli: prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka z Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Lech Krzyżanowski, reprezentujący Zakład Historii Najnowszej (1918-1945), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Miłosz Skrzypek z Instytutu Historii, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyskusję poprowadził: dr Adam Lisek.

Na zakończenie konferencji dr hab. Lech Krzyżanowski zapowiedział przygotowywaną do publikacji przez Muzeum Śląskie w Katowicach swoją książkę zatytułowaną: Lato insurgentów. Sierpień 1919 roku na ziemiach polskich – powstanie sejneńskie, I  powstanie śląskie

Po konferencji uczestnicy mogli zwiedzić wystawę „Robert Oszek (1896-1938) – żołnierz Niepodległej”, przygotowaną przez OBEN IPN w Katowicach.

Konferencja spełniła oczekiwania licznie przybyłych zaproszonych gości jak również nauczycieli i uczniów, którzy otrzymali nie tylko materiały pokonferencyjne, ale także zostali zainspirowani do udziału w konkursie oraz wyboru bohatera powstań śląskich, którego przedstawią techniką kolażu.

 

członek zarządu SPAK  Urszula Rukasz

 

 

 

 

Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej

Uwaga nauczyciele historii i uczniowie szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych

zainteresowani regionalnym konkursem

On żył wśród nas. Historia lokalnego bohatera II wojny światowej w teledysku

ogłoszonym przez:

  1. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej

  2. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

  3. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej

Informujemy, że bezpłatne warsztaty teatralne, przygotowujące do nakręcenia teledysku, prowadzone będą przez aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Sławomira Miskę i odbędą się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, przy ul. Legionów 25, w dniach:

  • 16 października 2019 r. o godz.15.00, w sali 011(parter) dla uczestników konkursu z powiatów bielskiego, pszczyńskiego i miasta Bielska-Białej,

oraz

  • 18 października 2019 r. o godz.15.00, w sali 011(parter) dla uczestników konkursu z powiatów żywieckiego i cieszyńskiego.

Prosimy nauczycieli o zgłaszanie uczestników warsztatów do dnia 15.10.2019 r. pod adresem e- mailowym: urukasz@wombb.edu.pl.


 

RODN „WOM” w Bielsku-Białej, tel.: 33 812 37 15, e-mail: poczta@wombb.edu.pl

 

 

 

Zaproszenie

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają nauczycieli i zainteresowanych uczniów szkół, a także przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, instytucji nauki i kultury, związków kombatanckich oraz stowarzyszeń,  na konferencję panelową nt.:

100-lecie I powstania śląskiego 1919 r.
– geneza, przebieg i znaczenie w procesie kształtowania się granic państwa polskiego
po pierwszej wojnie światowej.

Celem konferencji jest upamiętnienie 100-lecia I powstania śląskiego oraz wydarzeń, które rozegrały się na Śląsku w 1919 r., a także zapoczątkowały powrót Śląska do Macierzy. Naszą intencją jest również przybliżenie młodzieży sylwetek znaczących powstańców śląskich oraz zachęcenie uczniów do udziału w konkursie „Ocalić od zapomnienia” na kolaż ukazujący bohaterów powstań śląskich.

Konferencja odbędzie się, w dniu 10 października 2019 r., o godz. 12.00-14.30 w sali nr 011 naszego Ośrodka przy ul. Legionów 25 w Bielsku-Białej.

W programie konferencji:

  1. Powitanie gości:  Władysław Mąsior – dyrektor RODN „WOM w Bielsku-Białej oraz Hieronim Bajor – prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
  2. Wystąpienia zaproszonych gości.
  3. Omówienie regulaminu konkursu plastyczno-historycznego na kolaż ukazujący bohaterów powstań śląskich „Ocalić od zapomnienia” adresowanego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych

– Urszula Rukasz, konsultant RODN „WOM” w Bielsku-Białej.

  1. Pierwsze powstanie śląskie w infografice. Propozycja lekcji historii i edukacji regionalnej dla nauczycieli z wykorzystaniem infografiki.

– dr Adam Lisek, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Katowice.

  1. Dyskusja panelowa  temat: Pierwsze powstanie śląskie 1919 r. - geneza, przebieg  i znaczenie w procesie kształtowania się granic państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, w której udział wezmą:
  • prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • dr hab. Lech Krzyżanowski, Zakład Historii Najnowszej (1918-1945), Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • dr hab. Miłosz Skrzypek, Instytut Historii, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Dyskusję poprowadzi: dr Adam Lisek, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Katowice.

  1. Promocja książki dr. hab. Lecha Krzyżanowskiego  Lato insurgentów. Sierpień 1919 roku na ziemiach polskich – powstanie sejneńskie, I  powstanie śląskie.  Książka przygotowana do publikacji przez Muzeum Śląskie w Katowicach.
  2. Zakończenie konferencji i poczęstunek.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa pt. „Robert Oszek (1896-1938) – żołnierz Niepodległej”.

 

Przyjmowanie zgłoszeń uczestników odbywa się za pomocą systemu e-rejestracji RODN „WOM” w Bielsku-Białej: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=601535 (prosimy nauczycieli o podanie liczby towarzyszących im uczniów). Nauczyciele otrzymają zaświadczenie uczestnictwa w konferencji.

 

 

 

 

logo spak

ROK_logotyp_2011_CMYK

logo-skrocone-kolor-bezramki

 

ZAPROSZENIE

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, instytucji nauki i kultury, związków kombatanckich i stowarzyszeń, przedstawicieli mass mediów, i innych zainteresowanych na konferencję naukową:

 

Rok 1939 na Śląsku i Podbeskidziu.

Rozważania w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Konferencja odbędzie się 26 września 2019 r., w godz. 12.00-14.30 w siedzibie RODN "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, sala nr 011.

Celem konferencji jest upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pogłębienie wiedzy uczestników na temat działań obronnych polskich sił zbrojnych we wrześniu 1939 r. i sytuacji ludności na Śląsku i Podbeskidziu.

W programie konferencji:

  1. Powitanie gości - prezes SPAK w Bielsku-Białej Hieronim Bajor, dyrektor ROK w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski oraz dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej Władysław Mąsior.

  2. Wystąpienia zaproszonych gości.

  3. Omówienie regulaminu konkursu On żył wśród nas. Historia lokalnego bohatera II wojny światowej w teledysku - Urszula Rukasz, członek Zarządu SPAK w Bielsku-Białej, nauczyciel konsultant „RODN „WOM” w Bielsku-Białej.

  4. Fragment pamiętnika mojego prapradziadka o wkroczeniu Niemców na Śląsk we wrześniu 1939 r. - Zosia Bielenin, uczennica Szkoły Podstawowej nr 24 im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku-Białej

  5. Znaczenie Górnego Śląska w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku - prof. Zygmunt Woźniczka, UŚ w Katowicach.

  6. Powstańcy przeciw freikorpsom. Wojna hybrydowa na Śląsku 1939 - dr hab. Jarosław Tomasiewicz, UŚ w Katowicach.

  7. O czym opowiadają nam schrony bojowe w Węgierskiej Górce? - Marek Łukasik, IPN w Katowicach.

  8. Zakończenie konferencji i poczęstunek.

 

KONKURS

 

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej zapraszają do udziału w konkursie pt.

 

On żył wśród nas.

Historia lokalnego bohatera II wojny światowej w teledysku.

 

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy młodzieży na temat losów bohaterów II wojny światowej i kształtowanie umiejętności sztuki narracji poprzez film. Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 31 października 2019 r. .

Aby przygotować uczniów do realizacji pracy konkursowej, Organizatorzy proponują dla chętnych i zdeklarowanych uczestników konkursu bezpłatne warsztaty teatralne.

Do udziału w warsztatach zgłasza macierzysta szkoła. Warsztaty odbędą się w dwóch turach: 

I tura - dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu bielskiego i pszczyńskiego,

II tura - dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu żywieckiego i cieszyńskiego. 

Prosimy nauczycieli o zgłaszanie uczniów do udziału w warsztatach pod numerem 33-812-37-15, wew. 120.  

Regulamin i szczegółowe informacje dostępne w zakładce Konkursy.

 

 

 

16 sierpnia 2019 roku przypadła 100. rocznica wybuchu

I powstania śląskiego

 

Wydarzenie to miało istotny wpływ na przynależność Górnego Śląska do Polski. Było pierwszym zrywem niepodległościowym Ślązaków, sprzeciwem wobec represji niemieckich i manifestacją ich przynależności narodowej. Pomimo tego, że Śląsk przez niemal 600 lat pozostawał poza granicami Rzeczpospolitej, jego mieszkańcy zawsze czuli się Polakami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. kwestia ta zyskała jeszcze większą rangę, gdyż teraz dużo łatwiej było uzyskać terytorialną przynależność do właśnie formującego się państwa. Wymagało to ogromnego wysiłku i przelanej krwi, ponieważ Niemcy nie zamierzali oddać Śląska i w tym celu zintensyfikowali działania represyjne. Ludność nie ugięła się i po kilku kluczowych wydarzeniach, m.in. strajku sierpniowym i masakrze w Mysłowicach postanowiła zbrojnie zawalczyć o swoją sprawę. Mimo że I powstanie śląskie upadło, stało się przyczynkiem do dalszych intensywnych zabiegów o przyłączenie Śląska do Polski, co po dwóch kolejnych powstaniach i plebiscycie ostatecznie nastąpiło.

 

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

 

1 września 2019 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ten największy konflikt zbrojny w historii w ciągu zaledwie 6 lat trwania pochłonął wg. niektórych źródeł  80 mln istnień ludzkich.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. od ataku Niemiec na Polskę i trwała (w Europie) do 8 maja 1945 r. a na Pacyfiku jeszcze cztery miesiące. W trakcie jej trwania śmierć poniosła niespotykana dotąd liczba osób. Stała się ona dla świata bardzo gorzką lekcją do czego może doprowadzić nienawiść rasowa, fałszywy mit o wyższości jednego człowieka nad drugim tylko z powodu narodowości oraz totalitarne rządy. Żeby nie zapomnieć tych straszych czasów i wyciągnąć z nich wnioski 1 wrzesnia każdego roku obchodzimy wspomnienie wybuchu tego konfliktu.  W tym dniu pamiętajmy o wszystkich bohaterach tamtych wydarzenień, zarówno znanych, jak i nie znanych. Cześć ich pamięci

 

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

1 sierpnia 2019 roku przypada 75. rocznica wybuchu największego zrywu niepodległościowego w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Powstanie Warszawskie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski, przykładem odwagi, męstwa i ofiarności rodaków w przelewaniu krwi za ojczyznę. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową jako część akcji "Burza". Planowane od wielu miesięcy, starannie przygotowane, lecz niestety z góry skazane na klęskę z uwagi na przeważające siły wroga (także dużo lepsze uzbrojenie i wyposażenie) wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie W (tj. 1700) i trwało kolejne 63 dni. Na początku powstańcom towarzyszył optymizm i wola walki, lecz szybko koszmar miejskich walk (szczególnie na barykadach i w kanałach) oraz przewaga liczebna wroga sprawiły, że nadzieje na odzyskanie upragnionej wolności upadły. Wzrosła natomiast brutalność Niemców, przede wszystkim gdy do tłumienia powstania przystąpiło Waffen-SS, na czele którego stanął (osobiście mianowany przez Himmlera) SS-Obergruppenfuhrer Erich von dem Bach, odpowiedzialny za masowe mordy na Woli i Ochocie. Największą ofiarę powstania poniosła ludność cywilna stolicy - zginęło ok. 150-200 tys. osób. Warszawa została zrujnowana - zniszczeniu uległy cenne zabytki o wielkiej wartości materialnej i duchowej.

 

 

 

75. rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino

 

18 maja 2019 roku przypada 75. rocznica zakończenia bitwy o Monte Cassino, jednej z najważniejszym w próbie wyzwolenia Włoch spod panowania faszystów, którą przeprowadzili Alianci. Jest to również najpowszechniej znane zwycięstwo Polaków na froncie zachodnim II wojny światowej.

Bitwa rozegrała się o historyczne miejsce, wzgórze na którym stał klasztor, w którym święty Benedykt z Nursji założył pierwszą wspólnotę monastyczną opartą na ułożonej przez siebie regule życia. W 1944 roku  klasztor zajęty przez wojska niemieckie wysłane przez Hitlera na pomoc Mussoliniemu, po przewrocie w kraju i jego uwięzieniu, gdyż zajęcie Włoch przez Sprzymierzonych byłaby bezpośrednim zagrożeniem dla Niemiec. 10 lipca 1943 roku Alianci wylądowali na Sycylii, rozpoczynając tym samym marsz na Rzym, a po opanowaniu prowincji na południu kraju, rozpoczęły się przygotowania do przekroczeniu Linii Gustawa, której częścią stał się klasztor na wzgórzu Cassino. Pod koniec 1943 roku  żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa ( utworzonego w ZSRR jako Armia Polska na Wschodzie 12 września 1942 roku ) zostali przetransportowani z portów w Egipcie do Włoch. 24 marca 1944 gen. Olivier Leese poinformował gen. Andersa, że zadaniem Polaków będzie zdobycie Monte Cassino zamienione przez Niemców w twierdzę. Gen. Anders wiedział, iż ta operacja przyniesie śmierć wielu tysiącom jego rodaków, lecz uważał, że takie zwycięstwo może wiele znaczyć dla przyszłości jego Ojczyzny. Nie było czasu nawet na konsultacje z naczelnym wodzem gen. Kazimierzem Sosnkowskim, którym w lipcu poprzedniego roku zastąpił tragicznie zmarłego gen. Władysława Sikorskiego (4 lipca 1943 roku w katastrofie gibraltarskiej), rozpoczęto planowanie natarcia. 11 maja 1944 roku nastąpił pierwszy nieudany szturm, lecz pomimo bardzo silnego ognia nieprzyjaciela, Polacy powoli nacierali naprzód. O każdą pozycję wroga toczyli zaciekły bój, a następnie musieli ich bronic przed niemieckimi kontratakami. Tak działo się przez cały następny tydzień. Do 16 maja żołnierze polscy opanowali północną część wzgórza, a dzięki wyłomowi powstałemu w niemieckich liniach obrony następnego dnia udało się zająć południowy grzbiet. pomimo tych sukcesów Polakom nie udało się opanować sąsiedniego wzgórza San Angelo, nasi rodacy ponieśli tam olbrzymie straty, opanowawszy zaledwie północne stoki. W tych bitwach polegli niemal wszyscy, polscy oficerowie frontowi. 18 maja o poranku żołnierze 3. Dywizji Strzelców Karpackich gen. Bronisława Ducha opanowali płaskowyż Massa Albanetta, ostatnią przeszkodę w drodze na Monte Cassino. Wzgórza zażarcie bronili niemieccy spadochroniarze, jednakże wobec ryzyka odcięcia dowództwo niemieckiej 10. Armii nakazało odwrót z ruin klasztoru. Około godz. 9. oddział Ułanów Podolskich dowodzony przez ppor. Kazimierza Gurbiela wkroczył na teren klasztoru, znajdując pozostawionych rannych żołnierzy nieprzyjaciela. O godz. 1045 nad ruinami w zawisła polska flaga tym samym kończąc bój o wzgórze, który kosztował życie wielu tysięcy polskich żołnierzy, którzy z uporem walczyli przez cały tydzień w niewyobrażalnie ciężkich warunkach o wolność innego kraju,w którego ziemi obecnie spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. Znajduje się w miejscu zwanym podczas bitwy ,,Widmem", przez które szło główne natarcie i tam poległo najwięcej żołnierzy.

   

 

 

I ty możesz coś zmienić! Przekaż nam 1% podatku

(Kliknij w baner, aby rozpocząć rozliczanie)

                           

                          

      

 

Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ PITax.pl ​dla​ ​OPP

                                               

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej jest organizacją sukcesorską Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Celem naszym jest zapewnienie kontynuacji, pamięci, etosu i tradycji niepodległościowych AK wśród młodego pokolenia Polaków. Statutowym naszym celem jest też prowadzenie i popularyzacja badań historycznych oraz działalności wydawniczej związanej z walką i martyrologią polskich formacji niepodległościowych podczas II wojny światowej. Realizując te cele w 2009 r. wydaliśmy album; „Tym co służą Ojczyźnie”, ukazujący walkę formacji Wojska Polskiego i polskich organizacji konspiracyjnych oraz martyrologię mieszkańców Bielska-Białej podczas II wojny światowej. W 2013 r. wydaliśmy album „Tylko odzyskać Ojczyznę pragniemy”, który opisuje wybrane miejsca pamięci w całym powiecie bielskim. Dążymy do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia Polaków. Organizujemy konferencje, sympozja naukowe, uroczystości rocznicowe z okazji obchodów ważnych wydarzeń historycznych, narodowych i państwowych. Podejmujemy działania celem rozbudowy szeregów stowarzyszenia i powołujemy nowe oddziały w terenie. Efektem naszej działalności jest zarejestrowanie przez Sąd, oddziałów SPAK: w Katowicach, Pyskowicach, Gliwicach, Jaworznie, Namysłowie, Żywcu. Obecnie rejestrujemy Zarząd Główny z siedzibą w Katowicach.

Byliśmy i jesteśmy organizatorami lub współorganizatorami wojewódzkich obchodów Polskiego Państwa Podziemnego, które tradycyjnie odbywają się w różnych miastach województwa śląskiego, np.: w Katowicach - 2008 r., w Bielsku-Białej - 2009 r. w Jaworznie - 2010 r., w Katowicach - 2011 r., Pyskowicach – 2012 r., Katowicach - 2013 r. i  2014  Stowarzyszenie nasze działa w porozumieniu ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Współpracujemy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska, Związkiem Sybiraków, Instytutem Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty, Regionalnymi Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli, a także organami samorządu wojewódzkiego i terytorialnego. Koordynujemy pracę szkolnych kół Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej (TPAK) i Klubów Historycznymi im. AK, powołanych na terenie województwa śląskiego.

Jeżeli utożsamiasz się z naszymi celami, prosimy: 

PRZEKAŻ NA NASZE STOWARZYSZENIE

 1% podatku za 2018 r. 

Jak podzielić się podatkiem?

W tym roku wypełnienie wniosku o przekazanie 1% podatku jest proste. Aby zadysponować 1% podatku musimy wypełnić odpowiednie pola w zeznaniu rocznym.

  • Pracownicy PIT-37. Polega to wyłącznie na podaniu naszego numeru KRS 0000319285 oraz wysokości kwoty, stanowiącej 1% z Twojego podatku. Samym przelewem zajmie się Urząd Skarbowy.
  • Osoby, których wyłącznym źródłem przychodu jest emerytura lub renta otrzymują z ZUS druk PIT-40a. Chcąc ofiarować 1% na rzecz SPAK nie podpisujcie tego formularza, lecz wypełnijcie w Urzędzie Skarbowym PIT-37 i w nim wpiszcie nasz numer KRS: 0000 319285 i kwotę podatku stanowiącą 1%.

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, KRS; 0000319285, Nr konta: PKO BP SA O/ Bielsko-Biała 19 1020 1390 0000 6702 0377 8404.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za udzieloną nam pomoc finansową.

 

 

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej otrzymało Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

W dniu 16 kwietnia 2019 r. w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w katowickich Panewnikach odbyło się spotkanie wielkanocne dla przedstawicieli organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz służb mundurowych.

 Uroczystość została połączona z obchodami Państwowego Święta Chrztu Polski. Gospodarzami spotkania byli Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego oraz o.Alan Rusek, proboszcz Bazyliki Ojców Franciszkanów w Panewnikach, którzy wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Podziemia niepodległościowego i bohaterskich Harcerzy. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojskowej Orkiestry Garnizonowej z Bytomia.

Podczas drugiej części uroczystości Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego wyróżnił Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, które reprezentował prezes Hieronim Bajor.

 

Zapraszamy na projekcję filmu i teledysku “Lawina”

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zapraszają, członków stowarzyszenia, kombatantów, nauczycieli, zainteresowanych uczniów oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych na bezpłatną, autorską projekcję filmu “Lawina”, zrealizowanego w 2018 r. w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha.

Prezentacja filmu odbędzie się w dniu 18 marca 2019 r. o godz. 13:00, w siedzibie Ośrodka przy ul. Legionów 25, w sali 011 (parter).

W programie:

  1. Prezentacja teledysku Golec uOrkiestra “Lawina”.
  2. Relacja reżysera Jerzego Lipskiego na temat realizacji filmu oraz jego kontekstu historycznego.
  3. Projekcja filmu “Lawina”.

Film “Lawina” opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, działającego na Podbeskidziu pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. “Bartek”, którego żołnierze zostali brutalnie zamordowani przez NKWD/UB w 1946 r., na skutek prowokacji funkcjonariusza UB Henryka Wendrowskiego, ps. “Lawina”. Zbrodnię zaplanowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a osobiście wiceszef bezpieki Roman Romkowski.

Z rozkazu MBP prowokator Henryk Wendrowski przedstawił Henrykowi Flame fikcyjny rozkaz “Okręgu NSZ” nakazujący przeniesienie zgrupowania w trzech transportach w rejon Jeleniej Góry, gdzie miała być rzekomo kontynuowana działalność zbrojna oddziału. W trakcie przerzutu żołnierze zostali wymordowani – wysadzeni w czasie snu w powietrze. Żaden z żołnierzy “Bartka” nie dotarł na Zachód, ani nie wrócił na Podbeskidzie.

Klip do filmu “Lawina” nagrał zespół Golec uOrkiestra. Piosenka opowiada o bohaterach Narodowych Sił Zbrojnych, w tym cioci muzyków – Stanisławie Golec.

Dopiero w 2017 r. w trakcie prac ekshumacyjnych, prowadzonych w lesie między Barutem a Dąbrówką oraz w Starym Grotkowie na Opolszczyźnie, pod kierunkiem Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz jednocześnie Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji – prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zidentyfikowano trzy ciała żołnierzy “Bartka”.

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

W dniu 1 marca 2019 r. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej wraz z  OBEN IPN w Katowicach oraz RODN “WOM” w Bielsku-Białej zapraszają kombatantów i członków związków kombatanckich, nauczycieli i zainteresowaną młodzież szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatną projekcję filmu pełnometrażowego pt. “Wyklęty”, w reżyserii Konrada Łęckiego.

Projekcja odbędzie się w kinie Helios w Bielsku-Białej od godz. 12.00.

Film jest dramatem wojennym. Scenariusz filmu jest oparty na kanwie losów ostatniego żołnierza niezłomnego – Józefa Franczaka, ps. “Lalek”. Akcja filmu toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. XX wieku, ale jego fabuła obejmuje okres od 1920 do współczesności.

Wprowadzenia do tematyki filmu dokona Pan Marek Łukasik – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Zgłoszenia chętnych kombatantów i członków SPAK przyjmujemy pod nr tel.: 661847966 do dna 28.02.2019 r.

W dniu 13 marca 2019 r zapraszamy przedstawicieli stowarzyszeń i związków kombatanckich  oraz nauczycieli i zainteresowanych uczniów na seminarium:.  „Żołnierze drugiej konspiracji”.

Seminarium  odbędzie się w dniu 13 marca 2019 r. w siedzibie RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, w sali nr 202 (II piętro), od godz. 13.00-15.00.

Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy uczestników na temat przyczyn i okoliczności powstania podziemia niepodległościowego i działalności żołnierzy drugiej konspiracji w latach 1945-1947 r., ze szczególnym uwzględnieniem historii Danuty Siedzikówny „Inki" - sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjra Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”.

 

Danuta Siedzikówna „Inka” w czerwcu 1946 roku dołączyła do oddziału „Łupaszki”, który organizował akcje zbrojne przeciw NKWD i UB. W lipcu 1946 r. została  aresztowana i skazana na dwukrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek mienia, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

„Inka”, czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Dopiero w dniu 10 czerwca 1991 roku Sąd w Gdańsku unieważnił wyrok na Siedzikównie, rehabilitując skazaną. Niemal ćwierć wieku później, 1 marca 2015 roku, oficjalnie ogłoszono, że „Inka” znalazła się w gronie zidentyfikowanych bohaterów powojennej Polski, których szczątki przebadano genetycznie.

W dniu 28 sierpnia 2016 roku w Gdańsku odbył się państwowy pogrzeb „Inki” oraz straconego razem z nią ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK. Tego dnia przypadała 70. rocznica ich śmierci z rąk komunistów. Oboje spoczęli na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

W programie seminarium:

  1. Przyczyny i okoliczności ukształtowania się drugiej konspiracji
  2. Zbrodnia sądowa w świetle dokumentów – „Inka"
  3. Projekcja filmu "Inka”. Są sprawy ważniejsze niż śmierć"

Zgłoszenia chętnych kombatantów i członków SPAK przyjmujemy pod nr tel.: 661- 847 966.

Wspomnienia o śp. Marianie Piotrowiczu ps. KOMETA

W dniu 30 stycznia 2019 r odbyły się w Katowicach uroczystości pogrzebowe śp. mgr inż. Mariana Piotrowicza, pseudonim KOMETA – żołnierza AK, pułkownika w stanie spoczynku. Mszę św. pogrzebową sprawowali: proboszcz ks. dr Tomasz Jaklewicz, ks. dr Stanisław Puchała – emerytowany proboszcz parafii katedralnej Chrystusa Króla i ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Marian Piotrowicz - reprezentant niezwykłego pokolenia Kolumbów, rocznik 20-sty urodził się  05.03.1923 roku w Tarnówce, w powiecie sieradzkim Jego ojciec był miejscowym kowalem, uczącym syna szacunku dla pracy i obowiązków wobec rodziny, patriotyzmu  oraz poczucia odpowiedzialności.

Dzieciństwo i młodość  śp. Mariana Piotrowicza przypadło na czas międzywojenny. Były to trudne lata w odbudowującej się z niewoli i z wojennych zniszczeń Polsce, ale wreszcie niepodległej. Gdy wybuchła II wojna światowa, dla 16-sto letniego Mariana było oczywiste, że trzeba walczyć.  Podjął wraz z kolegą, próbę przedostania się na Węgry z zamiarem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, lecz zakończyła się ona niepowodzeniem. Dopiero gdy skończył  18 lat, w 1941 r. przystąpił do konspiracji i złożył przysięgę wierności Podziemnemu Państwu Polskiemu na ręce Ludwika Osińskiego „Orlicza” – komendanta placówki i dowódcy Spieszonego Szwadronu Związku Walki Zbrojnej (od lutego 1942 roku Armii Krajowej), wchodzącej w skład Obwodu Sieradz, Inspektoratu Sieradzko-Wieluńskiego, Okręgu BARKA.

Jako żołnierz Armii  Krajowej działał w konspiracji pod pseudonimem KOMETA do 1945 roku. W styczniu 1945 roku w strukturach państwa podziemnego został powołany do życia komitet organizacyjny, który przygotowywał lokalne władze, służby porządkowe i mundurowe do działania po wyzwoleniu. Po wejściu jednostek Armii Czerwonej przygotowane struktury zostały błyskawicznie zastąpione jednostkami Milicji Obywatelskiej a ludzie, którzy brali udział w ich przygotowaniu byli zagrożeni aresztowaniami i represjami Jako jeden z wielu zagrożonych, Marian Piotrowicz musiał opuścić swój rodzinny Szadek i zmienić środowisko.  Podjął pracę w Śląsko-Dąbrowskim Urzędzie Wojewódzkim i został oddelegowany do pracy na Ziemiach Odzyskanych – do Powiatowego Urzędu Katastralnego w Nysie.

Pracując, kończył jednocześnie kolejne szkoły - w 1946 roku zdał maturę, w 1952 roku obronił dyplom inżynierski na Akademii Górniczej (później Górniczo-Hutniczej) w Krakowie, na Wydziale Geologiczno-Mierniczym.

Po obronie dyplomu dostał nakaz pracy w Przedsiębiorstwie Budowy Zakładów Przemysłu Węglowego „Zachód” w Bytomiu. Potem pracował w Przedsiębiorstwach Budowy Kopalń „Julian” i Porąbka”, a do roku 1980, kiedy to odszedł na emeryturę – w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów w Bytomiu. W tych latach był również nauczycielem w Technikum Górniczym w Dąbrowie Górniczej (popularnie zwanym „Sztygarką”) i w Centrum Kształcenie Ustawicznego dla Dorosłych w Bytomiu.

Dnia 30 września 1989 roku został powołany do życia Okręg Stowarzyszenia Armii Krajowej, który potem połączył się ze Związkiem Żołnierzy AK z Krakowa, tworząc Światowy Związek Żołnierzy AK.

Od tego dnia, kolejne 22 lata Mariana Piotrowicza to była działalność społeczna związana z pracą w Związku, budowaniem kolejnych struktur, organizowaniem uroczystości upamiętniających wydarzenia historyczne. Ale przede wszystkim Marian Piotrowicz był niestrudzonym propagatorem wiedzy o dziejach walki i konspiracji wśród młodzieży. Organizował spotkania w szkołach, wśród harcerzy, angażował młodzież do udziału w uroczystościach wojskowych. Zabiegał, aby Armia Krajowa i jej bohaterowie byli upamiętnieni przez nadawanie ich patronatu szkołom i organizacjom młodzieżowym. Inicjował i pomagał w fundowaniu sztandarów pamiątkowych, tablic pamiątkowych i tworzeniu miejsc pamięci o bohaterach Polski Podziemnej. Szukał śladów historii gdzie tylko się dało i starał się wszelkimi sposobami przywrócić pamięć tamtych lat. Zbierał dokumenty, świadectwa historii i cały ich ogromny zbiór przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej.

Był inicjatorem wydania przez Śląski Okręg Światowego Związku Żołnierzy AK książki o najnowszej historii Polski wraz z monografią Okręgu. Praca zbiorowa pod tytułem „By czas nie zatarł i niepamięć”, pod jego redakcją, została wydana w ilości 3 tysięcy egzemplarzy i przekazana, nieodpłatnie, dla szkół, wojska, organizacji kombatanckich i środowisk polonijnych na Kresach.

Był też inicjatorem powołania Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” i tworzenia szkolnych kół Towarzystwa Przyjaciół AK.  Powołał do życia Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, w którym pełnił funkcję prezesa honorowego do końca swoich dni. Organizował uroczystości patriotyczne, rocznicowe w skali całego województwa dbając o ich rangę i godną oprawę, udział przedstawicieli władz państwowych i lokalnych i pełny ceremoniał wojskowy. Organizował widowiska plenerowe, wystawy historyczne i konkursy wiedzy historycznej. Koordynował prace 26 kół terenowych Związku i organizował pomoc dla coraz starszych członków Związku, zapewniając wsparcie finansowe, pomoc w organizacji leczenia i załatwianiu spraw życia codziennego.

Jako człowiek miał charakter pogodny i wspaniałe poczucie humoru. Bardzo otwarty i szczery, lubił kontakt z ludźmi a szczególnie z młodzieżą, której chętnie opowiadał o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Zapalony kolekcjoner znaczków i starych monet, szabli i ciekawostek historycznych.  Był mężem i ojcem z ogromnym poczuciem odpowiedzialności za dom i swoich najbliższych, mocno związany z krewnymi i przyjaciółmi.  Niezwykle pracowity                       i cierpliwy, a jednocześnie bardzo aktywny. 

W ostatnich latach życia, kiedy jego stan zdrowia zmusił go do rezygnacji z aktywnej pracy w terenie, nadal był inspiratorem i promotorem organizacji wielu uroczystości rocznicowych  i spotkań z młodzieżą. Dopóki mógł starał się w nich uczestniczyć osobiście.  Z każdym rokiem było coraz trudniej, ale do ostatnich dni starał się działać i pomagać innym.

Zmarł w wieku 96 lat, dnia 25 stycznia 2019 roku. Światło KOMETY zgasło.

Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Katowicach w kwaterze żołnierzy AK. Został po nim  piękny, jasny ślad  w pamięci i sercach rodziny i przyjaciół. 

Piotrowicz

 

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 25 stycznia 20189 r. zmarł ppłk Marian Piotrowicz „Kometa” - żołnierz Armii Krajowej, długoletniego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach, były wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK w Warszawie i Honorowy Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.

Pułkownik Marian Piotrowicz „Kometa” był wieloletnim działaczem społecznym, zasłużonym dla państwa polskiego i województwa śląskiego.

Jako prezes Zarządu Okręgu Śląskiego, organizował na terenie województwa śląskiego i kraju liczne uroczystości; patriotyczne, rocznicowe i okazjonalne pod patronatem władz państwowych i samorządowych, z udziałem orkiestr wojskowych, górniczych, policji, wojska, służb mundurowych, młodzieży klas wojskowych, harcerskiej i szkolnej.

Inicjował też uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych bohaterom AK, Polskiemu Państwu Podziemnego czy ważnym postaciom historycznym i narodowym.

Patronował uroczystościom przyjmowania przez szkoły imion bohaterów AK. Corocznie z jego inicjatywy odbywały się obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego,

Ważnym aspektem jego działalności była praca ideowo-wychowawcza wśród młodego pokolenia Polaków, a zwłaszcza młodzieży szkolnej.

Prezes Marian Piotrowicz popierał inicjatywy powoływania w szkołach województwa śląskiego szkolnych kół Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej i Kluby Historyczne im AK.

Jego staraniem wydano m. in. książkę „By czas nie zatarł i niepamięć”, która została dedykowana jest „W hołdzie Ziemi Śląskiej - jej obrońcom z myślą o tych, co po nas...”

Był on wielki Polakiem i patriotą, który sprawdził się w okresie wojny, jako członek konspiracji, walcząc w ZWZ i AK i służąc Ojczyźnie ze wszystkich sił , jak również w okresie pokoju, bowiem w okresie swej 40-letniej pracy zawodowej swe zdolności i wykształcenie poświęcił dla rozwoju kraju, a zwłaszcza Ziemi Śląskiej.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się  dniu 30.01.209 r. o godz.12.00, w Kaplicy na Katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej.

Cześć jego pamięci!


 

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski

W dniu 10 grudnia 2018 r. zorganizowaliśmy uroczystość 100. Rocznicy Niepodległości Polski, połączoną z uroczystością 10-lecia Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Armii Krajowej, Narodowym Siłom Zbrojnym i NSZZ "Solidarność", w uznaniu ich zasług dla pełnej niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego. Tablica została posadowiona na ścianie czechowickiego dworca PKP.

Na uroczystość przybyli senator RP Andrzej Kamiński i posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel. Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie reprezentował płk Mirosław Demediuk. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach reprezentowali: wicewojewoda Jan Chrząszcz oraz Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Magdalena Szewczuk-Szturc.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach, Związku Żołnierzy Narodowych Zbrojnych  Zbrojnych, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"z Alojzym Pietrzykiem oraz przedstawiciele Związku Zawodowego KADRA przy PG Silesia.

Ponadto w uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji samorządowych i wspierających stowarzyszenie; Starosta Bielski Andrzej Płonka, prezes Lotos Terminale S.A. Tadeusz Szkudlarski oraz wójtowie sąsiadujących gmin powiatu bielskiego dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy dalsze uroczystości miały miejsce w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie odbyło się między innymi wręczenie Medali Pro Patria członkom stowarzyszenia. Uroczystość uświetnił występ Harcerskiego Zespołu Artystycznego "Słoneczni" - Śląskiej Chorągwi ZHP.

 

   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

    

 

Biogram − mjr Bolesław Szczepaniuk

 

    W dniu 30.04.2018 r. zmarł mjr Bolesław Szczepaniuk − Prezes Koła Kombatanckiego przy Burmistrzu Miasta Ustronia. Współpracował przy organizowaniu rocznic historycznych i świąt państwowych, autor „Albumu sztandarów AK-owskich” z całego kraju.

    Jego działalność zawsze nakierowana była na upamiętnianie czynów AK, powołał między innymi Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej w Gimnazjum nr 2 w Ustroniu. Był inicjatorem utworzenia w Muzeum w Ustroniu stałej ekspozycji „Polskie Państwo Podziemne” oraz współautorem opracowań „Czantoria 1940–1945. Wspomnienia, Miejsca Pamięci Oddziału AK Czantoria” i „Miejsca wydarzeń i ofiar I i II wojny światowej oraz powstań śląskich powiatu cieszyńskiego”.

    Urodził się 16 lipca 1923 r. w Zimnej Wodzie, wiejskiej dzielnicy Lwowa. Kapral podchorąży AK, dowódca plutonu szkieletowego od lutego 1942 do lipca 1944 r. w rejonie 1 Dzielnicy Lwów - Zachód.

    Był uczestnikiem m.in. obrony polskich wsi w rejonie m. Komarno, akcji ,,Nieszpory” w marcu 1944 r. we Lwowie, akcji małego sabotażu, ochrony transportu broni zrzutowej i magazynu tej broni.

   Absolwent Politechniki Śląskiej w 1951 r., ukończył wydział inżynieryjno- budowlany. Inżynier spec. II stopnia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pracownik projektowy w latach 1955−1987 w Biurze Projektów Gospodarki Wodno-Ściekowej ,,Hydrosan” Gliwice, kierownik Pracowni Terenowej w Bielsku-Białej w latach 1960–1987.

    Założyciel Koła ŚZŻAK w Ustroniu w czerwcu 1990 r. Autor projektu sztandaru Koła ŚZŻAK w Ustroniu, scenariuszy, organizator uroczystości związanych z uczczeniem pamięci Powstania Warszawskiego oraz Bitwy Warszawskiej, które odbywały się corocznie w Ustroniu od 1990 r.

   Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem II Obrony Lwowa, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OO Polski oraz Odznakami „Akcji Burza”, Kresowy Żołnierz AK i Weterana.
                           

 Żegnaj, Przyjacielu. Spoczywaj w spokoju.

                                   Ppłk Marian Piotrowicz „Kometa”

Przystanek Wolność 1918

24 godzinna lekcja historii w ramach 100 - lecia odrodzenia państwa polskiego

13/14 kwietnia 2018

         Przystanek Wolność 1918 - 24 godz. lekcji historii zorganizowana została w ramach 100 - lecia odrodzenia państwa polskiego przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Usługowych w Chorzowie, przy wsparciu Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Usługowych  postanowili w sposób nietypowy uczcić 100 – lecie odrodzenia państwa polskiego biorąc udział w 24 godz. lekcji historii. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w historii naszego miasta jak i całego kraju. Pomysł zrodził się podczas lekcji historii prowadzonej przez dr Adama Liska . W kolejnych dniach przyłączyli się do tego projektu także uczniowie z innych klas. I tak  łącznie w lekcji wzięło udział 33 uczniów, w tym 7 z Zasadniczej Szkoły Zawodowej i 26 z Technikum. Honorowy patronat nad lekcją objęło: Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej oddz. Bielsko - Biała, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Patronat naukowy: Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Katowice, Uniwersytet Śląski WNS Instytut Historii, Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Patronat medialny telewizja: TVP Katowice 3, TVS Katowice. Honorowym gościem był podpułkownik rez. mgr Wacław Wójcik starszy wizytator ds. obronnych, reprezentujący Kuratorium Oświaty w Katowicach. Lekcja rozpoczęła się 13 kwietnia  w piątek o godz. 8.00,  a skończyła się o godz. 8 w sobotę 2018 r. Komisję szkolną stanowili dyrektor Wacław Piska,  dr Adam Lisek, Sylwester Drozdowski, mgr Marcin Bojdoł. W pierwszej części odbyły się 4 wykłady: I inauguracyjny wygłosił mgr Ryszard Mozgol /OBEN Odział Pamięci Narodowej w Katowicach/, Polskie drogi do niepodległości; II godz. 910 - 10. 20 - dr. inż Jacek Nowak / Politechnika Śląska/ pt. Historia Chorzowa na widokówkach; III 10.40 - 12.00 - dr Jacek Kaniewski /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/, Historia pieniądza - ze szczególnym uwzględnieniem ziem polskich; IV mgr Angelika Blinda /OBEN Odział Pamięci Narodowej w Katowicach/W obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej – konfederacja barska 1768. Z kolei w drugiej części  odbyło się pięć wykładów. V godz. 17.00 - 17.50 - dr Adam Lisek / Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/,Powstania narodowe w XIX w.; VI godz. 22.10 – 23.50 prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Napoleon a sprawa polska. /Uniwersytet Śląski WNS Instytut Historii/; VII 24.00 - 1.30 - dyrektor Robert Ciupa - Stan wojenny w Polsce. Pacyfikacja KWK Wujek – /Śląskie Centrum Wolności i  Solidarności/ ; VIII 4.20 - 5.50 - mjr Mirosław Madeja /Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chorzowie/ Powszechny obowiązek służby wojskowej u progu niepodległości oraz w czasie kształtowania się granic II Rzeczypospolitej 1918 – 1924  ; IX 6.10 - 7.00 - szeregowy Sylwester Drozdowski / 1 Warszawska Brygada Pancerna JW 1230, związany z czołgami leopard 2a, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/ Polskie oddziały pancerne w okresie międzywojennym do czasów współczesnych. Duża różnorodność tematyczna wykładów i bardzo dobre merytoryczne przygotowanie wykładowców, przy ciekawych prezentacjach materiałów źródłowych,  w tym multimedialnych sprawiły, że powyższe wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży pomimo nocnego zmęczenia. Najwięcej jednak emocji wywołał wykład poświęcony tragedii górników z KWK Wujek, protestującym przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego, którzy zostali zamordowani podczas ataku oddziałów Ludowego Wojska Polskiego i ZOMO. Lekcja ta rozpoczęła się symbolicznie o godz. 24 00.

       W trakcie  realizacji lekcji nie zabrakło także ciekawych warsztatów i pokazów ( 9 ), które wzbogacały zajęcia m.in.: 14.00 - 15.00 - mgr Katarzyna Lisek /Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Chorzów, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców Chorzów/Moda średniowieczna na ziemiach polskich, 15.40 - 16. 50 - mgr Marcin Zieliński/ Zespół Szkół Gastronomiczno Usługowych/- Pokazy szermierki współczesnej, Marek Rataj /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/- Pokazy strzelania  z łuku, 18.00 - 19.30 - mgr Magdalena Krzywda Krzysteczko / Schola Nativitatis - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/- Polskie pieśni religijne i patriotyczne naszych przodków - warsztaty „Bogurodzica” i „My Pierwsza brygada”;  21.00 - 22.00 - dr Agata Bryłka - Jesionek / Uniwersytet Śląski WNS Instytut Historii Nowożytnej/Pismo średniowieczne;  1.50 - 3.00 - mgr Wioletta Urbańska, Średniowieczna kuchnia polska - / Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/; 3.10 - 4.10 - Tubacka Paulina /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/ Średniowieczne tańce polskie; 6.10 - 7.00 - Sylwester Drozdowski, Uzbrojenie rycerza w XIII i XIV w.; 7.10 - 8.00 - mgr Marcin Bojdoł /Fundacja im. Grupa Operacyjna „Śląsk” 1939/ Wojsko II Rzeczypospolitej - wykład  i prezentacja. W trakcie tych warsztatów młodzież mogła się zapoznać z kulturą i obyczajami naszych przodków, w tym ze sposobem ubierania się i żywienia. Uczniowie uczyli  się także śpiewać pieśni patriotyczne. Niewątpliwie dużą atrakcją były zajęcia, na których prezentowano uzbrojenie z XIII i XIV wieku, pokazy strzelania z łuku tradycyjnego, dawnych tańców oraz współczesną szermierkę. O godz. 20.00 odbył się także koncert pieśni polskich mgr Piotra Rybaka /aktora/opartych na tekstach poetów i pisarzy polskich m.in.: Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida,  Tadeusza Boya - Żeleńskiego oraz   Jana Kasprowicza. Ukoronowaniem lekcji był test z historii tematycznie związany z przeprowadzoną lekcją. Uczniowie w trakcie lekcji mieli zapewniony posiłek, o który zadbała  kierowniczka warsztatów szkolnych Pani Grażyn Tarasek.

         Organizatorzy: Zespół Szkół Gastronomiczno – Usługowych i współorganizatorzy Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców składa podziękowanie wszystkim osobom które wsparły nasz projekt, dzięki ich zaangażowaniu uczniowie naszej szkoły mogli w nietypowy sposób uczcić 100 – lecie odrodzenia państwa polskiego.

 

                                                                                                                                Adam Lisek

 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli historii i uczniów

Przystanek Wolność 1918

24 godzinna lekcja historii w ramach 100 - lecia odrodzenia państwa polskiego

13/14 kwietnia 2018

Zespół Szkół Gastronomiczno - Usługowych w Chorzowie

Program:

1. 8.00 -  9.00    -  Wykład inauguracyjny:  Polskie drogi do niepodległości -   mgr Ryszard Mozgol /naczelnik OBEN Odział Pamięci Narodowej w Katowicach/

2. 9.00 -  9.10    -  Przerwa

3. 9.10 -  10.20  -  Historia Chorzowa na widokówkach - dr inż. Jacek Nowak / Politechnika Śląska/

4.10.30 - 10.40 -  Przerwa

5. 10.40 - 12.00 -  Historia pieniądza  - wykład dr Jacek Kaniewski /Polskie Towarzystwo Historyczne, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

6. 12.00 - 12.20  - Śniadanie

5. 12.20 - 13.50  - W obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej  -  Konfederacja barska  1768 – mgr Angelika Blinda / naczelnik OBEN Odział Pamięci Narodowej w Katowicach /

6 .13.50 - 14.00   - Przerwa

7.14.00 - 15.00  -  Moda średniowieczna na ziemiach polskich - mgr Katarzyna Lisek /Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Chorzów, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców Chorzów/

8. 15.00 -15.40  -  Obiad

9. 15.40 - 16. 50  - Polskie pieśni religijne i patriotyczne naszych przodków - warsztaty, Bogurodzica” i „My Pierwsza brygada - mgr Magda Krzywda Krzysteczko /Schola Nativitatis - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

10.16.50 - 17.00  - Przerwa

11.17.00 - 17.50 - Powstania narodowe w XIX wieku - dr Adam Lisek  /wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oddz. Katowice, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

12. 17.50 - 18.00 - Przerwa

12. 18.00 - 19.30 - Pokazy szabli współczesnej  warsztaty - mgr Marcin Zieliński ; Pokazy strzelania  z łuku - Marek Rataj /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

13.19.30 -20.00 -  Kolacja

14.20.00 - 20.50 - Kultura staropolska w fraszkach Jana Kochanowskiego - koncert  mgr Piotra Rybaka /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

15. 20.50 -21.00 - Przerwa

16.21.00 - 22.00 - Pismo średniowieczne - warsztaty dr Agata Bryłka - Jesionek / Uniwersytet Śląski WNS Instytut Historii Nowożytnej/

17. 22.00- 22.10 - Przerwa

18.22.10 - 23.40 - Napoleon a sprawa polska - wykład prof. hab. Dariusz Nawrot  - /Uniwersytet Śląski WNS Instytut Historii Nowożytnej- honorowy członek Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców/

19.22.40 - 24.00 - Przerwa

20.24.00 - 1.30  - Stan wojenny   w Polsce. Pacyfikacja KWK Wujek – wykład dyrektor Robert Ciupa /Śląskie Centrum Wolności i  Solidarności/

21.1.30 -1.50 - Przerwa

22.1.50 - 3.00 - Średniowieczna kuchnia polska - mgr Wioletta Urbańska / Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

23. 3.00 - 3.10 - Przerwa

24.3.10 - 4.10 - Średniowieczne tańce polskie - Tubacka Paulina /Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców/

25. 4.10 - 4.20 -Przerwa

26. 4.20 - 5.50 - Wojskowa Komenda Uzupełnień  na terenie Chorzowa w okresie międzywojennym - wykład mjr Mirosław Madeja / Wojskowa Komenda Uzupełnień w  Chorzów - honorowy członek Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców /

27. 5.50 - 6.10 - Przerwa

28. 6.10 - 7.00 - Polskie oddziały pancerne w okresie międzywojennym do czasów współczesnych - wykład szeregowy Sylwester Drozdowski (1 Warszawska Brygada Pancerna JW 1230, związany z czołgami leopard 2a , Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców)

29.7.00 - 7.10 - Przerwa

30.7.10 - 8.00  - Wojsko II Rzeczypospolitej - Fundacja im. Grupa Operacyjna „Śląsk” 1939  mgr Marcin Bojdoł

31. 8.00 - Test z historii Polski - podsumowanie wiadomości dr Adam Lisek. 

Organizatorzy:

dr Adam Lisek  -Zespół Szkół Gastronomiczno - Usługowych  w Chorzowie

Patronat naukowy:

Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Katowice

Uniwersytet Śląski, WNS, Instytut Historii Nowożytnej

Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice

Patronat honorowy:

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, Bielsko-Biała

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Przewidywani patroni medialni:

Telewizja TVS; TVP Katowice 3

 

 

Uroczystość jubileuszu 95. rocznicy urodzin płka Mariana Piotrowicza „Komety”

W dniu 26 marca 2018 r. w Sali Złotej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość jubileuszu 95-lecia urodzin płka Mariana Piotrowicza „Komety”, członka podziemia konspiracyjnego ZWZ-AK, żołnierza AK Obwodu Sieradz, Okręgu Łódź, długoletniego prezesa Zarządu Okręgu Śląskiego ŚZŻAK w Katowicach, a także członka Rady Naczelnej i wiceprezesa ŚZŻAK w Warszawie w latach 2008–2011. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, które reprezentował prezes Hieronim Bajor.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych województwa: wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Andrzej Romański, którzy w imieniu Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego wręczyli jubilatowi listy gratulacyjne.

W uroczystości wzięli także udział Magdalena Szewczuk-Szturc dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, dr Andrzej Sznajder – dyrektor IPN Oddziału w Katowicach, Grzegorz Bomba – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach, starszy wizytator ds. obronnych Kuratorium Oświaty w Katowicach Wacław Wójcik, prezes i wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Janusz Kwapisz i Henryk Czerwiński oraz przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i Nadleśnictwa Katowice.

Płk Marian Piotrowicz jest szczególnie zasłużonym dla naszego województwa Jako prezes Zarządu Okręgu Śląskiego organizował na terenie województwa śląskiego i kraju liczne uroczystości; patriotyczne, rocznicowe i okazjonalne pod patronatem władz państwowych i samorządowych, z udziałem orkiestr wojskowych, górniczych, policji, wojska, służb mundurowych, młodzieży klas wojskowych, harcerskiej i szkolnej. Inicjował też uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych bohaterom AK, Polskiemu Państwu Podziemnemu czy ważnym postaciom historycznym i narodowym. Patronował uroczystościom przyjmowania przez szkoły imion bohaterów AK.

Organizował liczne konferencje naukowe, seminaria, sympozja z okazji ważnych wydarzeń historycznych i narodowych, np. konferencje w Sali Sejmu Śląskiego „Katyń 1940–2010. Pamięć i wyjaśnienie” czy uroczystości rocznicowe dotyczące bitwy o Monte Cassino.

Corocznie z jego inicjatywy odbywały się obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, np. w Pszczynie (2005 r.), Bytomiu (2006 r.), Raciborzu (2007 r.), Katowicach (2008 r.), Bielsku-Białej (2009 r.) czy Jaworznie (2010 r.). Uroczystościom towarzyszyły: koncerty, capstrzyki, spektakle teatralne w wykonaniu profesjonalnych aktorów, wykłady historyczne z udziałem świadków historii, wystawy, konkursy, projekcje filmów dokumentalnych.

Ważnym aspektem jego działalności była praca ideowo-wychowawcza wśród młodego pokolenia Polaków, a zwłaszcza młodzieży szkolnej. Prezes Marian Piotrowicz popierał inicjatywy powoływania w szkołach województwa śląskiego szkolnych kół Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej i Kluby Historyczne im AK. W 2004 r. powołano w Katowicach Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota”, w ramach, którego odbywały się spotkania w celu pogłębienia wiedzy uczestników z historii najnowszej i upowszechnienia wyników najnowszych badań historycznych.

Troska o moralne i patriotyczne wychowanie młodzieży spotkała się ze zrozumieniem władz wojewódzkich, co zaowocowało podpisaniem w dniu 5 listopada 2007 r. w Sali Złotej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, porozumienia pomiędzy Zarządem Okręgu Śląskiego ŚZŻAK reprezentowanym przez prezesa Mariana Piotrowicza a Śląskim Kuratorem Oświaty.

W związku z przypadającym w 2009 r. jubileuszem 20-lecia Okręgu Śląskiego ŚZŻAK, jego pracą i staraniem wydano książkę: By czas nie zatarł i niepamięć dedykowaną       „W hołdzie Ziemi Śląskiej i jej obrońcom, z myślą o tych, co po nas...”.

Należy podkreślić, że płk Marian Piotrowicz „Kometa” jest wielkim Polakiem i patriotą, który sprawdził się nie tylko w okresie wojny, służąc Ojczyźnie ze wszystkich sił, ale również w okresie pokoju, bowiem w trakcie swej 40-letniej pracy zawodowej swe zdolności i wykształcenie poświęcił dla rozwoju kraju, a zwłaszcza ziemi śląskiej. Nie spoczął również na emeryturze, poświęcając cały swój czas pracy społecznej dla dobra Ojczyzny, a przede wszystkim Śląska i ukochanej młodzieży.

Życzymy jubilatowi jeszcze długich lat życia i kolejnych jubileuszy.

 

Uroczystość wręczeniu nagród laureatom

 Wojewódzkiego Konkursu  Historycznego

W dniu 16 lutego 2018 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu  Historycznego: Marszałek Józef Piłsudski bohater naszej niepodległości. Konkurs zorganizowany dla uczczenia jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Honorowy patronat nad konkursem przyjęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach.

Celem konkursu było, upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności niepodległościowej Marszałka Józefa Piłsudskiego - wielkiego polskiego patrioty, męża stanu i jednego z najbardziej zasłużonych twórców naszej niepodległości.

Organizatorzy konkursu założyli sobie również: rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania młodzieży historią najnowszą, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, a także doskonalenie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej, jako skutecznego środka przekazu.

Nagrody dla laureatów, autorów prac wyróżnionych oraz ich opiekunów ufundował: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Nadleśnictwo Bielsko.

Na uroczystość wręczenia nagród z ramienia Urzędu Marszałkowskiego  przybyli: Małgorzata Ochęduszko-Ludwik - członek Zarządu Województwa Śląskiego, Rafał Ryplewicz - zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego, Andrzej Romański - Pełnomocnik Marszałka ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Danuta Rosa - Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki.

Kuratorium Oświaty w Katowicach reprezentował Wacław Wójcik - Starszy Wizytator ds. Obronnych. Z kolei Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach  reprezentował  Zbigniew Gołasz - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN.

Organizatorów konkursu reprezentowali: dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej Władysław Mąsior i prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej - Hieronim Bajor oraz dyrektor Pierwszego Liceum im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej - Bogusław Głąbek.

Uroczystość rozpoczęła Małgorzata Ochęduszko-Ludwik - członek Zarządu Województwa Śląskiego, która gratulując laureatom i ich opiekunom i stwierdziła, że przygotowując swoje prezentacje multimedialne, mieli oni okazje pogłębić swoją wiedzę historyczną, zwłaszcza o  Marszałku Józefie Piłsudskim i jego zasługach dla niepodległości Polski.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia fragmentów nagrodzonych prac, na filmie przygotowanym przez ucznia Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej, a prezentowanym w trakcie uroczystości i mogli docenić wysiłek włożony w przygotowanie prac konkursowych oraz poziom wiedzy  i umiejętności informatycznych.

 

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Marszałek Józef Piłsudski bohaterem naszej niepodległości

W związku z przypadającą w dniu 5 grudnia  2017 r. 150-tą rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w odpowiedzi na podjętą uchwałą Sejmu  Rzeczypospolitej Polskiej z dnia  25 maja 2017 r.,  w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ogłosiliśmy Wojewódzki Konkurs Historyczny Marszałek Józef Piłsudski - bohater naszej niepodległości.

 

Marszałek, Józef Piłsudski: żołnierz, polityk, mąż stanu, polski działacz społeczny i niepodległościowy, komendant, wódz naczelny Armii Polskiej i Naczelnik Państwa, który został uznany za jednego z Ojców Niepodległości Polski, jest szczególnie bliski sercom Polaków, a jego zasługi w walce o niepodległość i odrodzenie państwa polskiego po 123 latach niewoli, powinny być dobrze znane młodzieży.

Konkurs adresowany był do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych całego województwa śląskiego.

 

Organizatorami konkursu wspólnie z naszym Ośrodkiem było Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Pierwsze  Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja  Kopernika w Bielsku-Białej.

 

Honorowy patronat nad konkursem przyjęli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach Andrzej Sznajder. Formułą konkursu była prezentacja multimedialna

 

Prace konkursowe można było przygotować w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych, przy czym wymagane jest zapisanie jej na płycie CD/DVD. Uczniowie samodzielnie dokonali wyboru wydarzeń związanych z życiem i działalnością Marszałka Józefa Piłsudskiego. i przedstawili je w prezentacji do 25 slajdów.

 

Prace nadsyłano do dnia 5 grudnia 2017 r.  Jury konkursowe zebrało się w dniu 3 stycznia 2018 r. i oceniło prace w trzech kategoriach wiekowych. W ocenie brano pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, wartość merytoryczną pracy, walory artystyczne prezentacji oraz dobór i wykorzystanie narzędzi informatycznych.

 

Laureaci konkursu w kategorii – szkoły podstawowe:

 

I miejsce ex aequo zajęli:

 

Paulina Sobczyk z ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9  w Sosnowcu za pracę Marszałek za pracę: Marszałek Józef Piłsudski-bohater naszej niepodległości – opiekun Małgorzata Wozniak-Kutek

 

Męcik Mateusz   z Zespołu Szkół Podstawowych w Gliwicach za pracę: Wielki Polak, który dał nam wolność- Józef Piłsudski – opiekunki: Mirella Domaradzka, Ewa Zakrzewska.

 

II miejsce:

 

Lena Kliś ze Szkoły Podstawowej w Świętoszówce za pracę: Józef Piłsudski – miłośnik koni- opiekun Janusz Kaps

 

III miejsce:

 

Roksana Szendera ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Brzeźcach za pracę: Marszałek Józef Piłsudski-bohater naszej niepodległości - opiekun Małgorzata Zieleźnik

 

Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych otrzymują:

 

  1. Mikołaj Pawłowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach za pracę: Marszałek Józef Piłsudski-bohater naszej niepodległości- opiekun Magdalena Kubik.

  2. Szymon Habdas ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Pisarzowicach za pracę: Józef Piłsudski bohater na trudne czasy – opiekun Agnieszka Kania.

  3. Jakub Westermann ze Szkoły Podstawowej w Świętoszówce za pracę: Józef Klemens Piłsudski 1867-1935 - opiekun Krystyna Pniewska 

 

Laureaci konkursu – szkoły gimnazjalne:

 

I miejsce ex aequo zajęli:

 

Ignacy Mermer  ze  Szkoły Podstawowej nr 13 im. z oddziałami gimnazjalnymi im Kornela Makuszyńskiego za pracę Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości i opiekun Piotr Zajęcki i Grzegorz Nykiś.

 

Martyna Lalik z  Zespołu Szkół Przedszkolnych z oddziałami gimnazjalnymi w Twardorzeczce za pracę Legenda człowieka , który dla Polski walczył ze wszystkimi zaborcami i był przez nich prześladowany o opiekun – opiekun Lidia Caputa-Jurasz.

 

II miejsce:

 

Julia Wola ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu z oddziałami gimnazjalnymi za pracę Działalność Józefa Piłsudskiego – opiekun Ewa Imiolczyk.

 

III miejsce:

Łukasz Szeliga ze Szkoły Podstawowej nr 1 Cieszynie z oddziałami gimnazjalnymi za pracę: pracę: Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości - opiekun Ryszard Milewski

 

Wyróżnienia w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymują:

 

  1. Artur Rabczak Artur ze Szkoła Podstawowa   z oddziałami gimnazjalnymi im. Jana Pawła II w Pisarzowicach za pracę Moja historia - Józef Piłsudski – opiekun n -Agnieszka Kania.

  2. Amelia Górna  ze Szkoły Podstawowej im B Chrobrego z oddziałami gimnazjalnymi w Rybarzowicach za pracę: Wybrane wydarzenia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego – opiekun Krzysztof Pietyra 

 

Laureaci konkursu – szkoły  ponadgimnazjalne:

 

I miejsce:

 

Julia Dwornik z I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej za pracę: Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości - opiekun Anna Bączek.

 

 II. miejsce:

Wiktoria Berdysz Liceum Mistrzostwa Sportowego REKORD w Bielsku-Białej za pracę: Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości – opiekun Krzysztof Rączka

 

III miejsce ex aequo zajęli:

 

Joanna Misiura z I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej za pracę: Życie prywatne Józefa  Piłsudskiego – opiekun Liliana Gardaś

 

Magdalena Markiel z I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej za pracę: Józef Piłsudski i Legioniści opiekun  Liliana Gardaś.

 

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymują:

 

  1. Karolina Majdak z I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu za pracę: Marszałek Józef Piłsudski – ojciec niepodległości - opiekun Andrzej Ryczkiewicz.

  2. Damian Gawlas z Zespołu Szkół Technicznych im Gwidona Langera w Cieszynie za pracę Marszałek Józef Piłsudski- opiekun Joanna Holisz-Januszek. 

 

Jednocześnie informujemy, że uroczystość  wręczenia nagród dla laureatów i autorów prac wyróżnionych odbędzie się w dniu 16 lutego 2018 r. w Sali Kolumnowej Gmachu Sląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach,  przy ul. Ligonia 46, o godz. 12.00

 

 koordynator konkursu Urszula Rukasz

 

Uroczystość poświęcenia pamiątkowej tablicy, ufundowanej z okazji 75 rocznicy przemianowania ZWZ w AK.

 

W dniu 23 lutego 2017 r. odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej ufundowanej z okazji 75 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Tablica została posadowiona na terenie Parafii Wojskowej, w Kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej na ul. Leszczyńskiej. Uroczystość zorganizowały: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku Białej oraz Fundacja „Wiarus”, która to ufundowała tablicę.

Wojewódzkie uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach

W dniu 24 lutego 2017 r. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, przy placu ks. Emila Szramka w Katowicach odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z programem uroczystość rozpoczęła się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a następnie odbyły się: msza święta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz apel pamięci i salwa honorowa.

Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa.W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, przedstawiciele społeczności miasta Katowic, kombatanci, młodzież szkolna i ich opiekunowie.

Uroczystości rocznicowe

W dniu 14 lutego 2017 r. w 75 rocznicę przemianowania ZWZ w AK,  w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach nasze Stowarzyszenie wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Zarządem Okręgu Śląskiego w Katowicach oraz RODN WOM w Bielsku-Białej zorganizowało uroczystość wręczenia nagród laureatom VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”. Na uroczystość przybyli patroni konkursu lub ich przedstawicie, zaproszeni goście, laureaci i ich opiekunowie.
Spośród patronów konkursu osobiście uczestniczyli: poseł na Sejm RP Jacek Falfus, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, dyrektor IPN Oddziału w Katowicach Andrzej Sznajder. Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę reprezentowała, Katarzyna Kuczyńska-Budka – Dyrektor Gabinetu Marszałka, Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka reprezentował Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz. Wśród zaproszonych gości obecni był kombatanci Armii Krajowej: kpt. Mieczysław Gronek, kpt. Mieczysław Piszczek.
Na wstępie uroczystości, przypominając okoliczności powołania Armii Krajowej, uczczono minutą ciszy poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej.

Wręczono nagrody konkursu

 

 

 

 

Ogłaszamy wyniki

VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r.

„Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego

Polskiego Państwa Podziemnego"

W dniu 14 lutego 2017 r. przypadnie 75 rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dla godnego uczczenia tej rocznicy ogłosiliśmy już 1 października 2016 r. VI edycję Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r. „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego". 

Organizatorami konkursu obok naszego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej.

Patronat nad konkursem przyjęli: Poseł RP Jacek Falfus, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer oraz Dyrektor IPN Oddziału w Katowicach Andrzej Sznajder. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i pondgimnazjalnych województwa śląskiego.

Celem konkursu było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej, pogłębianie zainteresowań historią najnowszą, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

Formą pracy konkursowej była prezentacja multimedialna. Zgodnie z regulaminem konkursu uczeń mógł samodzielnie dokonać wyboru przedstawiciela lub przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego spośród władz Rządu Polskiego na Uchodźctwie, Delegatury Rządu na Kraj czy podległych jej jednostek organizacyjnych: wydziałów, departamentów, referatów i przedstawić jego (ich) losy.

Prace konkursowe nadesłano praktycznie ze wszystkich powiatów województwa śląskiego. Jury konkursowe oceniło prace, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, zawartość merytoryczną, walory artystyczne prezentacji, dobór oraz wykorzystanie narzędzi informatycznych.

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyłoniono laureatów oraz autorów prac wyróżnionych.

Laureaci konkursu – szkoły gimnazjalne:

I miejsce:

Konrad  Sowa z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu, za pracę pt. „Płomień” - opiekun Marta Przybyła.

II miejsce:

Nikodem Buszko z Gimnazjum nr 13  z Oddziałami Dwujęzycznymi w Częstochowie, za pracę „Kazimierz Pużak” - opiekunowie Grzegorz Nykiś, Piotr Zajęcki.

III miejsce:

Paulina Imiołek z Gimnazjum Sportowego nr 24 im. Olimpijczyków Zagłębia Dąbrowskiego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, za pracę „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego” - opiekun Anna Zawadzka.

Nagrody wyróżnienia w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymują:

Bartosz Polok z Gimnazjum nr 1 przy Zespole Szkół, im. Bogumiła Hoffa w Wiśle, za pracę „Cyryl Ratajski” - opiekun Romana Czech.

Aleksandra Gil z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu, za pracę „Od Dziadka do Zielińskiego”- opiekun Ewa Słabowska-Imiolczyk.

Julia Zachariasz z Gimnazjum Sportowego nr 24 im. Olimpijczyków Zagłębia Dąbrowskiego, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, za pracę „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego” - opiekun Anna Zawadzka.

Laureaci konkursu - szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce:

Zofia Pietrzykowska z Liceum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej, za pracę: „Tajne Komplety. Tajna Organizacja Nauczycielska” - opiekun Jacek Talik.

II miejsce ex aequo zajęli:

Kamil Oleszkiewicz z Publicznego Liceum Towarzystwa Salezjańskiego przy Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu, za pracę „Kazimierz Pużak” - opiekun Kinga Adamska-Olejniczak.

Wiktoria Berdys z Liceum Mistrzostwa Sportowego Rekord w Bielsku-Białej, za pracę „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego. Jan Karski - Jan Kozielewski”- opiekun Krzysztof Rączka.

III. miejsce ex aequo zajęli:

Julia Jugowiec z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach, za pracę „Wincenty Spaltstein - przedstawiciel cywilnego państwa podziemnego” - opiekun Paweł Janicki.

Tymoteusz Januła-Gniadek z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę „Losy Adama Bienia – przedstawiciela pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego” - opiekun Jerzy Jędryka.

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymują:

Lucyna Stec z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, za pracę „Feliks Koczur” - opiekun Piotr Rypień.

Aleksandra Dębska z V liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę „Irena Sendlerowa” - opiekun Jerzy Jędryka.

Cezary Kołodziejek z Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. W. Sikorskiego w Częstochowie, za pracę „Czterech z Szesnastu” - opiekun Iwona Anioł-Płonka.

Jakub Krzus z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, za pracę „Polskie Państwo Podziemne Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego PPP” - opiekun Lucjan Sawicki.

 Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom, autorom prac wyróżnionych oraz ich opiekunom odbędzie się w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. O dokładnej dacie i godzinie uroczystości wręczenia nagród poinformujemy dyrektorów szkół telefonicznie.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 33/812 37 15 wew. 120.

                                                                                                                               Urszula Rukasz

 

 

Województwo Śląskie - logotyp

   

 

 35 rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce

W Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbyło się seminarium; "Stan wojenny w Polsce 1981-1983 z perspektywy 35 rocznicy od jego ogłoszenia adresowane do nauczycieli, uczniów zainteresowanych historią najnowszą oraz kombatantów.

Głównym punktem programu był wykład "Grudniowy wstał świt., nie wiedział nikt nic.." .Ryszarda Mozgoła - pracownika OBEN IPN w Katowicach . Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć film "Czarne serca",  na temat pacyfikacji KWK "Wujek" w Katowicach.  

 

Przedłużamy termin przesyłania prac konkursowych!

 

Informujemy nauczycieli historii i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zainteresowanych udziałem w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r. „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego" (w formule prezentacji multimedialnej),że w odpowiedzi na liczne prośby i sugestie organizatorzy przedłużyliśmy  termin przesłania prac konkursowych do dnia 10.01.2017 r.

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród laureatom nastąpi w dniu 14 lutego 2017 r., tj. w 75 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu w RODN „WOM” w Bielsku-Białej jest Urszula Rukasz – tel.(33) 812 37 15 , wew. 120, e-mail: urukasz@wombb.edu.pl

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu:

 

REGULAMIN

Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE

1939-1945
w prezentacji multimedialnej

 „Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego”

§ I

 ORGANIZATORZY

  1. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
  2. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach
  3. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

§ II

PATRONAT

  1. Poseł Rzeczypospolitej Polskiej – Jacek Falfus.
  2. Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa
  3. Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek
  4. Śląski Kurator Oświaty – Urszula Bauer
  5. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach – Andrzej Sznajder. 

§ III

UCZESTNICY

  1. Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.
  2. Udział uczniów w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.

§ IV

CELE KONKURSU

  1. Upowszechnienie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej.
  2. Rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania młodzieży historią najnowszą.
  3. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
  4. Zachęcanie uczniów do większej aktywności oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień.
  5. Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
  6. Zdobycie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka  przekazu.
  7. Tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

§ V

FORMA KONKURSU

  1. Wykonanie prezentacji multimedialnej.

§ VI

ZASADY TWORZENIA PREZENTACJI MULTIMEDIALNYCH

  1. Uczeń wykonuje prezentację samodzielnie.
  2. Praca konkursowa może być przygotowana w dowolnym programie do tworzenia prezentacji multimedialnych, przy czym wymagane jest zapisanie jej na płycie CD/DVD w formacie zgodnym z programem PowerPoint (Microsoft Office), Impress (OpenOffice) lub innym możliwym do uruchomienia za pomocą przeglądarki internetowej.
  3. Prezentacja może zawierać do 20 slajdów, a w przypadku automatycznego odtwarzania czas projekcji nie może przekroczyć 15 minut.
  4. Dopuszcza się wykorzystanie gotowych zdjęć, filmów, grafik, dźwięków, tekstów itp., jednak należy w prezentacji podać wykorzystane źródła.
  5. Do konkursu można zgłosić prezentację, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie.
  6. Uczeń może samodzielnie dokonać wyboru przedstawiciela (przedstawicieli) pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego i przedstawić jego (ich) losy. Może dokonać wyboru spośród władz Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, Delegatury Rządu na Kraj, jak również jednostek organizacyjnych Biura Delegata Rządu na Kraj: wydziałów, departamentów referatów a także jednostek terenowych.

§ VII 

TERMIN I SPOSÓB NADSYŁANIA PRAC

Termin dostarczenia prac upływa 21 grudnia 2016 r. (środa).  Najpóźniej w tym dniu prace konkursowe muszą znaleźć się w siedzibie RODN „WOM” w Bielsku-Białej (Uwaga: nie decyduje data stempla pocztowego).

Prezentację zapisaną na płycie CD/DVD, opatrzoną imieniem i nazwiskiem autora, należy przesłać pocztą (listem poleconym) lub dostarczyć osobiście w zaklejonej kopercie na adres:

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej

ul. Legionów 25

 43-300 Bielsko-Biała
z dopiskiem „POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE”

Do prezentacji należy dołączyć kwestionariusz zgłoszeniowy (wg załączonego wzoru).

Do konkursu przyjmuje się maksymalnie 3 prezentacje uczniów danej szkoły.

Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu w RODN „WOM” w Bielsku-Białej jest Urszula Rukasz – tel. (33) 812 37 15 , wew. 120, e-mail: urukasz@wombb.edu.pl

 

§ VIII

OCENA PRAC

1. Prezentacje będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. gimnazja,
  2. szkoły ponadgimnazjalne.

2. Prezentacje oceni jury powołane przez organizatorów konkursu.

3. W ocenie będą brane pod uwagę następujące kryteria:

  1. zgodność z tematem,
  2. trafność i oryginalność przedstawienia tematu,
  3. zawartość merytoryczna,
  4. walory artystyczne prezentacji,
  5. dobór i wykorzystanie narzędzi informatycznych (możliwości programu).

4.  Decyzje jury są ostateczne.

5. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej RODN „WOM” w Bielsku-Białej www.wombb.edu.pl w dniu 20.01.2017 r. wraz z informacją o terminie  i miejscu uroczystego wręczenia nagród.

§ IX

NAGRODY

  1. Nagrody rzeczowe i książkowe zostały ufundowane przez organizatorów i sponsorów:
  1. indywidualne: sprzęt elektroniczny i multimedialny,
  2. dla szkół: pakiety książek, gry dydaktyczne, plansze historyczne.

§ X

UWAGI KOŃCOWE

  1. Nadesłane prace konkursowe nie będą zwracane i przechodzą na własność organizatora konkursu.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do publikowania i prezentacji prac konkursowych
    (w całości lub we fragmentach) bez wypłacania honorariów autorskich.
  3. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie i publikowanie dostarczonych danych osobowych.
  4. Nadesłanie prac konkursowych jest równoważne z przyjęciem warunków regulaminu i oświadczeniem, że prace zgłoszone na konkurs zostały wykonane osobiście z zachowaniem wszelkich praw autorskich osób trzecich.

Uwaga kombatanci i członkowie SPAK, nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, wychowawcy, pedagodzy szkolni, młodzież oraz wszyscy zainteresowani historią najnowszą.

Zapraszamy na seminarium: Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r. - ocena z perspektywy 77 rocznicy od jego powołania.

 Seminarium odbędzie się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, w dniu 4 października 2016 r. (wtorek), sala nr 203, II piętro, od godz. 13.00 do 15.00.  

W programie:  

  1. Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r. - Tomasz Gonet - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
  2. Czy upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat wybitnych przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego oraz żołnierzy i dowódców AK, może być skutecznym sposobem wychowania do wartości? – dyskusja.
  3. Regulaminu VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r. (w formule prezentacji multimedialnej), Losy wybranych przedstawicieli pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego - Urszula Rukasz

Zgłoszenia zainteresowanych  przyjmujemy telefonicznie: 33 8123715, w. 120 lub na adres e mail: urukasz@wombb.edu.pl do dnia 3 października 2016 r.  

 

Wręczono nagrody laureatom konkursu

„Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK"

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w dniu 4 marca 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Polskie Państwo Podziemne 1939–1945. Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK".

Na uroczystość przybyli przedstawiciele organizatorów, patronów konkursu, zaproszeni goście, kombatanci AK - przedstawiciele Zarządów Oddziału i Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Amii Krajowej w Katowicach.

Spośród grona patronów był obecny poseł RP Jacek Falfus, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder. Urząd Marszałkowski reprezentował: Robert Suwała zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki. Kuratorium Oświaty w Katowicach - starszy wizytator ds. obronnych Wacław Wójcik.

W uroczystości uczestniczyli również: długoletni były prezes Zarządu Okręgu w Katowicach ppłk Marian Piotrowicz „Kometa", prezes ŚZŻAK Zarządu Okręgu w Katowicach Janusz Kwapisz i wiceprezes mjr Henryk Czerwiński.

Zaproszonych gości powitał dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej Władysław Mąsior. Następnie głos zabrał prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej Hieronim Bajor, który w swym wystąpieniu przypomniał, że „Młodzież jest przyszłością narodu i gwarantem jego trwania. Troska o wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego zaangażowania na rzecz Ojczyzny powinna przyświecać współczesnym".

Wyniki konkursu przedstawiła Urszula Rukasz. Przypomniała obecnym, że konkurs został ogłoszony w związku z 76. rocznicą obchodów Polskiego Państwa Podziemnego, a jego formą była prezentacja multimedialna.

Jury konkursowe oceniło prace pod kątem zgodności z tematem, trafności i oryginalności, wartości merytorycznej, walorów artystycznych oraz doboru i umiejętności wykorzystania narzędzi informatycznych. Szczególnie doceniono umiejętność laureatów wyszukania regionalnych, często mniej znanych bohaterów AK i przedstawienia ich udziału w organizowanych akcjach.

Ogółem w kategorii szkół gimnazjalnych przyznano trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trzy nagrody główne.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymała uczennica Zofia Pietrzykowska z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę „Znane i zapomniane akcje AK". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce otrzymał Twardysko Marcin z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Żywca, za pracę "Armia Krajowa - rejon Węgierska Górka".

Organizatorzy zaprezentowali fragmenty nagrodzonych prac, a następnie przedstawiciele patronów konkursu i organizatorów wręczyli laureatom, autorom prac wyróżnionych i ich opiekunom dyplomy i nagrody, które ufundował: Śląski Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz IPN/Oddział w Katowicach.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który gratulując laureatom nagród i dziękując organizatorom konkursu za propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży przypomniał, że „Historia Polskiego Państwa Podziemnego to historia wielu młodych ludzi, którzy ponad 70 lat temu, podobnie jak laureaci tego konkursu, mieli naście lat i swoje marzenia, snuli plany... Tym największym marzeniem była Polska"

 

 Finał konkursu w Katowicach

 

 

Finał konkursu w Katowicach

 

 

 

 

Finał konkursu w Katowicach

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego powinniśmy upowszechniać zasługi Witolda Pileckiego?

W dniu 9 lutego 2016 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia  Nauczycieli odbył się wykład Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej – pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, nt. Witold Pilecki – bohater niezłomny.

PileckiWykład ten adresowany był głównie do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, zainteresowanych historią najnowszą. Wystąpienie ilustrowane było prezentacją wystawy (w wersji elektronicznej) „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948".

Sama wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie i złożona jest z 30 paneli. Scenariusz wystawy opracował Jacek Pawłowicz – kierownik Referatu Edukacji Historycznej w warszawskim oddziale IPN we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim – dziećmi Witolda Pileckiego.

Autorka wystąpienia na wstępie podkreśliła, że Witold Pilecki to żołnierz niezłomny - jeden z największych bohaterów najnowszej historii Polski. Był on żołnierzem wojny o niepodległość Polski 1920 roku i wojny obronnej z września 1939 r., harcerzem, ułanem, konspiratorem, więźniem kacetu, powstańcem. W życiu społecznym był także mężem i ojcem, rolnikiem-ziemianinem, głęboko wierzącym katolikiem, a wreszcie poetą i malarzem.

Witold Pilecki był jedynym człowiekiem, który na ochotnika podjął się misji przeniknięcia do niemieckiego obozu koncentracyjnego. W dniu 19 września 1940 roku dał się „złapać" i dobrowolnie trafił do obozu zagłady, gdzie podawał się za Tomasza Serafińskiego. Jako więzień nr 4859 powołał w obozie Związek Organizacji Wojskowej i opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz-Birkenau (tzw. raporty Pileckiego). Za pośrednictwem Naczelnego Wodza w Londynie informacje Pileckiego dotarły do rządów USA i Wielkiej Brytanii i dzięki niemu świat dowiedział się o okrucieństwie hitlerowskich obozów oraz rozmiarach niemieckiego ludobójstwa.

Z obozu udało mu się uciec trzy lata później, tj. nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Przy pomocy AK dostał się do Warszawy, gdzie następnie walczył w Powstaniu Warszawskim 1944 r. Po kapitulacji powstania dostał się do niewoli, do obozu w Murnau w Oflagu VIIA 32-13b, jako dowódca 2 kompanii I batalionu Zgrupowania „Chrobry II".

Po wyzwoleniu obozu Pilecki został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech i stamtąd, po rozmowie z generałem Władysławem Andersem w dniu 8 grudnia 1945 roku, jako Roman Jezierski powrócił do kraju, żeby kontynuować pracę konspiracyjną w strukturach organizacji „NIE".

W dniu 8 maja 1947 roku, został aresztowany pod zarzutem zdrady i szpiegostwa i osadzony w gmachu przy ul. Koszykowej. W dniu 9 maja 1947 roku został przekazany do dyspozycji Wydziału Śledczego w X Departamencie i osadzony w całkowitej izolacji, w okrytym ponurą sławą X pawilonie więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej.

Od 3 marca 1948 r. Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie prowadził rozprawę przeciwko tzw. „Grupie Witolda" i siedmiu jego współpracownikom aresztowanym w tym samym dniu. Wyrokiem sądu Witold Pilecki został skazany przez powojenne władze komunistyczne na karę śmierci. Po usłyszeniu wyroku zdążył powiedzieć znamienne słowa: „Ja już żyć nie mogę... mnie wykończono. Oświęcim – to była igraszka".

pil-3

Wyrok wykonano dnia 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, przez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany Katem z Mokotowa. Chociaż miejsce pochówku Pileckiego pozostaje nadal nieznane, to prawdopodobnie został pochowany na tzw. „Łączce" w miejscu, w którym od połowy 1948 r. chowane były potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego na Cmentarzu Cywilnym – Powązki, graniczącym wspólnym murem z dawnym Cmentarzem Wojskowym.

Witold Pilecki stał się więc ofiarą komunistycznego bestialstwa i mordu sądowego. Sprawcom tej zbrodni przyświecał cel, aby skazać zarówno jego jak i tysiące żołnierzy niezłomnych, sprzeciwiających się sowietyzacji kraju na wieczne zapomnienie. Jednak po latach historia zadrwiła z planów i zamysłów UB-ckich oprawców.

W dniu 1 października 1990 roku siedmioosobowy skład Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, pod przewodnictwem płk Stanisława Kosmala, po przeprowadzeniu rozprawy rewizyjnej, ogłosił wyrok uniewinniający Witolda Pileckiego i pozostałych oskarżonych w sprawie.

W 1995 roku Witold Pilecki został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 r. przeciwko prokuratorowi Czesławowi Łapińskiemu, oskarżającemu w procesie Rotmistrza, prokurator IPN wniósł akt oskarżenia, do wydania wyroku jednak nie doszło, ponieważ oskarżony zmarł w 2004 roku.

W dniu 30 lipca 2006 r. podczas obchodów 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

pil-2

Obecnie na temat pułkownika Witolda Pileckiego napisano wiele książek, artykułów i opracowań. Podjęto też wiele akcji społecznych, m. in. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną Przypomnijmy o Rotmistrzu (Let's Reminisce About Witold Pilecki). Celem tej inicjatywy obywatelskiej jest: upowszechnienie „Raportu Witolda" z 1945 r., lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej o losach Ochotnika do Auschwitz oraz ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Witold Pilecki to niezwykły bohater, który jest wzorem dla Polaków oraz idolem dla młodzieży. Cechowało go przede wszystkim humanistyczne odniesienie do drugiego człowieka, bohaterstwo oraz zaangażowanie dla Ojczyzny.

Dziś, kiedy patriotyzm oraz postawy społecznej solidarności zdają się stawać coraz mniej popularne, przywracanie pamięci o takich ludziach jak Rotmistrz Pilecki, nabiera wyjątkowego znaczenia. Jego dokonania powinny być upowszechniane przez wszystkie instytucje edukacyjne, bowiem są świadectwem nadzwyczajnego poświęcenia dla Kraju i pozwalają uświadomić młodzieży, jak jak wielką wartością jest wolność, skoro człowiek w jej imię gotów jest ponosić tak wielkie jak Rotmistrz Pilecki ofiary.

Urszula Rukasz

 

Zapraszamy na wykład "Witold Pilecki – bohater niezłomny"

Zapraszamy na wykład „Witold Pilecki - bohater niezłomny", Pani Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej – pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, który odbędzie się w dniu 9 lutego 2016 r., w siedzibie RODN „WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, sala 203 (II piętro), od godz. 14.00 do 15.30

Uczestnicy poznają historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, który całym swoim życiem potwierdził, że nie istnieją granice ludzkiej odwagi i poświęcenia. Witold Pilecki to heroiczny przykład oporu wobec Niemców i bolszewików. Był on świadkiem i ofiarą zbrodni obu złowrogich systemów totalitarnych: komunizmu i nazizmu.

Tragicznym paradoksem jest to, że jako jeden z największych patriotów okresu wojny został oskarżony o zdradę, okrzyknięty sprzedawczykiem oraz z zimną krwią zamordowany w majestacie prawa 25 maja 1948 r.

Brytyjski historyk profesor Michael Foot w swojej książce Six Faces of Courage, zaliczył go do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

                                                                                                                                                                                                                            Urszula Rukasz

V edycja konkursu Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 za nami

Przypominamy, że w związku z kolejną minioną już 76. rocznicą obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego nasze Stowarzyszenie  wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Zarządem Okręgu Śląskiego w Katowicach Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej ogłosił V edycję Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 w formule prezentacji multimedialnej.

Tematem przewodnim V edycji konkursu były: Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK.

flagaZgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy mogli samodzielnie dokonać wyboru organizacji zbrojnej, grupy szturmowej, oddziału działającego w ramach AK w swoim regionie zamieszkania lub działającego na dowolnym obszarze okupowanej Polski. Mogli też ograniczyć się do wybranej przez siebie jednej akcji zbrojnej, spośród takich form działania AK jak: sabotaż, dywersja, wywiad, propaganda lub inne.

Prace konkursowe nadesłano ze wszystkich powiatów województwa śląskiego. Poziom tych prac był zróżnicowany.

Jury konkursowe oceniło prace biorąc pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, zawartość merytoryczną, walory artystyczne prezentacji, dobór oraz wykorzystanie narzędzi informatycznych.

Największym uznaniem cieszyły się te prace, które były przygotowane samodzielnie. Wielu uczestników konkursu sięgnęło do historii własnego regionu, przedstawiając lokalnych bohaterów oraz ich wojenne losy.

Autorzy nagrodzonych prac dokumentowali swe relacje archiwalnym tekstem źródłowym, zamieszczali fragmenty filmów (często własnych) i samodzielnie przeprowadzonych wywiadów ze świadkami historii.

Część z tych prac ma wartość historyczną, bowiem przedstawieni w nich żołnierze AK są już w bardzo podeszłym wieku. Zarejestrowane wypowiedzi są często ostatnią wykorzystaną szansą pozyskania relacji autentycznych świadków wydarzeń.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów konkursu i autorów prac wyróżnionych w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce (70 pkt)

Pietrzykowska Zosia z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej, ul. Krasińskiego 17, opiekun - Sonia Łęczek-Kajstura. Tytuł pracy „Znane i zapomniane akcje AK".

II miejsce (67 pkt)

Świder Karolina z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach, ul. Szkolna 20, opiekun - Wojciech Małysz. Tytuł pracy „Bielszczanin Tadeusz Wronowski w akcji Milke".

III miejsce (60 pkt)

Mikulski Szymon z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach, ul. Szkolna 20, opiekun – Wojciech Małysz. Tytuł pracy „Udział Aleksandra Kunickiego w zamachu na Franza Kutscherę".

W kategorii szkół gimnazjalnych autorami prac wyróżnionych są;

1. Żabińska Aleksandra z gimnazjum nr 16 im. M Konopnickiej w Sosnowcu, ul. Legionów 21, opiekun – Elżbieta Rudzka. Tytuł pracy „Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK".

2. Zemczak Przemysław z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach, ul. Szkolna 20, opiekun - Wojciech Małysz. Tytuł pracy „Działalność Oddziału Partyzanckiego >Wędrowiec< na terenie Śląska Cieszyńskiego".

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce (70 pkt)

Twardysko Marcin z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Żywca, ul. Szkolna 2, opiekun - Joanna Ostrowska. Tytuł pracy „Armia Krajowa - rejon Węgierska Górka".

II miejsce (65 pkt)

Dębska Aleksandra z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, ul. Lompy 10, opiekun - Jerzy Jędryka. Tytuł pracy „Piękna Helena, czyli krwawa Julka. Historia pięknej łączniczki".

III miejsce (60 pkt)

Kajor Patrycja z I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, ul. Słowackiego 2, opiekun - Piotr Rypień. Tytuł pracy „Zielone szlaki tajemnicą szyte. Wojenne życie Jana Wojciucha".

Informujemy laureatów i autorów prac wyróżnionych oraz ich opiekunów, że tradycyjnie już nagrody wręczone będą w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. O terminie uroczystości wręczenia nagród powiadomimy dyrektorów szkół telefonicznie.

Urszula Rukasz

 

Tragedia Górnośląska 1945

W RODN „WOM" w Bielsku-Białej w dniu 27 kwietnia 2015 r. odbyło się seminarium Tragedia Górnośląska 1945 r. Deportacje ludności Górnego Śląska do ZSRR r. Współorganizatorem seminarium było  Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Celem seminarium było przypomnienie wydarzeń związanych z krwawymi represjami wobec ludności Górnego Śląska w 1945 r.

Rok 2015 uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego IV/55/2/2014 z 29  września 2014 r. został ogłoszony Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945. Przed 70-ciu laty w końcowej fazie wojny oraz po jej zakończeniu ludność cywilna Górnego Śląska została poddana terrorowi, represjom i deportacjom. Wkraczająca na Śląsk Armia Czerwona dopuściła się licznych zbrodni. Dziesiątki tysięcy Górnoślązaków wywieziono do ZSRR, a kolejnych tysiące osadzono w obozach administrowanych przez armię sowiecką, jak i władze komunistyczne.

 

Wręczono nagrody laureatom IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

"Polskie Państwo Podziemne 1939-1945. Akcja 'Burza' i Powstanie Warszawskie"

W dniu 23 lutego 2015 r. od godz. 12.00 w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród 12 laureatom i autorom prac wyróżnionych Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Akcja <Burza> i Powstanie Warszawskie".

Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM w Bielsku-Białej.

Na uroczystość przybyli honorowi patroni konkursu lub ich przedstawiciele oraz zaproszeni goście. Z grona patronów konkursu byli obecni: Jacek Falfus, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty. Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę reprezentował dr Andrzej Krzystyniak Pełnomocnik ds. Współpracy ze Środowiskiem Kombatanckim, a Wojewodę Śląskiego Piotra Litwę, Wicewojewoda Piotr Spyra.

Ponadto na uroczystość przybyli: Ewa Baran, Dyrektor Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, płk Marian Piotrowicz „Kometa" były wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach, insp. Marcin Waszczuk Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec" oraz Katarzyna Wilk, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie.

W uroczystościach wzięli także udział reprezentanci Zarządu Okręgu i Oddziału ŚZŻAK w Katowicach na czele z prezesem Janem Kwapiszem oraz wiceprezesem mjr. Henrykiem Czerwińskim.

Uroczystość otworzył Władysław Mąsior, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Bielsku-Białej, który przedstawił idee konkurs oraz jego organizatorów i patronów.

 

 

Następnie Hieronim Bajor, prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej powitał zaproszonych gości, pedagogów i młodzież. Stwierdził on, że jednym z głównych celów statutowych stowarzyszenia jest krzewienie etosu Armii Krajowej i upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zasługach Polskiego Państwa Podziemnego w walce o niepodległość i suwerenność Polski. To właśnie prowadzona od stycznia 1944 r. przez Oddziały Armii Krajowej Akcja , a następnie zainicjowane od 1 sierpnia 1944 r. Powstanie Warszawskie miało uchronić Polskę przed planowaną przez Stalina sowietyzacją naszego kraju, która postępowała w miarę wypierania okupacyjnych sił niemieckich przez Armię Czerwoną.

Hieronim Bajor przypomniał niepowodzenie tych wydarzeń i dramat największej w okupowanej Europie Armii Podziemnej, rozwiązanej 19 stycznia 1945 r. przez ostatniego jej komendanta Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka". Przypomniał też powojenne losy żołnierzy AK, którzy zamiast medali i chwały byli tropieni przez NKWD i UB, aresztowani i skazywani na więzienie lub śmierć. Pogratulował laureatom wyników konkursu, apelując jednocześnie, aby młodzi Polacy wyciągnęli wnioski z doświadczeń historii i aby nie popełniali tych samych błędów.

W głównej części uroczystości konsultant Ośrodka Urszula Rukasz zapoznała zebranych z kryteriami oceny prac konkursowych. Zgodnie z regulaminem, wymaganą formą konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej w dowolnym programie, zapisanej na płycie CD/DVD. W prezentacji można było wykorzystać ilustracje zeskanowanych zdjęć z książek, gotowych zdjęć, filmów, grafiki, dźwięków czy tekstów, jednakże z podaniem źródła.

Do konkursu można było zgłosić prezentację, która nie brała udziału w żadnym innym konkursie. Uczeń mógł przedstawić konkretną postać, np. żołnierza AK ze swej miejscowości czy regionu, grupę ludzi, oddział, organizację działającą w ramach Akcji „Burza" lub Powstania Warszawskiego.

Nagrody wręczono laureatom w kolejności począwszy od pierwszych miejsc, a skończywszy na autorach prac wyróżnionych w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pierwsze miejsce w kategorii gimnazjów zajęła Zofia Pietrzykowska z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę: Akcja i Powstanie Warszawskie (opiekun Grzegorz Laszczak).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszą prezentację przygotowała Alicja Trojan z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach i otrzymała pierwsze miejsce za pracę: Generał Tadeusz Komorowski (opiekun Tomasz Tomaszewski). Należy zauważyć, że laureaci konkursu reprezentowali prawie wszystkie regiony województwa śląskiego od Górnego Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia po Częstochowskie.

Wszystkie nagrody laureatom i autorom prac wyróżnionych ufundowali Wojewoda Śląski Piotr Litwa, Wicewojewoda Piotr Spyra, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Nie zapomnieliśmy również o opiekunach nagrodzonych uczniów, którzy otrzymali podziękowania, pomoce dydaktyczne oraz drobne gadżety ufundowane przez nasz Ośrodek oraz SPAK w Bielsku-Białej.

Niewątpliwą satysfakcją dla wszystkich laureatów było zaprezentowanie obecnym na sali patronom i zaproszonym gościom, fragmentów nagrodzonych prac na filmie zmontowanym w naszym Ośrodku. Uczestnicy mieli okazję wzajemnie się ocenić, porównać swoje prace, trafność tematyki oraz zastosowanych technik komputerowych w odniesieniu do oceny jury konkursowego.

Na podsumowanie uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu głos zabrali prawie wszyscy zaproszeni goście. Piotr Spyra Wicewojewoda Śląski podkreślił, że organizowany cyklicznie konkurs nie tylko pogłębia wiedzę historyczną młodzieży, ale kształtuje jej postawy patriotyczne i obywatelskie.

Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty pogratulował laureatom i ich opiekunom wyników konkursu, apelując jednocześnie o udział w tegorocznych konkursach związanych z ważnymi rocznicami historycznymi i narodowymi.

Również dr Andrzej Krzystyniak zaapelował o udział młodzieży w obchodach Dnia Żołnierza Wyklętego oraz w obchodach Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.

Z kolei Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec" insp. Marcin Waszczuk zwrócił uwagę na wysoki poziom prac konkursowych laureatów.

Ppłk. Marian Piotrowicz swe wystąpienie rozpoczął i zakończył wierszem ppłk. Zbigniewa Kabata ps. „Bobo", który w 2014 r w wieku 90 lat zmarł na obczyźnie w Kanadzie; Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz, Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa. Wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa.

Ppłk. Marian Piotrowicz stwierdził, że wobec odchodzenia na tzw. „wieczną wartę" byłych żołnierzy Armii Krajowej, w przyszłości kontynuację ich idei ma zapewnić powołane w 2008 r. Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej. Podkreślił również zauważalną rolę Regionalnego  Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej w inspirowaniu nauczycieli do pogłębiania wiedzy uczniów z historii najnowszej i kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży.

Urszula Rukasz

 

 

 

 

 

 

 

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Wyniki IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Polskie Państwo Podziemne 1939-1945.

Akcja „Burza" i Powstanie Warszawskie

Tradycyjnie już w dniu 27 września 2014 r., w związku z 75. rocznicą powołania Polskiego Państwa Podziemnego, z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach oraz naszego Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej ogłosiliśmy Wojewódzki Konkurs Historyczny "Polskie Państwo Podziemne 1939-1945. Akcja >Burza< i Powstanie Warszawskie". Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o bohaterach Akcji „Burza" i Powstania Warszawskiego w 70. rocznicę obchodów tych wydarzeń.

Konkurs adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy nadesłali prace w formie prezentacji multimedialnej. Do konkursu można było zgłosić prezentacje, które nie brały udziału w żadnym innym konkursie, a uczeń mógł przedstawić konkretną postać, grupę ludzi, oddział lub organizację działającą w ramach Akcji „Burza" lub Powstania Warszawskiego.

Prace konkursowe nadesłano praktycznie ze wszystkich powiatów województwa śląskiego. Jury konkursowe wnikliwie oceniło prace, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, zawartość merytoryczną, walory artystyczne prezentacji, dobór oraz wykorzystanie narzędzi informatycznych. W kategorii szkół gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych wyłoniono laureatów oraz autorów prac wyróżnionych.

Laureaci konkursu – szkoły gimnazjalne:

I miejsce

Pietrzykowska Zofia z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę: Akcja „Burza" i Powstanie Warszawskiej - opiekun Grzegorz Laszczak.

II miejsce

Dudek Stanisław z Gimnazjum Nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. I. J. Paderewskiego w Częstochowie za pracę: Akcja „Burza" i jej bohater Aleksander Krzyżanowski - opiekunowie Grzegorz Nykiś i Piotr Zajęcki.

III. miejsce ex aequo zajęli:

Kukla Wiktoria z Gimnazjum nr 16 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu za pracę: Polskie Państwo Podziemne – opiekun Elżbieta Rudzka.

Kucharzewska Agata z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego we Wrzosowej za pracę: Warszawski Harcerz Listonosz - opiekun Anna Adamus-Lamch.

Nagrody wyróżnienia w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymują:

Zemczak Przemysław z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach za pracę: Halina Jędrzejewska „Sławka"- sanitariuszka - opiekun Wojciech Małysz.

Brol Monika z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu za pracę: Batalion „Zośka" - opiekun Monika Balczarek.

Laureaci konkursu - szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce

Trojan Alicja z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach za pracę: Generał Tadeusz Komorowski - opiekun Tomasz Tomaszewski.

II. miejsce ex aequo zajęli:

Kabat Łukasz z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielska-Białej za pracę: Wozy bojowe w Powstaniu Warszawskim - opiekun Jerzy Jędryka.

Gniadkowski Piotr z Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA" w Częstochowie za pracę: Zdobycie budynku PASTY - opiekun Przemysław Lenart.

III. miejsce ex aequo zajęli:

Kicińska Wiktoria z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach za pracę: Powstanie Warszawskie - Paweł Janicki.

Dębska Aleksandra z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej za pracę: Warszawskie dzieci - opiekun Jerzy Jędryka.

Nagrodę wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymuje:

Kania Monika z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. AK w Żywcu za pracę: Polskie Państwo Podziemne - opiekunowie; Rafał Caputa, Joanna Ostrowska.

Informujemy, że uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom, autorom prac wyróżnionych oraz ich opiekunom odbędzie się w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach po feriach zimowych. O dokładnej dacie i godzinie uroczystości wręczenia nagród poinformujemy dyrektorów szkół telefonicznie.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 33/ 812 37 15 wew. 116.

Urszula Rukasz

..............................................................................................................................................................

 

 

Powstanie warszawskie   1 sierpnia – 3 października 1944

 wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę  wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.

Kadr z filmu '"Pilecki". foto. Zosia Pietrzykowska